Slovenija

Odbor DZ potrdil Marušiča

Ljubljana, 06. 04. 2010 10.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Odbor DZ za zdravstvo je potrdil Marušiča za kandidata za zdravstvenega ministra. Za je glasovalo sedem poslancev. Upokojenci so ostro nastopili proti njemu, saj da bo omogočil bogatenje nekaterih.

"Zdravstvo še vedno srfa na valovih recesije," je ob uvodni predstavitvi dejal Marušič.
"Zdravstvo še vedno srfa na valovih recesije," je ob uvodni predstavitvi dejal Marušič. FOTO: Blaž Garbajs

Odbor državnega zbora je danes potrdil kandidata za zdravstvenega ministra Dorjana Marušiča. Za je glasovalo sedem poslancev, nihče pa ni bil proti. Marušič je svojo vizijo zdravstvene politike predstavil poslancem koalicijskih strank že prejšnji teden. Po predstavitvah so mu podporo napovedale vse stranke koalicije, razen DeSUS.

Poudaril je, da potrebe po zdravstvenih storitvah naraščajo, vedno pa se zatakne pri sredstvih. Izpostavil je dejstvo, da bi potrebovali 10 milijonov evrov, če bi hoteli čakalne dobe zmanjšati za en mesec. Za vsakoletno oskrbo bolnikov, ki narašča, bi potrebovali še dodatne 3 milijone evrov.

"Ukvarjam se s tem, ali je mogoče ustvariti idealen zdravstven sistem. Če mislimo, da bo komu to uspelo, to ni možno. Treba je analizirati stanje in nadgraditi zdravstveni sistem ter najti nove rešitve. Sistem naj bi bil prožen, odzival naj bi se na potrebe državljanov," je dejal na današnji predstavitvi.  Država po njegovem mnenju mora skrbeti za javno dobro. Pomembna je univerzalnost, dostopnost in enakost do zdravstvenega zdravstva za vse državljane.

Državljan bi moral biti v središču zdravstvenega sistema, določen nivo sistema je treba vzdrževati za prihodnje rodove. Prizadevati si je treba za pluralnost in bolj učinkovito izrabo finančnih sredstev. Poudarja, da smo po številu zdravnikov na repu Evropske unije, še posebej je to vidno pri splošnih zdravnikih. Prav tako je zelo malo število bolniških postelj.

Marušič ne podpira ukinitve Zdravniške zbornice Slovenije.
Marušič ne podpira ukinitve Zdravniške zbornice Slovenije. FOTO: Tomaž Ungar

Zagovarja tudi uvajanje novih zdravstvenih tehnologij, saj lahko na ta način odkrijemo bolezni v zgodnjem stadiju razvoja. "Duševne bolezni, samomori, alkoholizem – tu izgubljamo zdrava leta življenja. Kadrovsko smo podhranjeni glede na ostale članice EU. Po številu obiskov pri zdravniku na tisoč prebivalcev smo primerljivi z EU," še meni. Aktivnosti bi bilo treba usmeriti predvsem na populacijo med 40. in 60. letom starosti.

Dejal je, da je eden izmed nasprotnikov modela osnovnega in dodatnega zavarovanja. Ta model je bil ustrezen za prejšnja obdobja. Zdravstvo prihaja v kritično obdobje, zdravstvene potrebe naraščajo zaradi demografskih in epidemoloških vplivov. Treba je ukrepati in prevetriti ukrepe v zakonu o zdravstvenem varstvu in ugotoviti, kaj bi bilo treba storiti, da ohranimo vzdržnost zdravstvenega sistema. Treba bo jasneje opredeliti osnovni pregled in kontrolne preglede in s tem povečati dostopnost zdravstva, še meni Marušič.

Ostali programski poudarki

Marušič je pojasnil, da Slovenija sicer res za zdravstvo namenja že skoraj devet odstotkov bruto domačega proizvoda. A realno so se ta sredstva znižala za 143 milijonov evrov, je opozoril. Ob tem je ocenil, da je zdravstvo "še vedno v recesiji in po moji napovedi prihaja oz. še vedno srfa na valovih recesije". Med drugim je opozoril na zadnje projekcije Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), po katerih naj bi zaradi večjih odhodkov in nižjih prilivov izguba zavoda konec letošnjega leta znašala že 112 milijonov evrov.

Med nalogami za prihodnost, ki bi sicer še lahko prinesle nekaj prihrankov oz. dodatno racionalizacijo v zdravstvu, je Marušič izpostavil prevetritev in razširitev sistema primerljivih primerov, pa tudi povezovanje predvsem majhnih bolnišnic v strokovnem in poslovnem smislu.

Izrazil je zaskrbljenost nad tem, da "nekateri očitajo neustavnost nekaterim spremembam" v nastajajočem zakonu. "Ne bi želel zasesti tega mesta in se soočiti s tem, da bi bil zakon neustaven," je dejal Marušič. Dotaknil se je tudi področja zdravil, kjer bodo morali po njegovem prepričanju vpeljati informatizacijo. Pomemben izziv je po njegovem mnenju tudi vprašanje, ali vpeljati pravilnik o razvrščanju bolnišničnih zdravil. Na ZZZS so po njegovih besedah že pripravili pravilnik, s katerim bi to uredili, a vprašanje je, ali bo ta pravilnik zagotovil vzdržnost sistema.

Vprašanja poslancev

Poslanec SDS Ivan Gril je kandidatu za ministra Marušiču zastavil vprašanje glede zdravstvene mreže, ki še ni vzpostavljena. Po njegovem mnenju se nekateri zakoni ne izvajajo, na primer zakon o zdravilstvu. Franc Cukjati (NSi) sprašuje Marušiča, ali podpira ločitev javno zdravstvo od zasebnega (finančno in tudi fizično), da zaposleni zdravniki ne bi smeli popoldne delati v zasebni dejavnosti? Ali podpira ukinitev obveznega članstva v zdravniški zbornici, še sprašuje Cukjati. Poslanec Socialnih demokratov (SD) Marijan Križman je dejal, da bo Marušičevo kandidaturo podprl, je pa izpostavil vprašanje reševalcev, ki državo veliko stanejo.

Marušič se sprašuje, ali je sistem podeljevanja koncesij pripeljal do rezultatov, saj ni natančno opredeljen, poleg tega pa je treba povečati in nadgraditi nadzor ter stremeti k večji preglednosti.

Vzpostavitev zdravstvene mreže ne bi smela biti težak zalogaj. Zdravniška zbornica je pomembna v slovenskem prostoru, zato se Marušič želi vzdržati hitrih odločitev. "Ne navijam za to, da se ukine obvezno članstvo in da se pooblastila prenesejo nekam drugam,“ je dejal. Ne podpira, da bi javni delavec v javnem zdravstvenem delu lahko tudi delal v zasebni zdravstveni organizaciji, je odgovoril na poslanska vprašanja. "Sem oseba dialoga in partnerstva,“ je še o sebi dejal Marušič.

Upokojenci proti Marušiču

V Zvezi društev upokojencev Slovenije so poudarili, da je funkcija ministra zahtevna, še posebej sedaj, ko smo pred pomembnimi reformami na področju zdravstva. Dejali so, da naj bi bil Marušič lastnik dveh podjetij skupaj z direktorjem ZZZS Fakinom, opravlja pa tudi svetovalno dejavnost za šest slovenskih bolnišnic. Preko obeh podjetij naj bi izvajal svetovalno dejavnost za epodročje menedžmenta in financiranja v zdravstvu.

"Sprašujemo se, ali v zgornjih primerih ne gre za kršenje zakona oz. ali lahko svetovalec v ZZZS zaračunava svetovanja zavodom, ki jih zavod, kjer je zaposlen in je torej že plačan za svetovanja, financira. Dr. Marušič dela tudi kot zdravnik specialist v ZD Sežana in v kardiološki ambulanti v Ljubljani, Kotnikova 5 (pri dr. Meti Zorec),“ so poudarili.

"Kako bo lahko ob 20-odstotni odsotnosti, ko bo delal kot zdravnik, kompetentno opravljal funkcijo ministra? Glede na navedeno menimo, da Marušič ni primeren kandidat za ministra za zdravje. Že s svojim dosedanjim ravnanjem namreč dokazuje, da bo tudi v prihodnje podpiral takšne zakonodajne rešitve, ki bodo omogočale pretok denarja iz javnih sredstev, namenjenih za zdravstvo, v zasebne žepe in bogatenje posameznih zdravstvenih delavcev,“ so poudarili.

 Nekateri imajo zadržke

Poslanci DeSUS se bodo o podpori odločali po svoji vesti.
Poslanci DeSUS se bodo o podpori odločali po svoji vesti. FOTO: Blaž Garbajs

Nekateri poslanci SD imajo sicer glede kandidata zadržke, a po mnenju vodje poslanske skupine SD Bojana Kontiča to ne bo vplivalo na njihovo enotno podporo kandidatu pri glasovanju v DZ. Poslanci DeSUS pa se bodo ob glasovanju v DZ po besedah predsednika stranke Karla Erjavca najverjetneje odločali po lastni vesti.

Predlog kandidata za ministra za zdravje je premier Borut Pahor vložil v državni zbor v četrtek. Isti dan je Pahor prejel odstopno izjavo dosedanjega ministra za zdravje Boruta Miklavčiča, s katero je premierja obvestil, da zaradi zdravstvenih razlogov odstopa z mesta ministra. Izredna seja državnega zbora, na kateri bodo poslanci obravnavali odstop Miklavčiča in predlog kandidata za novega ministra, bo v sredo.

KOMENTARJI (32)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User429334
07. 04. 2010 06.48
Kahl ima tokrat prav. Možak zasluži sedaj več kot bo potem, ko bo minister. Če pa bo še naprej delal, potem mi živimo v napačni državi. Morda bi se pa morali mi odseliti kam drugam.
User442882
07. 04. 2010 01.00
V Sloveniji se moramo najprej znebiti pojma "javno". V zdravstvu nikoli nismo imeli opravka z javnim, temveč s privatnim denarjem, ki ga zavarovanec vsak mesec nakaže zavarovalnici . Torej lahko govorimo le o privatnem ter zavarovalniškem zdravstvu. V normalnih družbah ti zavarovalnica pove, kaj ti pripada. Ali se je kdo vprašal zakaj naša zavarovalnica ne objavi paketa pravic? Kaj dobite za vaš denar? Menim, da je potrebno pritisniti na ZZZS, da na internetu objavi seznam pravic in sprejme odgovornost za izvajanje le teh.
Buena Vita
06. 04. 2010 23.22
Buena Vita
06. 04. 2010 23.22
FENOMEN V SVETU ENKRAT JE ŽE LETEL KOT MINISTER,SPET GA NASTAVLJAJO,,, KOT STRAŠILO NA NJIVO ZA PTIČE STRAŠIT
am_staff
06. 04. 2010 23.01
Še eden, ki mu ni najbolj jasno, kaj je to zdravstvo.
User439321
06. 04. 2010 18.16
Po umiku države iz gospodarstva zdaj sledi še umik države iz zdravstva in šolstva?
kure bedne
06. 04. 2010 16.31
Spet ista pesem. Kolo se vrti naprej.
User111430
06. 04. 2010 14.59
Spet iste nedorečenosti: ...treba je nadgraditi...., namesto spremenil , uredil bom ... ...nadgraditi nadzor in stremeti k večji preglednosti...., namesto uvedel bom nadzor, pregled poslovanja.... ...ne podpiram ..., namesto ločil bom javno in zasebno..., Škoda!
User483357
06. 04. 2010 14.20
Težka se nam piše,kar zapomnite, oklestil bo naše pravice iz zdravstvenega zavarovanja, to bo njegova prva naloga.
am_staff
06. 04. 2010 14.09
Je bil nastop tako dober ali pa tako slab, da je bila komisija 100% soglasna.
Tonček Balonček
06. 04. 2010 13.54
dr. Janez Podobnik bi bil zelo primeren kandidat!
Tonček Balonček
06. 04. 2010 13.36
Mi hočemo Kukovičevo nazaj, pa tisto gugalnico pred Pediatrično kliniko naj pojačajo, če se bosta z Zidarjem tam še guncala, se bo polomila, sta se namreč onba precej poredila in omastila! Ta novi minister je pa itak nesposoben, kdo je do zdaj bil sposoben, mogoče bi bil primeren Cukjati, bi molil za zdravje!!!
Tonček Balonček
06. 04. 2010 13.34
Kar se tiče dela zdravnikov zunaj del. časa, je problem zastavljen popolnoma absurdno!! Zdravstvo, javno, ni gospodarski sistem, zdravniki in ostali imajo norme, čakalne dobe so enormne, tu pa se govori o neki konkurenčnosti, kot da bi zdravniki, če delajo zunaj javnega zdravstva, le-temu odžirali paciente in posel, kot da gre za časopis ali avtomoto trgovino. To je totalno smešno!!!! V zdravstvu je problem, ker že sama zdravstvena blagajna plača manj posegov in »uslug«, kot jih napravijo zaposleni, nekateri že oktobra zaprejo »štacune«, ker so izpolnili plačljiv program!!! Pa kakšna konkurenca, a si UKC mogoče želi še več bolnikov, ampak jih ne dobijo, ker ljudje bežijo drugam? To je smešno? Pa saj jim stalno primanjkuje kadra in ne vem še česa. Zaklaj bi nekdo delal nadure za 30 EUR, če lahko dela drugje za še enkrat toliko? Ta mesec bodo še plače zamujale par dni!
Tonček Balonček
06. 04. 2010 13.26
V primerjavi z Bručanom in Kukovičevo je že po definiciji SDS ta človek vnaprej obsojen na to, da je totalno nesposoben, ampak to sploh ni pomembno!! To zemljo tlačim že kar nekaj časa, ampak praktično že od rojstva poslušam, da je treba reformirati gospodarstvo, da je šolski sistem potreben prenov, da je zdravstvo tik pred bankrotom, da zmanjkuje denarja za penzije, da je Italija v kriji, da se bo kapitalitem sesul, da je treba zamenjati kadre itd. Skratka vedno ene in iste zgodbe in nagovarjanja. Za razliko od šolstva, kjer sta še vedno potrebni tabla ter kreda, je zdravstvo res nekaj drugega. Večina današnjih hospitaliziranih npr. infarktašev in onkoloških bolnikov bi bila pred 40 leti že pod zemlčjo, takrat zdravstvena blagajna s tem ne bi imela nikakršnih stroškov, da ne omenjam armade starih nosečnic, porodnic, nekajkrat več psihiatričnih bolonikov in tako dalje, kar je »omogočil« napredek farmacije, diagnostike in še kaj, pa en cel kup novih bolezni zdravimo! Nekoč si pač umrl, danes pa ždiš še par let ali še več na raznih mašinah! Vse to stane, prispevek je pa praktično tak kot nekoč! Zdaj hočemo konzilij, varstvo pravic, zbornico, odvetnike, življenska doba se je podaljšala…. Menda ne zaradi DEMOS-a in samostojne Slovenije?
User433547
06. 04. 2010 12.51
Po moji osebni presoji je g. Dorjan Marušič zelo sposoben človek in bi bil odličen zdravstveni minister. Bo pa velika škoda, če bo sprejet, ker ga bo politika pokvarila in posledično oblatila njegovo ime. Sicer pa, eden redkih, ki je sposoben in pred vsem normalen. Kakorkoli se bo izteklo, mu želim SREČNO!
29350
06. 04. 2010 12.40
Se en parazit, ki ne zna razen zapravljati. Vse zapadne drzave se borijo, da bi izboljsale sistem socialnega vrstva in znizale stroske. Le mi immo te butalce, ki znajo samo zapravljati in nam groziti z cakalnimi dobami. Dragi bodoci minister in zdravnik naucite se delati tako kot se normalno dela v civiliziranem svetu in ne bo ckalnih dob.
JanezNovakJohn
06. 04. 2010 12.27
Danes sem bil pri zobozdravniku. Jasno, da bom generalni poseg, če nočem imeti Kremenčkove proteze plačal. Ker je me je zdravnica napotila k špecialistu in mi je rekla, da to košta toliko in toliko, sem malo zastokal. Odvrnila mi je "POGAJAJTE SE Z NJIM"
JanezNovakJohn
06. 04. 2010 12.22
Ranjka Jugoslavija je imela zdravstvo nesporno bolje urejeno. Nihče pa z ocepitvijo ni dal glas za rušenje tistega kar je dobro. Demos je v svoji maščevalni sli žal rušil vse, ni imel ne znanja ,sposobnosti in ne vizije pobrati po svetu tisto kar je najbolje za Slovenskega človeka. Nekatere stvari ne morejo in ne smejo biti profitabilne in morajo biti pod nadzorom drževe. Zdravstvo sodi v to. Prav tako sodi v neprofitabilnost zbiranje denarja za zdravje državljanov Zavarovalnice in zdravstvena koncesija je profitabilnost zasebnika in države. Ne morem si predstavljati nekoga ki vloži " lasten" denar in prostor, nato se gre dobrodelništvo v zdravstvu. Poglejte zasebne zobozdravnike, njihove ordinacije, avtomobile in vile. Če tega zobozdravnik nima, ni dobrodelnik ampak nesposobnež. Pogosto zasebni zdravniki imajo svoje ordinacije v razno raznih poslovnih stavbah. Naprimer, Murgle, Trnovska vrata, Bežigrajski dvor .. ko bolnik potrebuje ultrazvok, rengen, analizo krvi,... Ga napotijo v kar kateri zdravstveni dom. Nato se mora bolan človek znajti sam, ali obupati. Pogosto mu zdravniki porinejo listek z ročno napisanimi naslovi svojih kolegov, koncesonarjev, kjer lahko pridejo prej na vrsto, seveda s plačilom. Še vedno vstrajam, da je potreben dober informacijski sistem, ki bo v vsakem trenutku napotil bolnika na najkrajšo pot, saj morajo biti vsa diagnostične in izvedbene kapacitete evidentirana preko centralnega serverja po svoji zasedenosti. Ne evidentirano sredstvo oziroma kapaciteta je siva ekonomija. Napotnice ne morejo biti nek list papirja s katerim bolnik leta okoli. Prav tako ne recepti. Če danes banke, lokalna samouprava, davčna uprava, podjetja... uporabljajo medmrežje, ne vem zakaj tega ne uporablja zdravstvo. Zdravnik naj nebi bolniku napisal recept za zdravila. Recept zdravnik lahko pošlje po medmrežju v server zdravil, in če bolnik pride v lekarno mu ta izda izdravilo. Če ne pride, zdravilo ne bremeni bolniške blagajne ne omare v pacientovi dnevni sobi. Zdravstvu manjkajo strokovnjaki. Pa ne zdravniki. Ti so na svojem polju verjetno dobri. Manjkajo jim organizatorji, informatiki, ekonomisti, menedžerji, logistiki.... Zato tak organizator. -Dodatno zavarovanje. Kaj neki naj počnemo s tem? Če nisi dodatno zavarovan te ne bojo operirali. Naprimer: Če imaš napad žolčnega kamna ker ti je zamašil žolčnik in je s tem ogrožen pankras ter si s tem v smrtni nevarnosti moraš kljub rednemu zavarovanju potegniti 1000 EUR , Tu že posežemo v človekove pravice o zdravstveni oskrbi. Se spomnite smrti pred zdravstvenim domom nekoga ki ni imel potrjene zdravstvene izkaznice ali napotnice ?
zoran13
06. 04. 2010 12.19
Glede na aktualno situacijo, si medicinske sestre, brez katerih si zdravstvene nege v bolnišnicah, zdravstvenih domovih ter drugih ordinacijah ne moremo predstavljati, ne zaslužijo, da jim znižajo že tako (pre)nizke plače. Tudi zaradi obstoječe plačne politike, medicinskih sester že presneto primanjkuje, ravno zato pa so tiste, ki so ostale, vsak dan bolj prizadete, saj imejo že probleme pri sestavljanju normalnega urnika ter potrebnih dežurstev. Vsi tisti, ki ste že bili v zdravstvenih ustanovah, potem veste koliko bolniku pomeni prijazna beseda, toplina, razumevanje in skrb, da tudi v bolnišnicah ostanemo ljudje.
User465612
06. 04. 2010 12.13
Bojim se,da bo šlo naše zdravstvo v zasebne roke.Se bodo pač v primeru zdravniških napak začele tožbe z ameriškimi odvetniki za milijonskimi tožbami.