Slovenija

Makoterjeva se zagovarja

Murska Sobota, 23. 04. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V Murski Soboti se je začela nova obravnava zoper Milico Makoter, ki jo obtožnica bremeni naročil umorov moža, sina ter svaka in njegove družine. Prvostopenjsko sodbo, ki je Makoterjevi dosodila 30 let zaporne kazni, so namreč razveljavili.

Vrhovno sodišče je prvo sodbo Milici Makoter, s katero je bila 19. novembra 2001 obsojena na 30 let zaporne kazni, januarja razveljavilo. Po tej sodbi je bila spoznana za krivo, ker naj bi naročila umor moža Janka Makoterja, umor sina Tomija, ki je ostal pri poskusu, ter umor svaka Jožeta Makoterja in njegove družine.

Makoterjeva je na začetku povedala, da se bo zagovarjala, da ni nikogar napeljevala k umoru, še najmanj pa najbližjih, moža in sina. Sodišče je pozvala, naj ji da možnost, da dokaže nedolžnost in med drugim upošteva neodvisna mnenja izvedencev za grafologijo in balistiko. O vseh predlogih prič in izvedencev se bo sodni senat še odločil, obravnava pa se bo nadaljevala 6. maja.

Zagovornika Milice Makoter, Aleksander in Peter Čeferin, sta na začetku povedala, da je obtožba neutemeljena s pravnega in dejanskega vidika, saj po njunem odločilna dejstva v obtožbi niso obrazložena. Vztrajala sta tudi, da so v spisu še vedno listine, ki so bile eden od razlogov za razveljavitev prvo in drugostopenjske sodbe, zato jih je po njunem potrebno izločiti. Predlagala sta tudi, naj se izločijo interpretacije zvočnih zapisov telefonskih pogovorov, ki so tendenciozne in neverodostojne, pogovore pa naj zapiše sodišče.

Milica Makoter
Milica Makoter FOTO: POP TV

Sicer pa sta zagovornika Makoterjeve že pred začetkom vnovičnega sojenja zaradi "okuženosti" zahtevala izločitev senata ter predsednikov okrožnega in višjega sodišča. Predsednik vrhovnega sodišča Mitja Deisinger je zavrgel zahtevo po izločitvi predsednika Višjega sodišča v Mariboru Borisa Štamparja, ta zahtevo po izločitvi predsednice Okrožnega sodišča v Murski Soboti Marije Močan Rošker, slednja pa zahtevo po izločitvi predsednice senata Maše Butenko in preostalih članov senata.

Zagovornik Makoterjeve odvetnik Peter Čeferin
Zagovornik Makoterjeve odvetnik Peter Čeferin FOTO: POP TV

Odvetnika Čeferina sta se pri zahtevi po izločitvi sklicevala na okuženost z uradnim zapisnikom policije, ki bi ga moralo okrožno sodišče pred ponovno obravnavo izločiti iz spisa, prav tako pa druge listine, ki se nanašajo na to besedilo. Zdi se jima namreč zelo verjetno, da je predsednica 3500 strani listov sodnega spisa videla še pred izločitvijo spornih listin. Poleg tega sta ob pregledu spisa, ki naj bi bil že očiščen prepovedanih dokumentov, ugotovila, da je v njem ostala njuna pritožba vrhovnemu sodišču, v kateri je sporno besedilo dobesedno citirano. Zahtevo po izločitvi predsednikov okrožnega in višjega sodišča pa sta zagovornika utemeljevala s tem, da sta se prav tako srečala s prepovedanimi dokazi, to pa bi utegnilo vplivati na pristranskost njune odločitve.

Predsednica senata sodnica Maša Butenko je na to odvrnila, da je obtožnica že pravnomočna, o interpretacijah zvočnih zapisov pa je okrožni državni tožilec Ludvik Gornjec pojasnil, da so bili pridobljeni na zakonit način. Aleksander Čeferin mu je odvrnil, da jim ni očital nezakonitosti, pač pa to, da so izbrani samo tisti, ki so v prid tožnikom, med tem pa so lahko neizbrani tudi v prid obtoženki.

Potem ko so obtoženki prvič doslej pokazali original spornega teksta z navodili za uporabo mobilnega telefona, za katere je izvedenec na prvem sojenju ugotovil, da je pisava njena, je Makoterjeva danes zanikala, da bi ga napisala. Tožilstvo je za zaslišanje predlagalo petnajst prič in istega izvedenca za grafologijo, kot je bil na prvem sojenju, obramba pa svoje priče ter nove izvedence za grafologijo, balistiko in telefonijo. Predsednica senata je nadaljevanje sojenja napovedala za 6. maj. Na sojenje bodo povabili priče, o katerih sta se strinjali obe strani, o dodatnih predlogih obrambe pa se bodo odločili pozneje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10