Ljubljanski mestni redarji na prehitre voznike prežijo z novima mobilnima radarjema, skritima v škodah roomster. Hitrosti ne bodo merili med vožnjo, temveč bodo vozilo parkirali ob cesti in čakali.
Kršiteljev ne bodo ustavljali, ampak bodo prehitri vozniki na dom prejeli plačilni nalog z opisom dejanskega stanja in fotografijo. Sredstva, zbrana od glob, bodo šla v mestni proračun.
Za delo s samodejnim merilnikom hitrosti je usposobljenih 10 mestnih redarjev, ki bodo nadzor opravljali na celotnem območju ljubljanske občine. Mobilni radar bo postavljen na kateri koli občinski cesti, največkrat v okolicah šol, vrtcev, domov za ostarele in drugih lokacijah, kjer pričakujejo večje število najbolj ogroženih udeležencev prometa.
Po zagotovilih vodje oddelka za redarstvo na ljubljanski občini Romana Fortune bodo na terenu vsak dan, tudi ob koncu tedna in med prazniki. Z vozili naj bi dnevno zamenjali 60 lokacij. Po njegovih besedah novih radarjev za zdaj ne načrtujejo, se bodo pa usmerili še v nadzor vožnje skozi oranžno in rdečo luč, s pomočjo naprav na drogovih v najbolj obremenjenih križiščih, čeprav za zdaj tovrstnih sistemov v upravljanju mestnega redarstva še nimajo.
Višina kazni pri redarjih je enaka kot pri policistih
Pooblastilo mestnim redarjem za izrekanje glob, kazenskih točk in celo prenehanja vozniškega dovoljenja je prinesla lani poleti sprejeta sprememba zakona o varnosti cestnega prometa. Pred tem so lahko opravljali le nadzor prometa s samodejnimi merilnimi napravami, v katerih se prekrški slikovno dokumentirajo. Na podlagi veljavne zakonodaje pa je mestno redarstvo v primeru večje prekoračitve hitrosti v naselju pristojno tudi za podajo obdolžilnega predloga okrajnemu sodišču v Ljubljani.
KOMENTARJI (131)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.