Slovenija

Lončariču odpravili pripor

Ljubljana, 15. 01. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V nadaljevanju glavne obravnave zoper Josipa Lončariča, zaradi domnevne vpletenosti v tihotapljenje ilegalnih prebežnikov, je danes prišlo do presenetljivega preobrata. Sodni senat je, po več prošnjah obrambe, Lončariču in petim soobtoženim, ki se niso branili s prostosti, odpravil pripor.

image (28)
image (28) FOTO: 24ur.com

Domnevni trgovci z ilegalnimi pribežniki se bodo po novem zagovarjali s prostosti, Lončariču pa grozi nova obtožnica v Sloveniji za kazniva dejanja, ki naj bi jih storil v Italiji. Sodni senat pod predsedstvom sodnice Vere Derende Vatovec je obtoženim odpravil pripor z obrazložitvijo, da so obtoženi sicer hudih kaznivih dejanj, vendar pa njihova teža ne dosega tako visoke stopnje ogrožanja, da bi jih bilo upravičeno še naprej držati v priporu, v katerem so že od novembra 2000. Tožilka Boljte Brusova pa je že napovedala pritožbo. Lončariču obtožnica očita samo še dve kaznivi dejanji: nezakonitega prehoda državne meje in nezakonito posest pištole.

Na današnjem sojenju so znova skušali poslušati tajno posnete telefonske pogovore med obtoženimi, prisluhe, ki jih je snemala policija. Na zadnji glavni obravnavi prejšnji torek tehnika sodišča ni dopuščala, da bi se razločno slišali pogovori, zato si je sodišče za nadaljevanje glavne obravnave sposodilo opremo od policije. Tudi tokrat se tehnika ni nič bolje obnesla.

Zadeva se vleče že toliko časa, da ne morejo biti obtoženci zaradi različnih tehničnih napak kar naprej v priporu, je še dejal Čeferin, zato "ni mogoče govoriti o sojenju v razumnem roku".

"Sodišče je odpravilo pripor predvsem zato, ker se je pokazalo, da vsebine tonskih zapisov telefonskih pogovorov kot ključnih dokazov tožilstva sploh ni mogoče razumeti. Zaradi tega je moral senat na zahtevo obrambe, da se morajo vse te kasete vrniti preiskovalnemu sodniku, ki jih naj v navzočnosti zagovornikov ponovno posluša in izdela korektne zapise teh zvočnih zapisov. Šele za tem se bo glavna obravnava nadaljevala," je za 24 ur povedal zagovornik obtoženih Peter Čeferin. Obramba je sodišču že lani ponujala varščino, prek 3 milijone nemških mark, kar pa je sodišče zavrnilo.

"Sto procenten sem, da bo Lončarić ostal v Sloveniji, če ne iz drugega razloga, pa zaradi mednarodne tiralice, ki je razpisana zoper njega. To pomeni, da je varen samo v svoji domovini – Sloveniji -, katere državljan je," zagotavlja odvetnik Peter Čeferin.

Pripor je bil odpravljen Dominiku Ščavničarju, Gregorju Janežiču, Danijelu Lukaču in Simonu Kodeliču. Poleg tega je bil odpravljen pripor Josipu Lončariču in Milenku Lučiču, s tem da se bosta morata slednja dva javljati na policijski postaji v Šiški v Ljubljani dvakrat na teden.

Okrožna državna tožilka Jožica Boljte Brus, voditeljica skupine tožilcev za posebne zadeve, pa je na sodišču že napovedala, da bo na okrožnem sodišču v Ljubljani zahtevala uvedbo preiskave zoper Lončariča zaradi suma storitve kaznivih dejanj prepovedanega prehoda čez državno mejo, ki naj bi jih storil v Italiji.

Odločitev sodišča še ni pravnomočna, saj je zoper njo v roku treh dni dopustna pritožba na višje sodišče. Nadaljevanje glavne obravnave je že razpisano za 26. februar.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.