Vlada se je v tem mandatu lotila pregleda dokazil o izobrazbi v državni upravi ter vzpostavila mehanizme, da do nepravilnosti ne bo več prihajalo, so pojasnili na ministrstvu za javno upravo. Preverjanje dokazil o pridobljenih stopnjah izobrazbe še ni v celoti zaključeno, po zadnjih podatkih pa so organi državne uprave ugotovili 104 nepravilnosti. Največ kršitev, 81, so odkrili na ministrstvu za obrambo, po štiri pa na statističnem uradu, ministrstvu za finance in za notranje zadeve.
Na ministrstvu za obrambo je 74 od 81 kršiteljev prenehalo delovno razmerje, sedem postopkov pa je še v teku. Vse so ovadili tudi zaradi suma storitve kaznivega dejanja. Na statističnem uradu so ugotovili štiri kršitve, kršitelji pa so bili razporejeni na drugo delovno mesto v skladu s pravilnikom o napredovanju zaposlenih v državni upravi.
Podali dve kazenski ovadbi
V dveh primerih ugotovljene kršitve so na ministrstvu za finance podali kazensko ovadbo, v drugih dveh pa sporazumno prenehanje delovnega razmerja. Na ministrstvu za notranje zadeve so prekinili delovno razmerje dvema uslužbencema, javnemu uslužbencu, ki mu je bil odvzet pridobljen magistrski naziv je bil razveljavljen del pogodbe o zaposlitvi, ki se je nanašal na določitev dodatka za magisterij, v četrtem primeru pa s kandidatom, ki je bil v postopku zaposlitve, niso sklenili delovnega razmerja.
Na generalnem sekretariatu vlade so ugotovili eno nepravilnost, s kršiteljem so sporazumno razveljavili pogodbo o zaposlitvi, prijavili pa so sum kaznivega dejanja ponarejanja listin. Eno nepravilnost so ugotovili tudi na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve, ki je podalo kazensko ovadbo in prekinilo delovno razmerje. Kazensko ovadbo je zoper enega kršitelja vložilo tudi ministrstvo za zunanje zadeve, ki je uslužbenca razporedilo na nižje delovno mesto. Uslužbencu upravne enote Šmarje pri Jelšah pa je zaradi ponarejenega dokazila o izobrazbi prenehalo delovno razmerje.
Postopek preverjanja diplom še poteka
Preverjanje dokazil o pridobljenih stopnjah izobrazbe še ni v celoti zaključeno, v postopku je še preverjanje 205 dokazil o izobrazbi v Sloveniji in 696 izdanih v tujini. Kazenske ovadbe v primerih ugotovljenih nepravilnosti so na posamezna okrožna državna tožilstva podajali posamezni organi državne uprave.
Glede višje plače, ki so jo prejemali tisti, ki so predložili lažna oz. ponarejena potrdila o izobrazbi, so na ministrstvu za javno upravo poudarili, da javni uslužbenci prejemajo plačo za opravljeno delo, ne za stopnjo izobrazbe. Za zasedbo nekega delovnega mesta pa je pogoj ustrezna izobrazba. Sodna praksa v teh primerih govori, da je bilo kar nekaj takih primerov tudi na sodišču. V teh primerih niso sledili temu, da bi morali ti uslužbenci oziroma ti zaposleni vračati denar, saj so bili plačani za opravljeno delo. Po mnenju ministrstva pa je bilo delo v teh primerih opravljeno.
Dokazila o pridobljenih izobrazbah so preverjali od februarja 2005, ko je ministrstvo za javno upravo predlagalo, da vsi organi postopoma začnejo preverjati vsa dokazila oz. listine, s katerimi so zaposleni javni uslužbenci dokazovali izpolnjevanje pogoja glede zahtevane izobrazbe ob sklenitvi delovnega razmerja, kakor tudi pridobitev višje izobrazbe med samim trajanjem delovnega razmerja. Septembra istega leta pa so na ministrstvu pripravili prvo poročilo. Po dobrih 41 odstotkih preverjenih dokazil, so organi odkrili 10 nepravilnosti, so pojasnili na ministrstvu.
Vlada je nato decembra 2005 preverjanje dokazil o izobrazbi vseh javnih uslužbencev s sklepom naložila organom državne uprave, ki morajo o preverjanju poročati ministrstvu za javno upravo, to pa je dolžno vladi periodično poročati o ugotovitvah preverjanja. Verodostojnost dokazil o pridobljenih stopnjah izobrazbe so preverjali za vse javne uslužbence, zaposlene na ministrstvih, organih v sestavi ministrstev, vladnih službah in upravnih enotah. Preverjanje je potekalo tako, da so kadrovske službe posameznih organov državne uprave pozivale posamezne izobraževalne institucije, da preverijo verodostojnost dokazil o izobrazbi, ki naj bi jo posamezni javni uslužbenci pridobili na teh izobraževalnih ustanovah.
Afera SŽ: Ponarejene diplome
Zaradi odmevnega primera Šimenc leta 2005 na Slovenskih železnicah, je ministrstvo za javno upravo sprožilo plaz preverjanj diplom pri zaposlenih v javni upravi. Ob razkritju ponarejene diplome mariborske poslovno-ekonomske fakultete, s katero je Igor Šimenc za dve leti zasedel mesto generalnega sekretarja tega največjega slovenskega gospodarskega sistema, se je vodstvo, takrat še na čelu z direktorjem Blažem Miklavčičem, odločilo, da bodo preverili vse diplome.
Pod drobnogled so vzeli 902 listini, od tega 760 diplom na Slovenskih železnicah in 142 v odvisnih podjetjih. Tako so odkrili še tri ponarejene višješolske diplome. Eno pri delavcu v Železniškem invalidskem podjetju, drugo v Sekciji za potniški promet in tretjo v Sekciji za vzdrževanje prog Postojna.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.