Po številnih preložitvah se je danes na Okrožnem sodišču v Mariboru začela ponovna glavna obravnava zoper Milico Makoter, obtoženo naročil oziroma plačil umorov moža Janka in sina Tomija, bombnega napada na ljutomersko policijsko postajo in raketnega napada na hišo tamkajšnjega komandirja Jožeta Makoterja, sicer Jankovega brata.
Potem ko je sodni senat zavrnil številne predloge obrambe o izločitvah, je tožilec prebral obtožnico. Makoterjeva je povedala, da ni kriva, da se bo zagovarjala, ko bo za to sposobna, na vprašanja pa ne bo odgovarjala, ker tega ne more. Po prebiranju zapisnikov izjav Makoterjeve iz preiskovalnega postopka in prejšnjih obravnav ter zaslišanju psihiatra je sodni senat glavno obravnavo preložil na petek.
Pred začetkom glavne obravnave je zagovornik Makoterjeve Milan Krstič predlagal preložitev, češ da se mora pripraviti na mnenje izvedenca psihiatra Slavka Ziherla, ki ga je dobil šele pred obravnavo. Ziherl je obtoženko pregledal v sredo in ugotovil, da je za sojenje sposobna. Sodni senat je predlog zavrnil.
Krstič je nato predlagal izločitev predsednice senata Maše Butenko in sodnika Matjaža Štoka, ne pa tudi sodnikov porotnikov, predsednice okrožnega sodišča Maribor Alenke Zadravec in predsednika višjega sodišča Borisa Štamparja. Vsem je očital kršitev zakona o kazenskem postopku in ustave. Med drugim jim je očital, da isto kazensko zadevo na dveh različnih sodiščih vodi ista sodnica, da niso spoštovali vrstnega reda, odredili nezakonit pripor in zlorabili funkcijo sodne službe. Senat predlogu ni ugodil.
Krstič je nato zahteval izločitev okrožnega državnega tožilca Ludvika Gornjeca, ker je njegov sodelavec bratranec obtoženke, nato pa še izločitev vodje višjega tožilstva v Mariboru Andreja Ferlinca in vršilca dolžnosti generalnega državnega tožilca Franca Mazija. Senat je vse predloge zavrnil, prav tako pa zahtevo za izločitev izvedenca Ziherla.
"Menim, da sodišče ni spoštovalo zakona o kazenskem postopku. Od 16. septembra dalje je vse, kar se dogaja, popolnoma nezakonito in neustavno," je dejal Krstič. "Seveda se bom pritožil na ustavno sodišče, čakam samo, da mi izda sklep."
Krstič je Ziherlu očital, da se njegovo zadnje mnenje popolnoma razlikuje od prejšnjih. Med tem ko so bila lani njegova mnenja korektna in je bila terapija obtoženke uspešna, mu je zdaj očital pristranskost, neupravičeno premestitev v bolnišnico, kjer sploh ni dobivala zdravil, in da je pod vplivom sodišča. Ziherl je njegove besede označil za neresnične in žaljive obdolžitve, v nadaljevanju pa pojasnil, kako je proučeval zdravstveno stanje obtoženke. Pri tem je povedal, da je na sredinem pogovoru sicer dajala vtis utrujenosti in človeka v stiski, da pa se je bilo mogoče z njo pogovarjati. Sicer pa je duševno zdrava. Na vprašanje predsednice senata, ali se je Makoterjeva sposobna zagovarjati in ali je mogoče napovedati njeno zdravstveno stanje v prihodnje, pa je odvrnil, da lahko o tem ugiba, saj je možno vse in ocene ne more dati, vsekakor pa so zanjo potrebne ustrezne psihoterapevtske metode.