Kot je dejal, je bila osrednja točka današnje seje imenovanje Marte Kos kot kandidatke za komisarko. "Tako kot pri nominaciji je vlada tudi njeno kandidaturo podprla soglasno," je dejal.
Seje vlade se je udeležila tudi Kos, ki je po besedah Arčona izčrpno predstavila svoj delokrog v prihodnji komisiji. Ob tem je podpredsednik vlade izpostavil pomen resorja širitve, ki ji ga je namenila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.
"Dejansko se lahko v tem trenutku še niti ne zavedamo, kako pomembno vlogo bo imela naša komisarka v bodoči sestavi Evropske komisije," je dejal. Širitev EU je po njegovih besedah ena ključnih prioritet bodoče komisije.
Področje zajema tudi obnovo Ukrajine in kot je izpostavil Arčon, gre za finančno enega pomembnejših resorjev. "Govorimo v celotnem mandatu o skupni vrednosti več kot 100 milijard evrov," je dejal in menil, da gre za veliko priznanje Sloveniji in predsedniku vlade.
"Pri obnovi Ukrajine se moramo zavedati, da gre lahko za izjemno gospodarsko priložnost za naše gospodarstvenike," je dodal.
Glede sredinega burnega zaslišanja na odboru DZ za evropske zadeve, ki je bil pogoj za uradno potrjevanje kandidature na vladi, je menil, da ga je zaznamoval nizek nivo komunikacije. "Ko Slovenija nastopa na evropskem parketu, je potrebna enotnost," je dejal in dodal, da stranka SDS po nekaterih informacijah celo preko različnih institucij skuša minirati kandidatko.
"Gre za prikrito rušenje predsednice komisije, naše kandidatke, s ciljem diskreditirati in rušiti našega predsednika vlade," je menil.
Prav tako v odgovoru na novinarsko vprašanje je še zanikal, da bi šlo pri menjavi komisarskega kandidata države za trgovanje z resorjem.
Marto Kos po besedah Arčona že naslednji teden čakajo novi pogovori in srečanja. Za zasedbo položaja pa mora uspešno prestati še zaslišanje v Evropskem parlamentu.
Zaslišanja se bodo lahko začela, ko bo parlament od Sveta EU prejel seznam komisarskih kandidatov in vso drugo potrebno dokumentacijo, ki med drugim vključuje opis delovnih nalog bodočih komisarjev in njihove izjave o interesih.
Potem ko so v Bruslju prejeli še uradno kandidaturo Marte Kos, je Svet EU v dogovoru s predsednico von der Leyen pripravil seznam kandidatov za komisarje, ki ga zdaj v pisnem postopku potrjujejo države članice, so sporočili z madžarskega predsedstva Sveta. Postopek se bo predvidoma zaključil drevi.
Zanikala proruska stališča
Komisarska kandidatka Marta Kos je zavrnila očitke o proruskih stališčih, ki jih je bilo med drugim slišati na sredinem zaslišanju v pristojnem odboru DZ. V izjavi je Kos, katere predvideni resor v komisiji bo zajemal tudi Ukrajino, zatrdila, da je že od začetka vojne na strani Kijeva, ki mu je treba tudi nadalje nuditi podporo.
"Že od začetka vojne sem na strani Ukrajine in ukrajinskega naroda. Odgovor Ukrajine na rusko agresijo je boj za evropske vrednote, demokracijo in svobodo vseh nas. Tako dolgo, kot bo potrebno, moramo podpirati Ukrajino na vseh možnih področjih - politično, finančno in vojaško," je zapisala in izrazila prepričanje, da bo lahko kot komisarka za širitev k temu veliko prispevala.
"Verjamem, da je politika širitve najuspešnejša zunanja politika EU, ki prinaša mir, stabilnost, blaginjo in nove možnosti ne le za nove članice, temveč za vse državljanke in državljane EU," je sporočila in menila, da je to v geopolitičnem okolju, ko je Rusija neizzvano napadla Ukrajino in s tem vnesla vojno na evropsko celino, še posebej pomembno.
Zavrnila je očitke, da bi kdajkoli imela proruska stališča, kar so med sredinim zaslišanjem v odboru DZ za evropske zadeve izpostavili poslanci SDS.
Žan Mahnič je spomnil na njeno izjavo za Žurnal24 iz marca 2022, ki jo je v prispevku o slovenski kandidatki v sredo izpostavil tudi spletni portal Politico, "da je treba na račun Rusije izreči vse kritike, vendar si ne smemo zapirati vrat" ter da je imela "Slovenija z Rusijo ves čas dobre odnose, v času vlade Janeza Janše pa smo doživeli premik proti ZDA in oddaljitev od Rusije".
"Nikoli nisem imela proruskih stališč. Navedba v medijih je vzeta iz konteksta in gre za očitno manipulacijo," je zatrdila Kos in poudarila, da so avtorji diskreditacije izpustili prvi del njenega odgovora.
Kot je poudarila, je ta vključeval tudi navedbo, da je "dejstvo, da je Rusija agresor in da krši mednarodno pravo, dejstvo je, da trpi civilno prebivalstvo in da Rusija laže, ko govori, da civilne ustanove niso tarče. To je vsekakor treba obsoditi".
Podobna stališča je sicer izrazila že v blogu v časa kampanje za predsedniške volitve leta 2022, ko je ob pomenu nadaljnje podpore Ukrajini in njeni pravici do samoobrambe kot končni cilj vseh ukrepov izpostavila mir, za katerega pa da je vedno potrebna diplomatska rešitev. "Toda mir za vsako ceno ali z zamrznitvijo statusa quo bi pomenil Putinovo zmago, zmago agresorja," je zapisala.
Po sredini obravnavi na odboru DZ bo danes kandidaturo Marte Kos uradno potrdila vlada. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen ji je v torek namenila resor za širitev, vzhodno soseščino in povojno obnovo Ukrajine. Čaka jo še zaslišanje v Evropskem parlamentu, ki ga mora za zasedbo položaja uspešno prestati.
KOMENTARJI (378)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.