V Šentilju se je dopoldne udrl del cestišča na stari regionalni cesti v smeri mejnega prehoda z Avstrijo. Nastala je več metrov globoka luknja.
Zaradi udora so križišču ob uvozu na avtocesto iz smeri mednarodnega mejnega prehoda Šentilj spremenili režim prometa, poškodbe pa naj bi po zagotovilih Direkcije RS za infrastrukturo (DRSI) sanirali v nekaj dneh.
Na direkciji so pojasnili, da na tem delu že nekaj časa poteka nadgradnja železniškega odseka Pesnica–Šentilj–državna meja. To je sicer prvi od štirih sklopov ukrepov, ki bodo izvedeni na 15,5-kilometrskem odseku železniške proge od Maribora do meje z Avstrijo.
Tam je zato vzpostavljena 50-dnevna popolna zapora železniškega prometa. "Dela potekajo z največjo možno intenzivnostjo," so sporočili iz direkcije in dodali, da naj bi bila dela v glavnem zaključena do 15. decembra.
Šest metrov pod cesto predor
Kot so še pojasnili na direkciji, pa v sklopu del obnavljajo tudi predor, nad katerim poteka omenjena regionalna cesta. Ta je bil zgrajen takoj po drugi svetovni vojni, teče pa približno šest metrov pod cesto.
In prav dela v predoru naj bi bila vzrok za poškodbo ceste. "Zaradi udora v železniškem predoru, je bila na regionalni cesti evidentirana poškodba, zaradi katere je na tem območju spremenjen režim prometa," so dodali pri DRSI.
Promet na tem delu ceste so sicer omejili že sinoči, ko so opazili, da se je pod cesto zgodil podor. "V sklopu sanacije samega tunela, v katerem obnavljamo talni obok in tudi stenski obok, je prišlo do udora v včerajšnjih večernih urah. Udrlo se je približno deset kubičnih metrov materiala. To je bil sam začetek tega udora," je pojasnil Dejan Jurkovič, vodja sektorja za železnice.
"Čez noč smo dogajanje spremljali in do danes zjutraj se je udrlo še dodatnih približno 30 kubičnih metrov, tako da se je na samem vozišču pojavila luknja premera približno dva metra," je še razložil Jurkovič.
Tako pa je bila videti poškodba dopoldne, preden so začeli luknjo sanirati:
Trenutno v fazi sanacije, luknja sedaj še večja
Luknja pa je sedaj še nekoliko večja. "V fazi sanacije smo luknjo povečali, sedaj jo stabiliziramo, tako da bomo lahko iz spodnje strani naredili opaž in nato betonski obok," je pojasnil vodja sektorja za železnice na direkciji.
Po njegovih besedah bodo z deli predvidoma končali v roku dveh ali treh dni, zaradi udora pa za zdaj ne računajo, da bi se podaljšal čas njihovih del in s tem povezane zapore železniške proge.
Takšni udori zemlje pri sanacijah tunelov sicer niso nič nenavadnega, pravijo na direkciji. "V tem trenutku je pač smola v tem, da se je to zgodilo na regionalni cesti, ampak na take stvari smo pripravljeni in zato smo lahko tudi pravočasno odreagirali," je dejal Jurkovič.
Doslej tudi niso dobili informacij, da bi morda prišlo do poškodbe katerega od instalacijskih kablov pod poškodovano cesto.
Ker je šlo za udor, ki so ga spremljali, tudi ni bil nihče poškodovan ali kakorkoli ogrožen, pri tem pa Jurkovič še zagotavlja, da se glede na pregledano stanje v predoru kaj takega ne more ponoviti na nobenem drugem mestu.
Na direkciji za infrastrukturo so sicer že prejšnji teden zagotovili, da dela potekajo v skladu z roki in se prevešajo v zaključno fazo. Glavnina del, ki povzroča višje ravni hrupa, naj bi bila zaključena predvidoma do konca novembra, po tem obdobju pa naj bi izvajali predvsem dela, ki bodo z vidika hrupa manj obremenjujoča. Na 13 kilometrov dolgem gradbišču je prisotnih skoraj 400 delavcev in 200 strojev, dela pa izvajajo 24 ur na dan.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.