Lončariča naj bi danes na ljubljanskem okrožnem sodišču zaslišali zaradi očitanih sedmih kaznivih dejanj tihotapljenja ljudi v Italijo. Lončarič naj bi pomagal čez mejo prepeljati stoenega tujca, brez predpisanih dovoljenj in izven mejnih prehodov. Vendar pa je ob začetku zaslišanja Lončaričev odvetnik Peter Čeferin zahteval izločitev preiskovalnega sodnika Franca Hribarja. Čeferin je pojasnil, da je preiskovalni sodnik Hribar že trikrat v enem letu prevzel novo zadevo zoper njegovega klienta, kar je, po njegovi oceni, v nasprotju z navodili sodnega reda. Poleg tega se v njegovi sobi že osem mesecev nahaja italijanska dokumentacija, ne glede na to, da ga nameravajo imenovati za pričo v nadaljnjem postopku. O izločitvi preiskovalnega sodnika bo najverjetneje jutri odločal predsednik okrožnega sodišča v Ljubljani, Aleš Zalar.
Kot je znano, so policisti 27. novembra 2000 v akciji prijeli 25 osumljencev, med katerimi je bil tudi Josip Lončarič. Delo policije je usmerjala vodja skupine tožilcev za posebne zadeve Jožica Boljte Brus, v akciji pa sta sodelovali tudi italijanska in hrvaška policija. Kriminalisti so obvestila o kriminalni združbi na podlagi indicev, tudi iz sosednjih držav, začeli intenzivno zbirati spomladi 2000 ter ugotovili, da se je Lončarič kot glavni organizator kriminalne združbe povezoval z organizatorji ilegalnih prevozov iz različnih držav, kjer je imel vzpostavljeno tudi široko mrežo organizatorjev, po mnenju tožilcev pa je združba štela za eno največjih tovrstnih v Srednji in Vzhodni Evropi. Predhodne aretacije so bile opravljene v Italiji, kjer je bil Lončarič v odsotnosti že obsojen, aretacije posameznih organizatorjev pa tudi na Hrvaškem.
Ob začetku sojenja junija lani je vodja tožilske skupine za posebne zadeve Boljte Brusova štirinajstim obtožencem očitala kazniva dejanja prepovedanega prehoda čez državno mejo, ki naj bi jih izvrševali v dobro organizirani kriminalni združbi, Lončarič sam pa je zanikal vse obtožbe, obtožnico označil za konstrukt, procesu pa očital spolitiziranost. Lončaričev zagovornik Peter Čeferin je v odgovoru na obtožnico ugotavljal, da prevozi tujcev iz Dalmacije v Italijo niso kazniva dejanja, saj naj bi kazenski zakonik kot kaznivo dejanje predvideval le tihotapljenje oseb čez slovensko mejo.
Ustavno sodišče je oktobra lani v zvezi z ustavno pritožbo zoper odreditev pripora Josipu Lončariču odločilo, da dejanje, pri katerem ni prišlo do nezakonitega prečkanja slovenske meje, ne more biti kaznivo dejanje po 311. členu kazenskega zakonika. Na podlagi te odločbe je iz obtožnice izpadla točka, ki omenja hudodelsko združevanje, dva izmed skupaj 14 soobtoženih zaradi sodelovanja pri tihotapljenju ilegalnih prebežnikov, ki sta bila obtožena in priprta le zaradi sodelovanja pri prevozu 27 ilegalcev iz Dalmacije v Italijo preko Jadranskega morja, pa sta se tako znašla na prostosti.