V gradivu o medijih v Sloveniji, ki so ga dobili tuji novinarji, ki spremljajo predsedovanje Evropski uniji, so bili navedeni citati slovenskih novinarjev, ki naj bi dokazovali, da pri nas vlada popolna medijska svoboda. Zapletlo se je, ko so citirani novinarji opozorili, da so njihove besede izvzete iz konteksta.
Po besedah predsednika Društva novinarjev Slovenije (DNS) Grega Repovža, si je Urad vlade za komuniciranje (UKOM) "privoščil" manipulacijo s citati. Zato sedaj v DNS pričakujejo, da jim bo vlada poslala seznam vseh novinarjev, ki so dobili mapo z gradivom in citate, saj jim želijo predstaviti svoja stališča. Hkrati pa pričakujejo, da bo vlada tem novinarjem obrazložila, da so bile izjave vzete iz konteksta z namenom zavajanja, in da se bo tako novinarjem, ki so to gradivo prejeli, kot tudi avtorjem citiranih izjav opravičila.
Tiskovni predstavnik vlade Valentin Hajdinjak je izjavil, da po njegovih informacijah ni vse čisto tako. Pojasnil je, da je bila na obisku v Sloveniji skupina skoraj 60 bruseljskih dopisnikov večjih evropskih medijev, ki so jih sprejeli vsi vidnejši predstavniki slovenske vlade: "Na teh pogovorih je bilo kar nekaj vprašanj na temo medijske svobode in položaja medijev v Sloveniji." Kot je še dejal, je UKOM pripravil nekaj več informacij o tem in jih dal na voljo tujim novinarjem. Iz UKOM pa so sporočili, da se bodo na Repovževe trditve odzvali pisno.
Cukjati o komisijiMedtem pa se je na zahtevo Blaža Zgage in Mateja Šurce po ustanovitvi komisije odzval predsednik državnega zbora, France Cukjati. Dejal je, da ne more ustanoviti komisije, sestavljene iz mednarodnih strokovnjakov, ki naj bi preiskala navedbe iz Peticije zoper cenzuro in politične pritiske na novinarje. Predlagal je, naj svojo pobudo oblikujeta v skladu s poslovnikom o parlamentarni preiskavi in jo naslovita neposredno na poslance državnega zbora ali na državni svet. Avtorjema peticije je tudi pojasnil, da v skladu z ustavo državni zbor lahko ustanovi komisijo na zahtevo tretjine poslancev državnega zbora ali na zahtevo državnega sveta.
V poslovniku o parlamentarni preiskavi je po Cukjatijevih besedah določeno, da lahko uvedbo preiskave predlaga vsak poslanec, predlog oz. zahteva pa mora biti v pisni obliki. Ta predlog mora biti poslan predsedniku DZ. Med drugim je v poslovniku tudi nedvoumno določeno, da se v preiskovalno komisijo lahko imenujejo samo poslanci.
"Podpisniki peticije vsekakor lahko zahtevano komisijo ustanovite sami, za preiskavo v smislu raziskovalnega pristopa o oceni splošnega stanja v Sloveniji pa državni zbor nima pristojnosti," je obrazložil Cukjati.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.