Materinski dan - tisti praznik, ko hitimo po vseh cvetličarnah in se sprašujemo: “Katere rože že obožuje moja mami?” Ja, rože so, vsaj v Sloveniji, še vedno prve na spisku daril za materinski dan. No, pa četudi mogoče ne na tvojem, kar šteje največ, je namen darila za materinski dan. Saj vsi poznamo tisti Pavčkov rek “Mama je ena sama, dana za srečo in na veselje. Prava. In ena sama. Za vse življenje.” In tako tudi je. Zato je poklon njej, ki nas je rodila in vzgojila, vreden toliko, kot je močan sončni žarek na najbolj topel poletni dan.
Mama ima v vseh kulturah tega sveta posebno mesto. Prav zato imajo praznik v mnogih kulturah. Zato gremo danes na potep po svetu, da spoznamo, kakšen odnos do praznika vseh mam gojijo v tujih deželah. Kaj misliš, podobno kot pri nas, v Sloveniji?
Prvo razliko izpostavimo kar takoj na začetku: materinski dan se po svetu praznuje na sila različne datume. Kateri so ti datumi? Vse izveš!
Zdaj pa … Kam se odpravimo? Najprej ostanemo doma, v Sloveniji. Še ostanemo v Evropi, pogledamo, kako so obdarovane mame v Franciji, Nemčiji in Švici. Pa naprej v Anglijo. V ZDA. In nazadnje še na Japonsko, v Indijo in Etiopijo. Sila raznolike kulture - a en praznik - materinski dan. Poglejmo torej, kako materinski dan praznujemo v Sloveniji in kako po svetu.
Materinski dan v Sloveniji
V Sloveniji mame praznujejo 25. marca. Datum je fiksen in se ne spreminja. Pravijo, da smo ga povzeli iz Amerike, vendar pa pri nas tradicija praznovanja svetovnega dneva vseh mater ni tako dolga. Praznujemo ga nekje trideset let.
Praznik je v Sloveniji povezan s Cerkvijo. Na dan, 25. marca, je namreč na krščanskem koledarju zapisano Gospodovo oznanjenje (tudi Marijino oznanjenje) - na ta dan naj bi nadangel Gabrijel oznanil, da bo Marija rodila božjega otroka, Jezusa.
_ Zanimivost: Smo edini na zemeljski polobli, ki praznik vseh mam praznujemo 25. marca. Večina držav praznik obeležuje na drugo soboto v maju.
? Kako v Sloveniji obdarujemo mame? Največkrat kar z rožami. Te so najbolj priljubljeno darilo tudi za dan žena, ki ga praznujemo 8. marca. Sicer pa so darila za praznik vseh mam v Sloveniji predvsem simbolične narave - kot zahvala mami za vse, kar je storila za nas v življenju. Postal je nadvse priljubljen praznik v vrtcu, kjer običajno otroci ustvarjajo “zahvale” za svoje mame.
Praznik vseh mater v Franciji, Nemčiji in Švici
V nemško govorečih državah (ali delu njih) praznik vseh mam oziroma Muttertag praznujejo drugo nedeljo v maju. Najprej se je le ta začel praznovati v Švici (leta 1917), v prvi polovici 20. stoletja pa še v Nemčiji in Avstriji. Cvetličarji so ta dan oznanjali s plakati, ki so slavili pomen mame in posebnimi oglaševalskimi kampanjami.
Poseben rezime je praznik v nemško govorečih deželah dobil v času nacizma, saj so matere nagrajevali z medaljami za številčnejše družine. Nagrajevanje je bilo del politične ideologije, da naj bi velike družine tako skrbele za ustvarjanje čiste arijske rase.
Danes je materinski dan v Franciji, Nemčiji in Švici enak praznovanju ostalim evropskim državam. Tipična sladica za praznik vseh mam pa je v Franciji torta v obliki rože.
Kako materinski dan obeležujejo v Angliji?
Kot že omenjeno, ob materinskem dnevu se tipično podarjajo rože. A v Združenem kraljestvu se še bolj specifični - za materinski dan tam poklanjajo narcise. Praznik je povezan z religijo. Narcise se namreč delijo v cerkvah - otrokom, ki jih nato podarijo mamam.
Materinski dan v Angliji ima močno in dolgo tradicijo - že v 17. stoletju so hlapci premožnih družin lahko na ta dan odšli na svoje domove in tako imeli prost dan. Praznujejo pa ga zgodaj v marcu - na prvo marčevsko nedeljo.
Materinski dan in praznovanje vseh mam prihaja iz ZDA
Drži, praznovanje materinskega dne izhaja iz Združenih držav Amerike. Uradno naj bi se praznovanje začelo leta 1910. A v zbirki zgodovinskih zapisov najdemo podatek, da je ključna persona za obeleževanje tega praznika aktivistka Anna Jarvis iz Filadelfije, ki je leta 1908 svojo mamo počastila s posebno javno slovesnostjo.
Večina držav je datum praznovanja povzela po Združenih državah, to je druga nedelja v maju.
Združenim državam Amerike danes pripisujemo tudi dejstvo, da je praznik postal precej komercialne narave. Trgovci so namreč pričeli na ta datum ponujati različne popuste, ki nagovarjajo k nakupu daril, ki pa se v zadnjem času ne navezujejo več le na darila za mame - še en potrošniški praznik, torej.
Na Japonskem otroci materam poklanjajo nageljne
Na Japonskem se je praznik razvil kot spoštovanje in hkrati kot žalovanje vseh mam, ki so svoje sinove izgubile v vojni. Matere so tako v deželi vzhajajočega sonca dobile svoj simbol - to je nageljnov cvet. Ta simbolizira neverjetno moč in ljubezen, ki jo mame nosijo v sebi.
Danes je v navadi, da otroci na Japonskem materam poklanjajo nageljnje v beli barvi. Včasih pa je veljalo, da so rdeče nageljne poklanjali mamam, ki so še žive. Beli pa so bili za tiste, ki so mame že izgubili.
Materinski dan v Indiji
V Indiji praznovanja na način podoben našemu ne poznajo. Praznujejo pa Durga ashtami, dan, ko se je pojavila ženska zavest v obliki boginje Durge. Durga ashtami je del 10-dnevnega hindujskega festivala Durga puja, posvečenega boginji Durgi. V večjem delu države festival praznuje zmago boginje nad demonom, imenovanim Mahishasura. Boginja je državna ikona in ponazarja boj za svobodo.
V Etiopiji poklon vsem mamam s festivalom
Podobno kot v Indiji se tudi v Etiopiji vsem mamam poklonijo s festivalom. Veljati doda, da so vsi prazniki bodisi povezani ali z naravo ali z božanstvi in jih težko primerjamo z evropskim dojemanjem praznovanj materinskega dne. Vsi tovrstni načini praznovanj so namreč mnogo bolj duhovne narave in z močno tradicijo.
Materinski dan v Etiopiji lahko povežemo s 3-dnevnim festivalom Antrosht, ki vsekakor ohranja zavest o pomembnosti družine, saj so pomemben del tega festivala tudi pripovedovanja zgodb o družinskih junakih. Na ta način zgodbe ne umirajo, ohranja pa se spomin na izvor in korenine posamezne družine.
Festival se odvija ob koncu deževne sezone, v začetku jeseni.
Materinski dan: poklon vsem mamam tega sveta
Mame v vseh kulturah in na vseh koncih našega planeta uživajo spoštovanje. Včasih sicer premalo povezano s spoštovanjem ženske kot take. Zavedamo se, kako pomembna je vloga mame, ne glede na vzgojne, kulturne, rasne ali verske filozofije. Mama je mama. Ko se rodi otrok, ženska spremeni svoj odnos do življenja, telesa.
S spoštovanjem do vseh mam tega sveta, lahko opazimo, da se njihova vloga časti prav povsod. Vsekakor pa ne bomo naivno in z rožnatimi očali gledali na razmere žensk po svetu - želimo si, da bi vsaka mama in ženska uživala spoštovanje, ne glede na to kateri kulturi pripada.
Bravo vse mame tega sveta, za pogum in ljubezen brez številk.
Naročnik oglasa je U wish d.o.o.