Slovenija

Mateja Poljšak Čuk: Povsod so zgodbe, ki so zanimive, le prepoznati jih moraš

Ljubljana, 18. 07. 2025 09.56 | Posodobljeno pred 5 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Delo dopisnice je dinamično, raznoliko in pogosto brez jasnega urnika, pravi Mateja Poljšak Čuk, ki za 24UR pokriva zahodni del Slovenije že od leta 2007. Njene zgodbe nastajajo v tandemu s snemalcem Danijem Arčonom, s katerim prepotujeta teren od Krasa do Vršiča. Kot 'lokalka' se opira na široko mrežo poznanstev in ves čas spremlja dogajanje v regiji – od kulture do politike. Najraje poroča o srčnih, pozitivnih zgodbah in o krajih, ki jih ima iskreno rada – od Brd do Posočja.

Kako poteka delo dopisnika?

Delo dopisnika je zanimivo, izredno dinamično in raznoliko, pogosto brez urnika. Omogoča več avtonomije, ki obenem prinaša večjo odgovornost do gledalcev, ki so hkrati ljudje, s katerimi dnevno sobivam, se nemalokrat z njimi družim in ob njih spoznavam lepote naše regije. Obenem je specifično zaradi lastnega snemalca, delam namreč v tandemu z Danijem Arčonom, ki je obenem moj edini sodelavec, s katerim sem v dnevnem stiku. Brez odličnega sodelovanja in zaupanja med novinarjem dopisnikom in snemalcem dopisnikom zato ne gre.

Mateja Poljšak Čuk
Mateja Poljšak Čuk FOTO: POP TV

Kaj je vprašanje, ki ti ga znanci/prijatelji/družina največkrat zastavijo glede tvoje službe?

Kako sploh poteka moje delo, ker si težko predstavljajo, kako poteka ves proces, da v enem dnevu zgodbo v oddajo 24 ur "pripelješ" od novice do tega, da pridobiš sogovornike, se z njimi uskladiš za snemanja, pripraviš zgodbo in jo zmontiraš. Drugo najpogostejše vprašanje pa je, kako mi uspe usklajevati delo novinarke dopisnice z malimi otroki.

Kot 'lokalec' moraš poznati vse zgodbe, ki se dogajajo okoli tebe. Kako pridejo določene informacije do tebe?

Ker sem novinarka dopisnica za 24 ur že od leta 2007, sem v tem času spletla številna poznanstva, prijateljstva in vezi, preko katerih preverjam dejstva in obenem dobivam informacije, ki mi pomagajo, da pridem hitreje do zgodb. Ob tem pa sledim dogajanju tako v sorodnih medijih, lokalnem časopisu Primorske novice, radiu Robin in drugih lokalnih medijih kot na družbenih omrežjih. Povsod so zgodbe, ki so lahko zanimive za širši krog ljudi, le prepoznati jih moraš.

Se ti zdi, da je lažje biti dopisnik ali novinar iz uredništva?

Sama sem bila vedno "dopisnica", sprva še kot študentka dopisnica za občini Ajdovščina in Vipava na Primorskih novicah, nato sem časopisni svet popolnoma zamenjala za televizijskega, tako da težko sodim o delu v centralni redakciji. Vsako delo je po svoje težko in vsako prinaša svoje izzive. Pri nas so velik izziv razdalje, ker s snemalcem Danijem pokrivava teren od Krasa do Vršiča, poleg tega dopisniki pokrivamo celoten spekter družbenega dogajanja: od kulture in umetnosti do gospodarstva, sodstva, politike in športa.

Mateja Poljšak Čuk
Mateja Poljšak Čuk FOTO: POP TV

Katere so tvoje najljubše teme za pokrivanje?

Najraje se lotevam pozitivnih, srčnih zgodb s srečnimi razpleti. Obenem obožujem regije, ki jih pokrivamo, saj obiskujemo tako z borom in visokimi travami porasel kamnit Kras kot Brda, prepletena z marljivo obdelanimi brajdami, pa našo čudovito zeleno Vipavsko dolino, ki jo zaljšajo moji griči, in nenazadnje Posočje ob smaragdni lepotici.

Kaj je največja prednost in kaj največji izziv poročanja iz tvoje regije?

Prednost in obenem izziv so ljudje. Ker so obenem moje največje bogastvo, ker so stkane vezi posebno darilo, ki mi lepša dneve, obenem pa besede, izrečene med najbolj gledano televizijsko-informativno oddajo, lahko postanejo tudi kamen spotike ali kost za politično obračunavanje. Izziv nam nudijo dolge razdalje do lokacij, kjer ni avtocest, pa tudi telefonski signali se pogosto prekinejo, obenem pa so ti čudoviti kraji nemalokrat na udaru poplav, plazov, požarov ali orkanske burje. Prednost je bližina meje, ki prinaša odprtost in širino. Prednosti pa so zagotovo tudi prej naštete lepote naših krajev, odlična briška in vipavska vina ter najboljši kuharji, še vedno sem dopisnica z največ Michelinovimi zvezdicami.

Katere lokalne zgodbe so te najbolj presenetile ali ti ostale v spominu?

Zagotovo najbolj ostanejo v spominu tiste, ki so najbolj osebne, pa naj si bodo to tragedije, kot je bilo strmoglavljenje nemškega milijonarja nad Predmejo, potem ko ga je neznanec za več milijonov evrov ogoljufal v Benetkah, nepričakovana najdba okostja slovaškega mladeniča, katerega izginotje na Matajurju smo spremljali pred 13 leti, ali zgodbe srčnih ljudi, ki jim ujme odnesejo varne domove, kot se je to zgodilo več družinam v Baški grapi. Kot novinarka sem imela to čast, da sem spoznala izjemne ljudi, najprisrčnejši so spomini na pogovor s Tonetom Pavčkom na Festivalu Sanje v Medani, ali od blizu spremljala najpomembnejše letalske mejnike izjemnega Pipistrela. Po drugi strani pa enkratni dogodki, polni emocij, ko se na tisoče utripov združi v enega, kot je bilo odprtje Evropske prestolnice kulture na Goriškem, ko so ljudje z obeh strani meje poslali sporočilo miru, ki so ga naši stari starši sanjali.

Kako pomembno se ti zdi, da imajo regije svoje dopisnike?

Medij, ki nima dopisništev, novinarjev, ki dihajo z okoljem, je siromašen. Obenem pa so siromašnejši kraji, o katerih nihče ne poroča, če se ne zgodi res nekaj velikega, najpogosteje žal tragičnega. Njihovega glasu se ne sliši, njihove težave ostajajo zunaj dosega politike in moči in ta zapostavljenost zagotovo dolgoročno vodi tudi v zaostalost pri razvoju.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Anion6anion
18. 07. 2025 15.45
Prvič slišim zanjo.
AshBurton
18. 07. 2025 12.04
-1
Lahko si jih pa zmislis oz.priredis tako da je zanimivo!!!
Diego14
18. 07. 2025 11.50
+1
Globoke misli....
96bimBo
18. 07. 2025 11.17
-1
Diskriminacija, zakaj ne Dolenjska?
Castrum
18. 07. 2025 12.55
Dragica Cegler
18. 07. 2025 10.55
+3
Dobro,da imamoPogačarja da je vsaj ena novica slovenska.Drugace pa vse stima.Obcani mirni,delajo,plačujejo davke,ne ogrožajo okoliških prebivalcev,Vlada varuje državljane,Golob pravi,da 3 milharde za orožje je pa res drobiž., Urška bo podarila muzeju svoje presvicane rdeče salonarje,, čakalnih vrs ni več,Edino kar zmorejo novinarji na tem portalu je prepisovanje .
Panter 63
18. 07. 2025 10.26
-1
Če zdaj trenutno pogledam naslovnico na tem portalu je res, povsod so zgodbe. Razen pri nas. Tukaj se nič ne dogaja. Če ne bi bilo Pogacara, težko da bi bila kakšna novica s Slo.