Poslanec LMŠ Robert Pavšič je uvodoma dejal, da je včeraj, ko smo razkrili fotografije, ki kažejo, da se predsednik vlade Janez Janša in podjetnik Andrej Marčič nista srečevala samo naključno, kot je v zagovor pred kratkim dejal Marčič, ne samo "izbuhnila nova afera", pač pa so na površje priplavali novi materialni dokazi o koruptivnem dogajanju v zadnjih 30 letih v tej državi, sploh kar se tiče nabave medicinske opreme.
V LMŠ so dobili tudi informacijo, da Janše v četrtek ne bo na komisijo za nadzor javnih financ, da bi pojasnil podrobnosti o tem, kaj se je dogajalo na Mavriciju in, kot kaže, tudi na Jadranskem morju, čeprav mu je komisija ponudila tri možne termine in mu dala celo možnost, da sam pove, kateri trenutek bi bil zanj najugodnejši.
"To, kar počenja predsednik vlade, ni več nedopustno, to postaja protiustavno. Po ustavi je dolžan odgovarjati na vprašanja državnemu zboru, a se konstantno izogiba tem soočenjem in konstantno zanemarja vsa vabila na redna delovna telesa, kot tudi na mojo preiskovalno komisijo, ki ima drugačen status. Še vedno ni dvignil pošte, čeprav sem mu osebno vročil vabilo in ga osebno pozval, naj dvigne pošto. Od takrat smo mu, mislim, da že tretjič poslali pošto in še vedno ignorira vse ustaljene postopke Zakona o kazenskem postopku ali pa Zakona o upravnem postopku."
Poslanec je prav tako dejal, da so kot parlamentarci postavljeni pred težko preizkušnjo, saj ne vedo, kaj lahko še ta državni zbor naredi, da se bo vlada odzvala, da bo opravila svojo ustavno nalogo. "Naredili bomo vse, kar se da, da predsednik vlade Ivan Janez Janša končno podrobno pojasni, kaj se je vse dogajalo – ne zato, da bi kogar koli posadili že vnaprej v nek obsojen položaj, ampak zato, da se pojasni, kam vsi ti milijoni poniknejo."
Na vprašanje, kakšni so Janševi razlogi, da se izogiba srečanju, je Pavšič dejal, da obstajata dva dokumenta s t. i. opravičilom. "V enem nas celo poučuje o poslovniški rabi naše hiše, ne njegove hiše. Torej o tem, kako se interpretira poslovnik DZ in kako se vabi predstavnike vlade na seje delovnih teles. Drugi pa je malce bolj uraden in v njem konstanten stavek "zaradi vnaprej določenih obveznosti pri vodenju zadnjih projektov ..." To je vse, kar smo izvedeli od predsednika vlade," je še dejal Pavšič in še enkrat poudaril, da se ta ni odzval na nobeno vabilo in tudi ni ponudil datuma, ki bi mu ustrezal, da bi prišel na preiskovalno komisijo.
"V kakršni koli normalni demokratični državi so takšna prijateljevanja ekspliciten razlog ne samo za pojasnila, pač pa za odstop. Prišli smo do točke, da rečemo, zdaj je pa tega res dovolj!" je še poudaril. O možnih potezah za naprej pa: ob zanemarjanju vabil na zaslišanje bom kot predsednik preiskovalne komisije lahko odredil tudi prisilno privedbo. Pa bi to storil? "Do tega koraka je še veliko drugih korakov, ampak v skrajni fazi bom!"
"V LMŠ ne zagovarjamo ne leve ne desne politike. Kdor je počel nečednosti, naj odgovarja. Popolnoma vseeno nam je, ali je bil iz leve, desne ali vsebinske politične struje. Kaže pa preteklo dogajanje na veliko selektivnost pri preiskovanju teh nečednih dejanj – spomnimo se parlamentarnega dela preiskovalne komisije, ki jo je vodila Jelka Godec. V istem času, ko je na razpelo pripenjala ene dobavitelje, je očitno hkrati ščitila neke druge dobavitelje, ki se zdaj pojavljajo počasi. Oboji so tisti, ki morajo nositi odgovornost."
Po besedah poslanca SD Dejana Židana v stranki pričakujejo, da bodo "pristojni raziskali vse, kar je potrebno raziskati".
V SAB medtem izražajo zaskrbljenost, da je največja vladna stranka v preteklosti že vodila preiskovalno komisijo, s katero so očitno "zakrivali bistvo problema". Zato je po njihovi oceni nujno zadevo preiskati, je dejal poslanec SAB Andrej Rajh.
V Levici so medtem prepričani, da sta "oblast in denar edino, kar zanima Janeza Janšo in njegovo stranko", je ob tem dejal koordinator Levice Luka Mesec.
Spomnimo. Sinoči smo razkrili fotografije, ki kažejo, da se predsednik vlade Janez Janša in podjetnik Andrej Marčič nista srečevala samo naključno, kot je po razkritju fotografij druženja na golfu na Mavriciju dejal Marčič. Še več, Janša, ki na naša vprašanja ni odgovarjal, je bil, kot kaže, leta 2016 kot takratni opozicijski poslanec v državnem zboru na Marčičevi jahti. Tam pa je bil tudi eden najvplivnejših lobistov Božo Dimnik, čigar hči je ena največjih dobaviteljic v slovenskem zdravstvu. Spomnimo, podjetje, katerega družbenik je Marčič, je v času sedanje Janševe vladne nedavno sklenilo milijonski posel. Ob tem se seveda postavlja vprašanje, ali ni morda vse skupaj povezano prav z zasebnim druženjem Janše in Marčiča, kot kaže, tudi na njegovi jahti.
KOMENTARJI (1276)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.