Slovenija

Lovce skrbi hitro širjenje afriške prašičje kuge po Evropi

Ljubljana, 05. 12. 2023 15.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Lovci si želijo, da bi se po več letih razrešilo vprašanje odvzema zemljišč lovskim organizacijam, med izzivi, ki so zaznamovali leto, pa so na skupni novinarski konferenci z ribiči izpostavili hitro širjenje afriške prašičje kuge. Ribiči so medtem opozorili na katastrofalne posledice avgustovskih poplav in izzive popoplavne obnove.

Predsednik Lovske zveze Slovenije Lado Bradač je na današnji skupni novinarski konferenci opozoril, da kljub številnim prizadevanjem lovcev ostaja nerešeno vprašanje odvzema zemljišč lovskim organizacijam.

Leta 1992 je bila sprejeta zakonodaja, s katero so bila kmetijska zemljišča, ki so jih lovske družine kupile z lastnim denarjem, vpisana v zemljiško knjigo kot splošno ljudsko premoženje. Zakon o divjadi in lovstvu, sprejet leta 2004, bi moral olastniniti družbeno premoženje, a se to ni zgodilo, zato je stanje na tem področju od tega leta neustavno, ocenjujejo na lovski zvezi.

Afriška prašičja kuga
Afriška prašičja kuga FOTO: Bobo

Nekdanja kmetijska ministrica Irena Šinko je lovcem dala pisno zavezo, da bodo to zadevo uredili, a je bila nato odstavljena, je pojasnil Bradač.

V lovski zvezi si obenem prizadevajo za sprejetje predloga novele zakona o divjadi in lovstvu, ki je bil pred dvema mesecema poslan v obravnavo v vladno proceduro. Ta na novo določa, da je divjad lastnina države. Predlog zakona lovski zvezi obenem nalaga nove obveznosti, kot je izdaja dovolilnic za lovske goste, dopolnjuje pa tudi varstvo divjadi pred nepotrebnim vznemirjanjem v času poleganja. S predlaganimi spremembami bodo morali biti psi v prosti naravi pripeti na povodec oz. pod nadzorom skrbnika. Izjeme bodo sicer veljale za delovne pse, med katere sodijo tudi lovski psi.

Lovce skrbi hitro širjenje afriške prašičje kuge po Evropi

Lovce sicer precej skrbi hitro širjenje afriške prašičje kuge po Evropi, predvsem v Bosni in Hercegovini ter na Hrvaškem. Lovska zveza v zadnjih treh letih sodeluje pri aktivnostih za preprečevanje in zgodnje odkrivanje te bolezni pri divjih prašičih. Med drugim so na območjih visokega tveganja aktivirane posebne skupine za iskanje poginulih divjih prašičev v naravi, je predstavil direktor strokovne službe lovske zveze Božo Zakrajšek.

"Dejstvo je, da moramo lovci izvajati ukrepe proti afriški prašičji kugi, če se želimo izogniti omejitvam in prepovedi lova, predvsem pa velikim izgubam v lovskem sektorju v primeru okužbe s to boleznijo pri divjih prašičih," je izpostavil Zakrajšek.

Tako Zakrajšek kot Bradač sta sicer prepričana, da je samo vprašanje časa, kdaj se bo ta bolezen pojavila tudi v Sloveniji.

Med lovci še naprej poteka humanitarna akcija zbiranja sredstev za pomoč v avgustovskih poplavah prizadetim lovcem. Do zdaj je bilo zbranih 62.000 evrov, Bradač pa je prepričan, da jim bo uspelo doseči cilj 100.000 evrov.

Avgustovske poplave so veliko razdejanje povzročile tudi pri samih ribičih ter na vodotokih in populaciji rib. "Poplave so hudo zarezale v življenja ribičev in prihodnost upravljanja hudo prizadetih vodotokov," je dejal predsednik Ribiške zveze Slovenije Miroslav Žaberl.

Ribiče po njegovih besedah sicer skrbi, da bodo več škode povzročili popoplavni ukrepi kot same poplave. Kot je pojasnil član upravnega odbora ribiške zveze in predsednik Zveze ribiških družin Celja Boštjan Peter Zagožen, pri obnovi vodotokov sodelujejo tudi gradbena podjetja, ki nimajo dovolj izkušenj pri posegih v vode. Zagožen je ob tem pozval k sonaravni sanaciji prizadetih vodotokov.

Žaberl je obenem opozoril, da država zamuja pri sprejemanju temeljnih strateških dokumentov na področju ribištva. Po nastopu vlade Roberta Goloba je novo vodstvo ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano te stvari pospešilo, ampak po mnenju ribiške zveze na nepravilen način. Pripomb in predlogov ribičev niso upoštevali, prav tako jih niso povabili na usklajevanje ribiško-gojitvenih načrtov z ostalimi deležniki.

Predsednik ribiške zveze je bil kritičen tudi do nerealiziranih obljub kmetijskega ministrstva glede oprostitve plačevanj koncesij za v poplavah prizadete ribiške družine v letih 2023, 2024 in 2025. Kot so jim pojasnili na ministrstvu, obljubljene oprostitve plačevanja koncesij ne bo, zaradi omejitev EU pri dodeljevanju pomoči in drastičnem zmanjšanju finančnih sredstev za ribiški sektor.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (17)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

periot22
06. 12. 2023 09.47
Plan uničevanje kmetov prodani politiki brez možganov tudi vi boste jedli travo!!!!!!
smuuki
06. 12. 2023 09.02
+1
Da preprečimo peklenski plan je edina možnost spraviti iz oblasti levake, ki so prodali,izdali Evropo. Samo še to možnost imamo ali počakat pogubo
main
05. 12. 2023 21.29
+1
Na hrvaškem so poklali zdrave prasice, zaprte v hlevu.......sedaj pa lakota, pa visoke cene svinjine....
main
05. 12. 2023 21.28
+1
Vlada je res sramota......zemljišča, ki so v lasti lovskih družin enostavno podržavi......kljub temu, da so vpisane lovske družine v ZK. Smrt golobizmu.....
falot13
05. 12. 2023 19.06
+2
Ve se za kaj se gre..od,je.bi.tee
tv1206802
05. 12. 2023 18.44
+1
Včasih si lahko normalno otroka peljal loviti ribe ( si kupil karto po normalni ceni ), sedaj pa je predpisov toliko, da te kap, karte pa drage. Vse skupaj so te ribiške družine bolj biznis kot kaj drugega. Sem bil nekaj časa član ene izmed ribiških družin in smo imeli delovno akcijo in sem delal 8 ur naslednji dan pa sem moral posebej plačati za lov na ščuko ( klubsko sem imel 2€ popusta ).
assassin911
05. 12. 2023 18.40
+1
Decembra bo veliko pujsov padlo.
123soba
05. 12. 2023 18.30
+2
Lovci naj pokličejo lajno v Bruselj....
trgft
05. 12. 2023 18.40
+0
Pust lajno tam kjer je, manj s# ra # nja bo naredila
Arhaist
05. 12. 2023 18.28
+3
To je spet se ena laz da ni vecje. Te kvazi bolezni sploh ne obstajajo!
smuuki
05. 12. 2023 18.10
+3
Ne čakati samo kmete. Kmetom je treba tudi pomagati
Dr.Rugelj
05. 12. 2023 17.57
+6
Je treba prašičjerejo izkoreniniti - priprava terena za novodobne turiste ????
smuuki
05. 12. 2023 18.12
+8
Kak peklenski plan se izvaja. Evropa je izdana in žrtvovana.
TargetHacker
05. 12. 2023 17.19
+5
Ni rešitve druge, treba bo dvignit davke 😂
mijavci
05. 12. 2023 16.32
+17
Vse že videno pri sosedih na Hrvaškem ko so začeli pobijat vse svinje tudi zdrave, prepovedali koline itd, vse za agendo igre lakote, da bodo lahko multikorporacije potem prodajale čričke in žužke pa umetno faširano, dragi kmetje upam, da si pogledate posnetke iz Hrvaške in da se mi dvignete takoj, ko bodo pod pretvezo kuge hoteli odpeljat prašiče.
Ramzess
05. 12. 2023 16.28
+15
Beremo marsikaj okrog tega, namerno ubijanje prašičev, s tem krčenje prašičereje. Menda ubijajo zdrave prašoče na podlagi lažnih izvidov. Po poti agende.