Slovenija

Mate: Informacija ni prišla s policije

Ljubljana, 28. 07. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Informacija o zadevi Ribičič ni prišla iz vrst policije, je prepričan notranji minister Dragutin Mate, zato ne bo odredil preiskave.

Mate je na očitke, ali drži navedba nekdanjega v.d. generalnega direktorja policije Bojana Potočnika, da si je objave izsledkov preiskave zoper Mitjo Ribičiča zaželel predsednik vlade Janez Janša, odgovoril, "jaz osebno sem odločil o tej zadevi".

Minister za notranje zadeve Dragutin Mate je zanikal, da je naročil uslužbencu policije, naj javnosti posreduje osebne podatke v zvezi z ovadbo zaradi suma genocida zoper Mitjo Ribičiča. "Nikoli pa mu nisem naročil, da objavi ovadbo in je tudi ni," je zagotovil minister.

Kot je pojasnil, se je novinar enega izmed elektronskih medijev nanj obrnil s prošnjo, če lahko nekdo v ministrstvu komentira informacijo v zvezi "z ovadbo zoper storilca določenega kaznivega dejanja". V skladu s pravilnikom ministrstva je Mate nato določil uradnika policije, ki je podal izjavo v zvezi s tem. "Njegova izjava kaže, da je uradnik komentiral ovadbo, pri čemer ni uporabil imena," je povedal Mate.

Mate: Preiskave ne bo

Kljub temu, da notranji minister ne ve, kako je informacija prišla v javnost, pa v zvezi s tem pa tudi ne namerava uvesti nobene preiskave. "Policija velikokrat komentira ovadbe, ki jih poda," zato po njegovem mnenju v tem primeru ne gre za nič nenavadnega.

Opozicijske stranke ne izključujejo vložitve interpelacije, koalicijske pa branijo vlado in ministra (Foto: Dare Čekeliš)
Opozicijske stranke ne izključujejo vložitve interpelacije, koalicijske pa branijo vlado in ministra (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš
Notranji minister Mate ni bil tisti, ki je odredil, da gre informacija o ovadbi zaradi suma kaznivega dejanja genocida v javnost, pač pa je odredil uslužbenca, ki je to informacijo pojasnjeval. Ministrovo ravnanje smo v zadnjih dneh preverili tudi s pravnega vidika in ugotovili, da je bilo korektno, zato ministra Mateja zaradi tega primera ne bo nihče menjal, je dejal predsednik vlade Janez Janša.

Po ministrovih besedah bi bil problem, če bi nekdo spraševal o določeni zadevi, ko ovadba še ni vložena, saj bi bil s tem ogrožen potek preiskave. "Bistveno je, da nekdo trdi, da sem jaz naročil, da se da ven ovadbo, kar pa ni res," je dodal Mate. Od vložitve ovadbe do dneva, ko je zadeva prišla v javnost, je namreč minilo vsaj en teden. Če bi informacija prišla iz policije, bi nekdo to dal ven takoj, je še ocenil Mate.

Vse več nasprotujočih si izjav

Erhatičeve navedbe, da naj bi minister Mate odredil objavo ovadbe zaradi genocida proti Ribičiču, pa sta potrdila tudi nekdanji vršilec dolžnosti generalnega direktorja policije Bojan Potočnik in Marko Pogorevc, ki je bil ob Potočniku, ko ga je poklical minister Mate s spornim navodilom.

Če Potočnikove navedbe držijo, naj bi predsednik vlade poklical ministra Mateja in mu posredno ali neposrdeno naročil objavo ovadbe. Minister je to prenesel Potočniku, ki se s tem ni strinjal in je to tudi sporočil predsedniku vlade. Ta se je s Potočnikovimi argumenti menda strinjal, a je primer Ribičič nekako vseeno pricurljal v javnost z vsemi podrobnostmi iz ovadbe.

Zaskrbljenost v LDS in SD

Iz LDS so pred tem sporočili, da so "resno zaskrbljeni, ker sta predsednik vlade Janez Janša in notranji minister Dragutin Mate grobo kršila svoja pooblastila". Kot navajajo, gre za sume, ker naj bi premier notranjemu ministru naročil, da posreduje javnosti ugotovitve iz kriminalistične preiskave v predkazenskem postopku v zvezi z ovadbo proti Ribičiču.

Kazenska ovadba Ribičiča bremeni genocida, storjenega s povojnimi poboji po koncu druge svetovne vojne (Foto: POP TV)
Kazenska ovadba Ribičiča bremeni genocida, storjenega s povojnimi poboji po koncu druge svetovne vojne (Foto: POP TV) FOTO: POP TV

Kršena pravna načela države?

"Zaradi resnosti nastalega položaja, ko so pod vprašanjem ustavno zagotovljene človekove pravice, pričakujemo čimprejšnje jasno in nedvoumno pojasnilo predsednika vlade in ministra za notranje zadeve," so sporočili iz LDS.

Na podlagi njunih odgovorov se bodo v LDS odločili o nadaljnjem ravnanju in razmislili o uporabi vseh možnosti, ki so na voljo v primeru suma zlorabe izvršne oblasti, je zapisano v sporočilu.

Vlada pod budnim očesom LDS

V LDS so tudi prepričani, da so vladni ukrepi strokovno sporni, temveč očitno načenjajo in poslabšujejo stanje demokracije v državi. Politična podreditev javnih uslužbencev in primeri netransparentnega ali celo nezakonitega poseganja na primer v avtonomijo policije, neodvisnost sodstva in tožilstva ter podrejanje medijev je po mnenju LDS zaskrbljujoče in nevarno.

LDS zato napoveduje, da bo skrbno spremljala s tem povezane odločitve in pojasnila izvršne oblasti.

Tudi SD zahteva pojasnila

"Zakonitih postopkov ni mogoče zlorabljati zaradi političnih interesov," je dejal Potrč (Foto: POP TV)
"Zakonitih postopkov ni mogoče zlorabljati zaradi političnih interesov," je dejal Potrč (Foto: POP TV) FOTO: POP TV
Potrč je pojasnil, da brez odgovorov trenutno ni mogoče reči, kdo je odgovoren. Je pa dejal, da je zanimivo, da minister za notranje zadeve o svojem ravnanju ne odgovarja sam. "Mislim, da je presedan, da mora predsednik vlade odgovarjati, kaj je minister za notranje zadeve storil ali ni storil," je še dejal.

Tudi Socialni demokrati (SD) so na vlado in ministra za notranje zadeve Mateja naslovili poslansko vprašanje, v katerem zahtevajo podrobne informacije o vseh aktivnostih posameznikov in organov notranjega ministrstva, ki so morda omogočile morebitno nezakonito ravnanje policije v primeru Ribičiča oziroma takega ravnanja niso onemogočile, je pojasnil vodja poslanske skupine SD Miran Potrč.

Kot je dejal Potrč, so v poslanski skupini resno zaskrbljeni, saj obstaja utemeljen sum, da se v ministrstvu za notranje zadeve kršijo človekove pravice in zlorabljajo zakoni, predvsem v politične namene.

"Če obstaja kakršna koli odgovornost posameznih funkcionarjev zaradi takega ravnanja, menimo, da je treba takoj in najresneje ukrepati," je poudaril Potrč ter dodal, da mora biti Slovenija pravna država in da se morajo spoštovati človekove pravice. "Zakonitih postopkov ni mogoče zlorabljati zaradi političnih interesov," je dejal.

Prikrivanje?

Poslansko skupino pa, tako Potrč, še bolj skrbijo dosedanje izjave predsednika vlade Janše in visokih funkcionarjev ministrstva za notranje zadeve, ki dopuščajo sklep, da so odgovorne osebe v vladi in na ministrstvu dovolile in celo ukazale nezakonita ravnanja zaradi političnih ciljev in interesov. Poleg tega, kot pojasnjujejo v poslanski skupini, njihove izjave kažejo, da želijo tako ravnanje prikriti ali zamolčati.

Vlado in pristojnega ministra pozivajo, da kljub formalnemu 30-dnevnemu roku odgovore na vprašanje pošljejo čim prej, da bodo lahko tudi v poslanski skupini ugotovili, ali so potrebni kakšni nadaljnji koraki. "Mislimo, da ti odgovori, v enaki meri ali še bolj, zanimajo tudi slovensko javnost," je dejal Potrč.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10