
Minister Dragutin Mate je odgovarjal v okviru poslanskih vprašanj, s katerimi so poslanci začeli redno majsko zasedanje. Čeprav zakona še ni, pa je pripravljeno delovno gradilo, ki ga je pripravila ekipa na čelu z državnim sekretarjem Vinkom Gorenakom. Kot pravi Dušan Kumer (SD), je napovedana reforma policije 'še en kamenček pohoda vladajoče koalicije na državne in druge inštitucije'. Notranji minister pa očitke zavrača in trdi, da ne gre za pohod MNZ nad policijo.
Prav tega pa so se, smo izvedeli iz naših virov, zbali tudi vodilni v policiji. Ne strinjajo se namreč s predlagano spremembo drugega člena Zakona o policiji, s katero bi ministrstvo pridobilo pooblastila za preiskovanje kaznivih dejanj, katerih so osumljeni policisti, može v modrem pa bi po novem budno spremljali policijski inšpektorji s policijskimi pooblastili. Za demokratični razvoj, meni Kumer, je to velik korak nazaj. "Politična kontola ministra nad policije je kršitev civilizacijskega in demokratičnega pravila o profesionalni samostojnosti policije ter politično poseganje v policijske vodstvene in operativne naloge in delo," pravi Kumer.
Kdaj odpravljeni zastoji na izvozu AC Vransko-Trojane?

Marko Pavliha (LDS) je od ministra za promet Janeza Božiča zahteval odgovor, kdaj bodo odpravljeni dnevni prometni zastoji na izvozu z avtocestnega odseka na relaciji Vransko - Trojane. Zastoji po poslančevih podatkih nastajajo, ker vozniki ne morejo prednostno izvoziti z avtoceste. Prometni minister je zagotovil, da bo avtocestna povezava med Mariborom in Ljubljano prek Trojan rešena predvidoma avgusta z izgradnjo zadnjih osmih kilometrov avtoceste. Sicer pa je minister ob tem še dejal, da so se s problemom navezovanja prednostne na neprednostno cesto že ukvarjali, vendar pa s spremembo prednosti na omenjenem priključku ne bi rešili težav. Po pregledu predstavljenih in dostavljenih dokumentov je bil sprejet zaključek, da prometne signalizacije ne bodo spreminjali, saj ne bi zmanjšali prometnih zastojev na koncu avtoceste.
Kadrovske menjave v kulturi
Poslanka LDS Majda Širca je ministra za kulturo Vaska Simonitija vprašala, zakaj je vladi predlagal predčasno razrešitev direktorja Arhiva RS Dragana Matiča, in opozorila, da so se kadrovske menjave začele tudi v kulturi. Vasko Simoniti je pojasnil, da Matičevo vodenje arhiva ni bilo kompatibilno s politiko varstva arhivskega gradiva, kakršnega si predtavlja ministrstvo za kulturo. Poleg tega Matič nima dovolj vodstvenih izkušenj v državnem upravnem organu. Izpolnjevanje začrtanega programa dela arhiva, zlasti na področju priprave novega arhivskega zakona, pa ni potekalo po začrtani poti. Arhiv po Simonitijevih besedah potrebuje kompetentnega predstojnika, ki organizacijsko in vsebinsko bolje razume vlogo in pomen Arhiva RS.

Kdaj poplačilo državljanom iz privatizacije NKBM
Sašo Peče (SNS) pa je spraševal o privatizaciji NKBM oziroma kdaj bodo državljani dobili poplačano svojo soudeležbo po končani privatizaciji. Minister za finance Andrej Bajuk je poudaril, da se bo vlada držala predvolilnih obljub in koalicijske pogodbe glede umika države iz gospodarstva in bank. "Dejstvo je, da ta ustanova potrebuje določeno dokapitalizacijo, da smo imeli popolnoma preliminarne pogovore z Evropsko banko za obnovo in razvoj (EBRD) in so pripravljeni o teh stvareh začeti formalne pogovore. Naš namen v Mariboru pa je na podlagi sedanje NKBM ustvariti tako imenovani drugi steber, ki bo povezoval in dejansko dosegel integracijo poštne banke, mariborske banke in tudi zavarovalnic, gre predvsem za Zavarovalnico Maribor in seveda tudi Pozavarovalnico Sava," je dejal Bajuk. Peče z odgovorom ni bil zadovoljen, zato je zahteval, da naj državni zbor na naslednji seji opravi razpravo o Bajukovem odgovoru. DZ bo o Pečetovem predlogu odločal v torek.