Okrog 70 posameznikov, ki niso zadovoljni s stanjem slovenske države in politike, je pod vodstvom bohinjskega župana Franca Kramarja v Bohinjski Bistrici ustanovilo Slovensko gibanje. Društvo je nastalo na osnovi obstoječega Gibanja za Slovenijo, zavzema pa se za socialno in pravično državo ter namerava nastopiti na predčasnih volitvah.
Predvideno je bilo, da bodo zbrani na današnjem srečanju vnovič aktivirali stranko Gibanje za Slovenijo, ki je povezala nestrankarske župane in že nastopila na državnozborskih volitvah leta 2011. Vendar se vodstvo stranke s tem ni strinjalo, zato so se danes v Bohinju odločili za novo organizacijo z imenom Slovensko gibanje.
Delovali bodo kot društvo, saj ljudje ne verjamejo več v stranke
Za zdaj bo Slovensko gibanje delovalo kot društvo, saj, kot so povedali nekateri udeleženci zbora, ljudje v stranke več ne verjamejo. Se bo pa društvo kasneje oblikovalo kot stranka, če bo to potrebno za nastop na predčasnih volitvah, ki jih pričakuje Kramar. "Današnji oblastniki in tudi tisti v opoziciji niso pravi ljudje, da bi premaknili Slovenijo na bolje. Zato se čutimo pozvane, da se konstituiramo in pokažemo Slovencem, da mi to znamo," je poudaril.
Kramar, ki je bil na današnjem ustanovnem zboru izglasovan za predsednika novega društva, je prepričan, da "je čas, da nekdo preskoči rubikon protestov z novim programom za dobrobit naše Slovenije, da se preprosti ljudje združijo, oblikujejo program in nastopijo na volitvah". Verjame, da se bo val organiziranja protestnikov in drugih nezadovoljnih ljudi širil. Ob tem je Slovensko gibanje odprto tudi do medsebojnega povezovanja in združevanja enako mislečih.
Kramar je pojasnil, da se bo krog Slovenskega gibanja, v katerega so se danes včlanjevali predvsem Gorenjci, širil z občinskimi odbori. "Mislim, da bodo ljudje v našem programu našli novo sfero, drugačno od obstoječih v političnem prostoru," je povedal Kramar, ki je prepričan, da je program njihovega gibanja drugačen od ostalih, saj daje tudi konkretne predloge.
Kakšen je njihov program?
Med drugim program vključuje predloge za rešitev gospodarstva, tudi prek nacionalizacije propadajočih gospodarskih subjektov in nudenja priložnosti mladim. Močno pa Slovensko gibanje nasprotuje dokapitalizaciji bank z javnimi sredstvi in se zavzema za to, da se regulatorje in tiste, ki so vodili banke, pozove na odgovornost.
Program društva temelji na zahtevi po samostojni, suvereni in neodvisni Sloveniji, ki bo temeljila na socialni in demokratični osnovi. Društvo izpostavlja socialno in pravično državo za vse državljane ter pokojnine, ki bodo omogočale kakovostno življenje. Zavzema se za brezplačno javno šolstvo in zdravstvo. Zahteva poenostavitev birokratski postopkov, vzpostavitev pravnega reda in možnost odpoklica funkcionarjev.
Del programa bo Slovensko gibanje povzelo tudi iz programa Gibanja za Slovenijo, v največji meri pa program temelji na zahtevah, ki so bile že predstavljene na decembrskem protestnem shodu v Bohinju.
KOMENTARJI (141)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.