Vse se je začelo s spremembo Zakona o varnosti cestnega prometa, ki je na prelomu tisočletja najprej meji 12 let dodal še mejo 150 centimetrov, nato pa postopoma magično mejo 12 let, ki je v otroških očeh veljala za prelomnico v avtomobilskem svetu, zamenjal za mejo 150 centimetrov, ki po novem določa, kdaj lahko otrok prvič sam sede na sovoznikov sedež.
Na sprednjem sedežu lahko otroci sedijo že prej, vendar obvezno v otroškem sedežu. Kot je za 24ur.com povedal Vojko Safran, inštruktor AMZS Centra varne vožnje, lahko starši otroke vozijo spredaj na dva načina, pri čemer pa morajo paziti na dve stvari. Če so otroci v 'lupinici', mora biti ta obrnjena tako, da otrok gleda v nasprotno smer vožnje, ob tem pa mora biti desna zračna blazina izklopljena, da ob primeru trka ne stisne preveč. ''Desna zračna blazina ima namreč večji obseg, vozila imajo zato možnost izklopa zračne blazine,'' poudarja.
Če so otroci preveliki za 'lupinico', vendar nižji od 150 centimetrov, morajo sedeti v jahaču ali drugem primernem otroškem sedežu, ki mora biti zaradi morebitne sprožitve zračne blazine pomaknjen čisto nazaj ob sedež. ''Otroci morajo biti pravilno pripeti z zadrževalnim sistemom, tako da gre ta čez ramo,'' še pojasnjuje.
Safran še pravi, da je po vseh podatkih najbolj varno mesto zadaj desno, ''zato se zadaj desno na primer vozijo tudi predsedniki in drugi potniki v uradnih vozilih. Po drugi strani pa je lahko moteče za voznika, če se mora stegovati nazaj in pobirati stvari, ki padejo otroku na tla''.
Statistika smrti otrok v prometnih nesrečah
Sicer pa se je zakon o pravilih cestnega prometa z leti spreminjal. Do 90. let prejšnjega stoletja so otroci v avtomobilu morali sedeti na zadnjih sedežih do 12. leta, potem pa je zakon uvedel obvezne otroške avtosedeže, kar je pomenilo tudi prelomnico v številu žrtev otrok v cestnem prometu. Statistika policije namreč kaže, da je od leta 1983 do 1998, ko je postala uporaba otroškega sedeža v avtomobilu zakonsko obvezna, na naših cestah, kot potniki v vozilu, umrlo 151 otrok, starih do 14 let. Od leta 1998 do 2015 pa se je število otrok, žrtev prometnih nesreč, ki so bili potniki v vozilu, zmanjšalo na 49, kar je za tri in pol razrede otrok manj.
In kaj pravzaprav pravi zakon?
Zakon o pravilih cestnega prometa v 88. členu določa, da ''mora biti otrok, ki je manjši od 150 centimetrov, med vožnjo v motornem vozilu zavarovan z zadrževalnim sistemom, ki je primeren otrokovi telesni rasti''. To pomeni, da mora biti vsak otrok v motornem vozilu (pa naj gre za avto, kombi ali avtobus), ki ima vgrajene varnostne pasove in je manjši kot 150 centimetrov, v ustreznem otroškem avtosedežu, ki ustreza njegovi telesni teži, pojasnjujejo na Javni agenciji RS za varnost v prometu (AVP).
''V motornem vozilu, ki ni opremljen z zadrževalnim sistemom, ni dovoljeno prevažati otrok, mlajših od treh let, otroci starejši od treh let in manjši od 150 centimetrov pa se smejo prevažati le na sedežih, ki niso sprednji sedež.'' Kar pomeni, da se, če motorno vozilo nima varnostnih pasov, v takem vozilu otrok do starosti treh let ne sme voziti. Otroci starejši od treh let in manjši od 150 centimetrov pa ne smejo sedeti na sprednjih sedežih, pojasnjujejo na AVP, na Ministrstvu za infrastrukturo pa dodajajo, da gre v teh primerih za starodobna vozila, ki niso opremljena z varnostnimi pasovi.
In kako je v tujini?
Če se odpravljate v tujino, je dobro preveriti tudi njihove zakone, tudi kar zadeva prevoze otrok v avtomobilu. V Avstriji je otroke do 12. leta obvezno voziti v otroškem avtosedežu, prav tako je obvezna uporaba otroškega avtosedeža do otrokovega 12. leta v Italiji. V BiH morajo otroci do 5. leta sedeti v otroškem sedežu, otroci do 12. leta pa morajo sedeti na zadnjih sedežih.
Na Hrvaškem in v Črni gori morajo otroci do 12. leta sedeti zadaj, medtem ko morajo v Grčiji otroci na zadnjih sedežih sedeti do 10. leta starosti. Tudi v Bolgariji morajo otroci do 10. leta sedeti na zadnjih sedežih, uporaba otroških sedežev pa je obvezna do otrokovega 2. leta. V Španiji otroci do 12. leta ne smejo sedeti spredaj, razen v prilagojenih sedežih, v Nemčiji pa morajo biti otroci do 12. leta oziroma manjši od 150 centimetrov v vozilu ustrezno zavarovani.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.