Nekdanji nosilec franšize Diners Tomaž Lovše je v zadevi Diners sklenil dogovor o priznanju krivde v zameno za pogojno zaporno kazen in plačilo 250.000 evrov.
Tožilec Jože Kozina je v predstavitvi sporazuma poudaril, da je Lovše v postopku saniral nastalo škodo, kar je pri nas izredno redko. Po mnenju tožilca je dogovorjena 18-mesečna pogojna zaporna kazen s preizkusno dobo dveh let primer poštene kazni. Kazen je Lovšetu potrdil tudi sodnik ljubljanskega okrožnega sodišča Srečko Škerbec.
Škerbec je na današnjem izreku sodbe pojasnil, da sodišče pri dogovoru s tožilstvom lahko samo preverja, ali je dogovorjena kazen v skladu z določili kazenskega zakonika. Za kaznivo dejanje zlorabe položaja je zagrožena kazen od enega do osmih let zapora, možna pa je tudi le pogojna kazen. "Glede na to, da so se vse stranke dogovorile za pogojno obsodbo, pa je sodišče lahko le sledilo temu dogovoru," je pojasnil.
Glede morebitnih vprašanj, ali tovrstna kazenska sankcija zadosti načelu pravičnosti, pa je dodal, da se sodišče v to ne spušča in nikoli ne komentira dogovora med strankama. V primeru preklica pogojne obsodbe, če bi Lovše v dveh letih storil kaznivo dejanje, bi se mu trije meseci, ki jih je preživel v priporu, odšteli od dosojene kazni.
Lovše zlorabil položaj
Lovše je položaj zlorabil kot predsednik izvršnega odbora Dinersa skupaj v sostorilstvu s tedanjima zakonitima zastopnikoma, ko so s finančnimi transakciji posredno in neposredno iz Dinersa izvajali odlive sredstev na tri povezane družbe v lasti Lovšeta, je v predstavitvi obtožnice dejal Kozina.
Ta sredstva, večinoma nakazila imetnikov kartic, bi morala iti za poplačila prodajnih mest. "Te transakcije so izčrpale družbo Diners, zato je Banka Slovenije družbi odvzela licenco," je spomnil Kozina. Lovše pa je po tem ocenil, da tako ni ravnal naklepoma, saj se ni zavedal, da škodi družbi in tudi sebi.
Lovše bo po dogovoru kot prisojeno denarno kazen sodišča plačal 200.000 evrov, 50.000 evrov pa je na lastno pobudo že nakazal v dobrodelne namene ljubljanski porodnišnici. Po besedah tožilca je pomembno dejstvo, da je bila po storjenem kaznivem dejanju zlorabe položaja škoda sanirana, premoženjska korist pa se je spremenila v civilno terjatev do Lovšeta.
"S sanacijo škode, kar je pri nas izredno redek primer, si je Lovše odprl pot k priznanju krivde," je poudaril Kozina. Lovše se je po njegovih besedah držal dogovorjenega pri položitvi varščine, ta je dosegla milijon evrov, nato se ni izogibal postopkom in se je tudi vrnil iz ZDA.
Lovše je dejal, da je sklenitev dogovora s tožilstvom manjše zlo zanj in za njegovo družino, kot pa da bi se kazenski postopek vlekel še 10 let. Izgubil je svoje premoženje, vendar meni, da je pomembno, da je zdrav in gre tako novim izzivom naproti. Dodal je še, da ne on ne nobena od njegovih družb ni prispevala k milijardni bančni luknji.
Obe strani zadovoljni
Obramba je zadovoljna z izrekom razumne sodbe, z dogovorom pa je zadovoljen tudi tožilec Jože Kozina, ki je izpostavil eno višjih denarnih kazni doslej. Njegova zagovornica Anka Kozamernik je ocenila, da so se pogodili v skladu z realnimi pričakovanju, možnostmi in za končno razumno odločitev. Glede dosojene kazni pa je odvetnik Stojan Zdolšek dodal, da za Lovšetom ni ostala škoda, saj je saniral vse obveznosti, ki so ostale za Dinersom.
Pogajanja o priznanju krivde so bila težka, tako za tožilstvo kot za obrambo, saj zaradi nestabilne sodne prakse nihče ne more napovedati konca takšnega kazenskega postopka, ki bi se po besedah tožilstva končal čez 10 let. "Gre za enoosebno družbo, katere edini lastnik je bil Lovše, in je v bistvu oškodoval samega sebe," je pojasnil odvetnik.
Z današnjim izidom je bil zadovoljen tudi tožilec Kozina, ki je izpostavil, da se je pred dvema tednoma na podoben način zaključil primer nekdanjega predsednika uprave Merkurja Bineta Kordeža, spomnil pa je tudi na sodbo višjega sodišča v primeru financiranja menedžerskega prevzema Pivovarne Laško. "Včasih nastane vtis, da je pravosodje neuspešno in se ukvarja le s kurjimi tatovi, in to ne drži," je dejal.
Lovše je izgubil praktično vse svoje premoženje, ki ga je pridobil, tako meni tožilec Kozina, tudi zaradi svoje uspešnosti. Kozina meni, da je sam pri sprejemu milijonske varščine in izpustitvi Lovšeta sicer veliko tvegal, vendar pa se je zavedal, da v pol leta, kolikor je rok v primeru pripora osumljenega, ne bo mogel vložiti varščine. "Po pol leta bi ga sodišče izpustilo brez varščine," je opozoril.
Začelo se je pred dvema letoma
Nepravilnosti v Dinersu so v javnost prišle pred dvema letoma in pol, ko so kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada Lovšetu odvzeli prostost. Avgusta 2013 so v odmevnih hišnih preiskavah iskali dokaze za finančno oškodovanje družbe in pri tem pridržali Lovšeta.
Poleg Lovšeta so takrat pridržali še tedanja zakonita zastopnika Dinersa Saša Pušnika in Antona Horvatiča, ki pa sta bila nato iz pripora izpuščena. Lovšeta so po treh mesecih in plačilu milijonske varščine jeseni tistega leta spustili iz pripora, ko se je tožilec Kozina odpovedal pritožbi zoper njegovo izpustitev.
Pripor so mu odredili zaradi begosumnosti, ki jo je sodišče utemeljevalo z njegovim stalnim bivališčem v tujini, s tem, da se je občasno nahajal na Floridi, da ima njegova žena tuji vizum, otroci pa tuje državljanstvo in plačano šolnino v tujini.
KOMENTARJI (593)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.