Slovenija

Manj prometnih nesreč, več mrtvih

Ljubljana, 08. 07. 2011 15.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Vsako poletje se v času turistične sezone varnost v cestnem prometu poslabša. Razlog za to so predvsem suhe ceste in visoke temperature. Na naših cestah je letos umrlo osem ljudi več kot lani v istem obdobju.

Vožnja poleti se razlikuje od vožnje v drugih obdobjih. Zastojem se tudi letos ne bo mogoče izogniti.
Vožnja poleti se razlikuje od vožnje v drugih obdobjih. Zastojem se tudi letos ne bo mogoče izogniti. FOTO: Miro Majcen

Vsako poletje se v času turistične sezone varnost v cestnem prometu običajno poslabša. Za čim večjo varnost in čim manj žrtev na cestah si Javna agencija RS za varnost cestnega prometa, policija, nevladne organizacije in drugi prizadevajo z različnimi akcijami in ukrepi, o katerih so spregovorili tudi na današnji novinarski konferenci.

Manj prometnih nesreč, več mrtvih

Do današnjega dne se je v Sloveniji zgodilo 9348 prometnih nesreč, kar je 12 odstotkov manj kot lani v istem obdobju. V prometnih nesrečah je umrlo 72 ljudi, kar je osem več kot lani. Hude telesne poškodbe je utrpelo 417 ljudi, kar je osem odstotkov več kot lani v istem obdobju. Število lahko telesno poškodovanih pa se je zmanjšalo za 14 odstotkov, letos se je namreč lažje poškodovalo 4775 ljudi, lani pa 4086.

V letošnjem letu je v primerjavi z lanskim letom med smrtnimi žrtvami prometnih nesreč več kolesarjev, voznikov enoslednih motornih vozil, voznikov osebnih vozil in potnikov. Po številu nesreč pa najbolj izstopata osrednjeslovenska in podravska regija.

Direktor Javne agencije RS za varnost prometa Ljubo Zajc je opozoril, da se vožnja poleti razlikuje od vožnje v drugih obdobjih. Poleg vročine in gostejšega prometa se namreč na cestah pojavljajo tudi vozniki, ki prihajajo iz različnih socialnih okolij, z različnimi vozniškimi izkušnjami. Voznikom in voznicam svetuje, naj v poletnih mesecih, ko se vozijo na počitnice, ne bodo za volanom več kot osem ur, vsake dve uri pa naj si privoščijo počitek.

Da bi zagotovili večjo varnost, je agencija že v maju skupaj z Evropskim svetom za varnost cestnega prometa organizirala usposabljanje za 70 policistov in občinskih redarjev na temo komuniciranja z javnostjo v primeru opravljanja meritev hitrosti. S centrom varne vožnje na Vranskem pa so pravkar končali dodatno usposabljanje za inštruktorje motoriste v avtošolah.

Po besedah predstavnika policije Boštjana Smoleja bo policija v času turistične sezone namenila posebno pozornost voznikom motorjih koles. Na cestnih odsekih, kjer se pogosteje pojavljajo, bo večja prisotnost policistov, izvajali bodo različne oblike nadzora, tudi helikopterski, zoper kršitelje bodo striktno ukrepali.

Drug del aktivnosti je po njegovih besedah namenjen urejanju in nadzoru prometa na slovenskem cestnem križu, kjer je v času turistične sezone povečan promet. Ob zastojih bodo policisti v sodelovanju z upravljavci cest poskušali poskrbeti za hitro odstranitev zastoja oz. preusmeritev prometa. Med njihovimi nalogami je pomoč ljudem, ki ostanejo v zastoju, pa tudi kaznovanje kršiteljev.

Promet 02.07.2011 - 2
Promet 02.07.2011 - 2 FOTO: POP TV

Nadzor tudi na počivališčih

Z namenom preprečevanja kriminalitete bodo izvajali nadzor tudi na počivališčih in krajih, kjer se zadržuje več turistov, je napovedal Smolej. Za čas poletja je napovedal še dva poostrena nadzora, urejena na ravni EU, in sicer nadzor nad vozniki avtobusov ter na področju hitrosti.

Direkcija med drugim izvaja projekt ureditve prometne signalizacije na državnih cestah. Slednjo poskušajo urediti na način, da ima voznik manj informacij. Letos so tako odstranili 1000 prometnih znakov na 6000 kilometrih državnih cest.


 

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Odpri.oci
08. 07. 2011 21.54
"Vsako poletje se v času turistične sezone varnost v cestnem prometu poslabša. Razlog za to so predvsem suhe ceste in visoke temperature." . "Vsako ZIMO se varnost v cestnem prometu poslabša. Razlog za to so predvsem MOKRE ceste in NIZKE temperature." . Javni agenciji RS za varnost prometa pride VSAKRŠNO VREME prav, da opraviči svoj (povsem nepotreben) obstoj !!!!!! Cel kup birokratov, ki samo "cuzajo" proračun v klimatiziranih pisarnah.... počnejo pa..... no ja.... delajo iz kruha drek, nič drugega !!!!!
cokos
08. 07. 2011 21.18
nasi policisti ocitno hodijo v solo samo kako se nauciti kasirati,potem bi mogli v solo ekonomske smeri ne pa v tacen in gotenico:)!bolje bi se obneslo ce bi stali ob cesti in brez poloznic v roki,ni vse vzgoja z denarjem!
_i_love_you_
08. 07. 2011 19.18
joj ne takih člankov pisat, bo kresalova to prebrala, bo spet kazni dvignila....
ninanana0
08. 07. 2011 19.03
Na cesto prhaja vse slabša generacija. vsako leto bo slabše na cesti :)
elah74
08. 07. 2011 18.41
Čisto enostavno, treba je preprečiti stres v današnjem času (službeno in finančno), takrat bo sigurno manj mrtvih. Ah ja, pozabo sem, da "modri" ne bi mogli več kaj dosti kasirat. Ti šment...
Ranunculus
08. 07. 2011 17.28
Z višanjem kazni je več ljudi, ki vozijo po omejitvah in več prehitevanj le-teh in posledično več čelnih trčenj, kar je slabše kot prej. Zgolj ugibanje, sploh ker v to logiko vožnja v napačno smer ne gre...
KimBim
08. 07. 2011 15.54
Lahko višate kazni kolko hočete, pa se statistika ne bo izboljšala...višanje kazni ima učinek samo do neke mere...dokler mi ne bomo spremenili kulture vožnje, se ne bo nič spremenilo.