Vsako poletje se v času turistične sezone varnost v cestnem prometu običajno poslabša. Za čim večjo varnost in čim manj žrtev na cestah si Javna agencija RS za varnost cestnega prometa, policija, nevladne organizacije in drugi prizadevajo z različnimi akcijami in ukrepi, o katerih so spregovorili tudi na današnji novinarski konferenci.
Manj prometnih nesreč, več mrtvih
Do današnjega dne se je v Sloveniji zgodilo 9348 prometnih nesreč, kar je 12 odstotkov manj kot lani v istem obdobju. V prometnih nesrečah je umrlo 72 ljudi, kar je osem več kot lani. Hude telesne poškodbe je utrpelo 417 ljudi, kar je osem odstotkov več kot lani v istem obdobju. Število lahko telesno poškodovanih pa se je zmanjšalo za 14 odstotkov, letos se je namreč lažje poškodovalo 4775 ljudi, lani pa 4086.
V letošnjem letu je v primerjavi z lanskim letom med smrtnimi žrtvami prometnih nesreč več kolesarjev, voznikov enoslednih motornih vozil, voznikov osebnih vozil in potnikov. Po številu nesreč pa najbolj izstopata osrednjeslovenska in podravska regija.
Direktor Javne agencije RS za varnost prometa Ljubo Zajc je opozoril, da se vožnja poleti razlikuje od vožnje v drugih obdobjih. Poleg vročine in gostejšega prometa se namreč na cestah pojavljajo tudi vozniki, ki prihajajo iz različnih socialnih okolij, z različnimi vozniškimi izkušnjami. Voznikom in voznicam svetuje, naj v poletnih mesecih, ko se vozijo na počitnice, ne bodo za volanom več kot osem ur, vsake dve uri pa naj si privoščijo počitek.
Da bi zagotovili večjo varnost, je agencija že v maju skupaj z Evropskim svetom za varnost cestnega prometa organizirala usposabljanje za 70 policistov in občinskih redarjev na temo komuniciranja z javnostjo v primeru opravljanja meritev hitrosti. S centrom varne vožnje na Vranskem pa so pravkar končali dodatno usposabljanje za inštruktorje motoriste v avtošolah.
Po besedah predstavnika policije Boštjana Smoleja bo policija v času turistične sezone namenila posebno pozornost voznikom motorjih koles. Na cestnih odsekih, kjer se pogosteje pojavljajo, bo večja prisotnost policistov, izvajali bodo različne oblike nadzora, tudi helikopterski, zoper kršitelje bodo striktno ukrepali.
Drug del aktivnosti je po njegovih besedah namenjen urejanju in nadzoru prometa na slovenskem cestnem križu, kjer je v času turistične sezone povečan promet. Ob zastojih bodo policisti v sodelovanju z upravljavci cest poskušali poskrbeti za hitro odstranitev zastoja oz. preusmeritev prometa. Med njihovimi nalogami je pomoč ljudem, ki ostanejo v zastoju, pa tudi kaznovanje kršiteljev.
Nadzor tudi na počivališčih
Z namenom preprečevanja kriminalitete bodo izvajali nadzor tudi na počivališčih in krajih, kjer se zadržuje več turistov, je napovedal Smolej. Za čas poletja je napovedal še dva poostrena nadzora, urejena na ravni EU, in sicer nadzor nad vozniki avtobusov ter na področju hitrosti.
Direkcija med drugim izvaja projekt ureditve prometne signalizacije na državnih cestah. Slednjo poskušajo urediti na način, da ima voznik manj informacij. Letos so tako odstranili 1000 prometnih znakov na 6000 kilometrih državnih cest.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.