Prebivalci Šenčurja zaradi bližine brniškega letališča že leta opozarjajo na hrup, ki ga povzročajo letala in helikopterji. Danes pa so se na njihove pozive vendarle odzvali Aerodrom Ljubljana in ostali uporabniki letališča ter s člani civilne iniciative sklenili kompromisno rešitev, da ponoči letala ne bodo več vzletala nad Šenčur, temveč na jug.
Končno prisluhnili prebivalcem
13. novembra lani je civilna iniciativa, ki jo vodi Branko Pajer, uporabnikom letališča predstavila svoje zahteve in jim postavila ultimat, ki so ga vzeli resno. Današnjega sestanka so se udeležili tako predstavniki Aerodroma Ljubljana in ministrstva kot tudi policije in Kontrole zračnega prometa. Udeleženci sestanka so se dogovorili o sklopu ukrepov, ki bodo zmanjšali hrup, a ne bodo negativno vplivali na poslovanje.
Najbolj pomemben sklep je, da od polnoči do 6. ure zjutraj obstaja prepoved vzletanja v smeri naselja Šenčur, zato bodo vsa letala vzletala na južno stran. Na jug bodo letala vzletala tudi med 22. in 24. uro, vkolikor bo to mogoče. Civilna iniciativa je s takim dogovorom zadovoljna, čeprav je prvotno zahtevala celo prepoved nočnega letenja nad Šenčurjem. "Pomembno je, da letala ponoči ne bodo vzletala nad naseljem, saj to povzroča bistveno več hrupa kot pristajanje," je pojasnil Pajer, in dodal, da so se zedinili, da se pri preletih čim bolj izogibajo naselju. Dogovorili so se tudi, da bodo šolanje pilotov izvajali podnevi, medtem ko bo šolanje vojaških pilotov potekalo na letališče v Cerklje ob Krki.
Šenčurjani, ki že vse od leta 1978 čakajo na obljubljeno protihrupno zaščito, so tako dosegli izpolnitev vsaj dela svojih zahtev. Te na poslovanje Aerodrom Ljubljana nimajo velikega vpliva. "Ukrepi ne bodo povzročili poslovne škode, saj vsaj zaenkrat ne omejujejo našega prometa, ampak postavljajo le določena nova pravila, kako in kdaj se bo odvijal," so pojasnili na letališču.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.