Slovensko-hrvaška meddržavna komisija za spremljanje pogodbe med obema vladama o medsebojnih statusnih in drugih pravnih razmerjih, povezanih z vlaganji v Nuklearni elektrarni Krško (NEK), njenim izkoriščanjem in razgradnjo, naj bi se, glede na petkov delovni pogovor na ministrstvu za gospodarstvo, po več kot šestih mesecih ponovno sestala predvidoma 2. marca.
Po mnenju novega predsedujočega slovenskega dela komisije ter ministra za gospodarstvo Andreja Vizjaka bo glavni poudarek sestanka dokončna potrditev hrvaškega programa razgradnje, ki ga je hrvaški sabor sprejel v začetku lanskega decembra in pregled dosedanjega uresničevanja meddržavne pogodbe.
Ustanovitev hrvaškega sklada za razgradnjo
S hrvaško potrditvijo programa naj bi po Vizjakovih predvidevanjih ustrezno sledila tudi ustanovitev hrvaškega sklada za razgradnjo, ki bo do polovice financiral razgradnjo NEK, zanj pa naj bi hrvaško elektrogospodarstvo že rezerviralo 15 milijonov evrov. Za Vizjaka ostajajo ključna vprašanja, predvsem kako, kdaj in na kak način bo hrvaška stran oblikovala omenjen sklad za razgradnjo krške nuklearne.
Hrvaška potrditev programa razgradnje NEK v saboru je bila po mnenju Vizjaka tudi predpogoj za omenjen sklic meddržavne komisije o NEK, v sklopu katere naj bi bila sporna predvsem določena vprašanja iz preteklega obratovanja nuklearke.
Razgradnja bo stala do 1,7 milijarde evrov
Osnova programa razgradnje je predvsem izračun višine prispevka, ki ga mora vsaka stran zbirati v svojem skladu. Od ustanovitve slovenskega sklada za financiranje razgradnje NEK pred 10 leti pa do konca lanskega leta se je v njem nabralo 115 milijonov evrov sredstev. Sama razgradnja pa bo po sedanjih izračunih stala do 1,7 milijarde evrov. Za krško nuklearko je sicer že dobro poldrugo leto vzpostavitve meddržavne pogodbe oz. obnovljene pogodbe med slovenskim in hrvaškim elektrogospodarskim sistemom.
Po potrditvi programa na predvideni meddržavni komisiji naj bi slovenski lastnik NEK Eles Gen začel v sklad plačevati več, in sicer po tri evre za megavatno uro električne energije iz NEK, Hrvaško elektrogospodarstvo (HEP) pa v svoj sklad predvidoma 5,5 evra za megavatno uro.