Skupina držav za boj proti korupciji - Greco je podala drugo, tokrat manj ugodno oceno naše države. Slovenija mora do konca junija prihodnje leto uresničiti deset obveznih priporočil Greca. Vlada pa je danes policiji, tožilstvu in drugim organom naložila, da v roku enega meseca pripravijo konkretne akcijske načrte za uresničevanje Grecovih priporočil. Predvsem morajo poskrbeti za izvajanje zakonodaje na področju odkrivanja, preiskovanja in preprečevanja korupcije.
Druga ocena Skupine držav za boj proti korupciji - Greca je za našo državo manj ugodna, saj mora Slovenija do konca junija prihodnje leto uresničiti deset obveznih priporočil Greca. Vlada pa je danes policiji, tožilstvu in drugim organom naložila, da v roku enega meseca pripravijo konkretne akcijske načrte za uresničevanje Grecovih priporočil. Predvsem morajo poskrbeti za to, da bodo zakonodajo na področju odkrivanja, preiskovanja in preprečevanja korupcije dejansko izvajali.
Izboljšati se mora kakovost praktičnega dela tožilcev in kriminalistov.
"Udejanjanje v praksi je precejšen problem, ki je povezan tudi in predvsem s človeškim faktorjem, koliko so ti, ki to počnejo, sposobni in pripravljeni to početi," je povedal Penko.
Predvsem pri začasnem zasegu premoženja, pridobljenega s kaznivim dejanjem. Tudi zato bo morala policija o preiskavah takoj obveščati tožilstvo, ki bo potem hitro ukrepalo glede začasnega odvzema premoženja.
"Gre za oblikovanje nekih vzorcev, dokumentov, ki naj služijo policiji, tožilstvu, preiskovalnim sodnikom, ko bo šlo za zasege morda deležev, delnic ali pravic za stvari, ki so kompleksnejše narave kot tiste tradicionalne protipravne koristi, ki jo lahko neposredno vzamemo in damo v žep," je še povedal Penko.
Za zagotovitev hitrega in neposrednega dela s tožilstvom mora policijska protikorupcijska enota tesno sodelovati z vodstvom policije. Greco še priporoča, da se javne uslužbence, ki namerno napačno izpolnijo poročila o premoženjskem stanju, kaznuje po kazenskem zakoniku.