
Ministrstvo za notranje zadeve postaja orodje, ne v rokah vlade, ampak stranke LDS, je zatrdil nekdanji notranji minister Dragutin Mate, ki dodaja, da so bile kadrovske zamenjave na notranjem ministrstvu v prvem letu mandata sedanje vlade oziroma sedanje notranje ministrice Katarine Kresal tipično politične.
Mate, predsednik odbora za notranje zadeve pri strokovnem svetu stranke SDS, je pri oceni dela notranjega ministrstva in policije v prvem letu mandata med drugim izpostavil, da so bili v času sedanje notranje ministrice s svojih položajev umaknjeni številni strokovnjaki.
Tako je med drugim generalno sekretarko na notranjem ministrstvu, sicer dolgoletno uslužbenko vlade, zamenjal nekdanji državni sekretar iz vrst LDS Damjan Lah, sicer tudi kandidat te stranke na volitvah, je pojasnil Mate. Kot meni, gre pri tem za zagotavljanje primernih služb strankarskim ljudem. Pri tem dodaja, da je na čelu enega od direktoratov ministrstva postavljen nekdanji poslanec LDS Dušan Vučko.
'Finančne policije ni'
Mate nadaljuje, da je LDS pred volitvami napovedovala ustanovitev finančne policije, pri tem pa ugotavlja, da več kot eno leto kasneje ni nikakršnih dokumentov, ki bi pokazali, da je koalicija preučevala ustanovitev takega organa. "Namesto tega je Kresalova vehementno napovedala t.i. slovenski FBI," je poudaril in nadaljeval, da bodo za potrebe omenjene službe najeli novo stavbo. "Njen graditelj je eno od znanih podjetij, investitor pa znani prijatelj partnerja ministrice Kresalove. Gre za očitne povezave, ki mečejo slabo luč," je prepričan nekdanji minister.
Opozoril je tudi, da so na policiji v začetku leta zaposlili policista, ki je na spletu grozil nekdanjemu premierju in predsedniku SDS Janezu Janši. "To je neprijeten signal," je ocenil Mate in dodal, da to spodbuja kriminalce.

Omenil je tudi obravnavo napada vandalov na gejevski lokal v prestolnici, pri čemer je izpostavil, da naj bi ministrica osebno vplivala, da je ljubljanska policija opustila preiskavo drugih resnih kaznivih dejanj, kot so vlomi in se posvetila omenjenemu primeru.
'Izbrisani le stalna volilna baza'
Glede reševanja vprašanja izbrisanih in izdajanja odločb je ocenil, da si poskuša LDS na ta način zagotoviti stabilno bazo štirih do petih odstotkov prebivalstva Slovenije, kar bi stranki omogočilo stalno prisotnost v parlamentu. Po njegovih besedah upravne enote pri izdajanju odločb t.i. izbrisanim ne preverjajo, če so ti ljudje res živeli v Sloveniji. Sam pozna primer, ko so izdali odločbo o nepretrganem bivanju v naši državi osebi, ki je sama zagotovila, da je bila sicer prijavljena v Sloveniji, a je živela drugje. Takih primerov naj bi bilo več.
Spomnil je, da ministrstvo glede t.i. izbrisanih pripravlja nov zakon, ki naj bi omogočil vsem povprek, da dobijo dokazila glede nepretrganega bivanja v Sloveniji. Posledično se bo po njegovem prepričanju zato, takoj ko bo ena od sodb glede odškodnin t.i. izbrisanim postala pravnomočna, vsul plaz tožb.
Slabša varnost na cestah

Sam tudi meni, da je vlada z nekaterimi ukrepi zmanjšuje operativno sposobnost policije, saj se preveč ukvarja sama s seboj. Pri tem je izpostavil dolgotrajno iskanje direktorja policije. Z reorganizacijo so ji bile odvzete bile nekatere pristojnosti na kadrovskem področju.
Glede varnosti na cestah je nekdanji minister prepričan, da je ta v zadnjem času slabša. "V mesecu dni na ministrstvu niso pripravili nobenega zakonskega predloga, da bi se to spremenilo," je poudaril in dodal, da bi morali zakonodajo zaostriti. Denimo tako, da bi ukinili pogojno kazen in določili, da je takšno dejanje umor. "To bi vlada lahko naredila zelo hitro," je prepričan.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.