Eden osnovnih ciljev, ki si ga je v tem mandatu zadalo ministrstvo za notranje zadeve, je bila, po besedah ministra Dragutina Mateja, ustavitev trenda upadanja preiskanosti kaznivih dejanj iz obdobja 2002-2004. Ministrstvo je želelo tudi zmanjšati število prekrškov na področju javnega reda in miru. Po Matejevih trditvah statistika kaže, da se je število teh prekrškov iz 62.000 v letu 2003, 59.000 v letu 2004 in 53.000 v letu 2005 v zadnjih letih ustalilo na nekaj več kot 48.000.
Mate meni, da jim je uspelo doseči tudi cilj vzpostavitve trenda padanja smrtnih žrtev ter huje in laže telesno poškodovanih v nesrečah na slovenskih cestah. S spremembo zakonodaje in z organiziranim delom policije se je v tem mandatu po ministrovih besedah zmanjšalo tudi število ilegalnih prestopov meje, ministrstvo je v tem obdobju zagotovilo tudi večje število intervencijskih vozil oziroma tako imenovanih "maric", obnovilo je vozni park motornih koles, zelo pomembna pa je bila tudi posodobitev DNK laboratorijev.
Kot je poudaril, javnomnenjske raziskave kažejo, da je zaupanje državljanov v policijo dokaj visoko - 96 odstotno. Tolikšen delež vprašanih je namreč njeno delo v lanski raziskavi ocenilo z ocenami 3, 4 in 5.
Sodelovanje lokalnih skupnosti bi bilo lahko boljše
Na drugi strani minister pogreša večjo prisotnost policistov v lokalnih skupnostih. Po njegovem bi se dalo izboljšati tudi prijaznost policistov, a to so "dolgotrajni procesi". Sicer pa je prepričan, da so bili prvi koraki v tej smeri že narejeni, varnost državljanov se je po njegovem mnenju izboljšala.
Minister je tudi zavrnil očitke, da naj bi bila klima v policiji slaba. Kot je zatrdil, dobro vzdušje dokazujejo delovni rezultati, predvsem na področju povečane preiskanosti kaznivih dejanj in zmanjšanja kršitev javnega reda in miru. "V vsakem sistemu boste našli osebe, ki so nezadovoljne in ki mislijo, da se jim godi krivica," je dejal.
Na novinarsko vprašanje o odhajanju kadrov s policije, je odvrnil, da je fluktuacija v Policiji takšna kot v preteklosti. Po njegovih besedah gre za 3 odstotno fluktuacijo, kar je po Matejevo še vedno nizek delež v primerjavi s sistemi policij v zahodni Evropi, kjer je 5 do 10 odstotna.
Lobnikar: Prazna samohvala
Na novinarsko konferenco Dragutina Mateja so se odzvali iz Zares, kjer pravijo, da ne morejo deliti navdušenja in samohvale ministra za notranje zadeve. Kot je v izjavi za javnost zapisal eden izmed podpredsednikov stranke, Branko Lobnikar, ocenjujejo, da je Mate v zadnjih štirih letih storil vrsto napak pri vodenju ministrstva. Ključne točke, ki jih očitajo ministru za notranje zadeve so, odhod strokovnjakov iz policije in z notranjega ministrstva ter kadrovske menjave.
V Zares so novembra 2007 zoper Mateja vložili tudi interpelacijo, v kateri so mu v primeru diskotek Lipe in Globala očitali pomanjkljiv nadzor nad družbami za zasebno varovanje, v primeru Plut so mu očitali neukrepanje policije in premajhen odziva državnega tožilstva. V Primeru družine Strojan pa naj bi Mate kršil zakon o policiji, ko ni ukazal izvedbe nadzora nad delom policije. Ministru so očitali tudi nepravočasno in zakonsko neskladno vzpostavitev evidence volilne pravice državljanov, ki ne živijo v Sloveniji. Interpelacija zoper Mateja v državnem zboru ni bila izglasovana.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.