V koprsko pristanišče je danes okoli 9. ure priplula ameriška vojaška ladja USS McFaul. Gre za redni obisk s ciljem vzdrževanja in krepitve vojaškega sodelovanja med oboroženimi silami Slovenije in ZDA, so sporočili z ministrstva za obrambo. Ameriški rušilec, ki mu poveljuje kapitan bojne ladje Ronald W. Toland, je dolg 154 metrov, širok 20 metrov, njegov ugrez je 10,7 metra in šteje 271 članov posadke. Ladja bo privezana v Luki Koper do ponedeljka in ne bo odprta za javnost, so jo pa razkazali novinarjem.
Poimenovana je po padlem pripadniku posebne enote tjulnji, ki je bil ubit leta 1989 v Panami in bil posthumno odlikovan. Kapitan Toland je izrazil zadovoljstvo nad obiskom Slovenije, hkrati pa je dejal, da bo ladjo obiskala tudi slovenska vojska. Bolj za šalo je povedal, da je med svetovnim nogometnim prvenstvom upal, da Američani ne bodo preveč visoko premagali Slovenije, da bi bili odnosi med njihovim obiskom pri nas boljši. Tako se mu je zdel izenačen izzid več kot naročen.
Ladja, katere največja hitrost je 30 vozlov (56 kilometrov na uro), je polna oborožitve. Opremljena je s topom, katerega domet je okoli 20 kilomterov, ima šet tub za lansiranje torpedov, ki pa jih razen med vajami za zdaj še niso uporabili. Ladja ima tudi rakete tomahawk, ima več mitraljezov, tudi take, ki jih je mogoče uporabljati s pomočjo računalnika in imajo nameščeno naparavo za nočno opazovanje. Na ladji so tudi rakete tipa harpoon, ne manjkajo pa tudi pripadniki že omenjenih tjuljnjev. Vse površine ladijskega trupa so precej nagnjene, zato da odbijajo čim manj radarskih žarkov, zaradi česar ladja na radarju izgleda manjša, kot je v resnici. Sicer pa je opremljena s sodobnim radarjem aegis.
Imeli tudi stik s pirati
Kapitan Toland je pojasnil, da so z ladjo sodelovali pri iskanju piratov ob somalski obali, a pravega streljanja ni bilo. Še preden so prispeli na kraj, kjer so bili opaženi, jih je že uspela prijeti neka druga ladja, nato pa so jih z ladjo Mcfaul odpeljali. Povedal je tudi, da so nekoč opazili barko, na kateri je okoli 10 ljud mahalo z belimi stvarmi. Ko so pripluli do barke, so ugotovili, da je šlo za brodolomce, ki so bili že štiri dni prepuščeni na milost in nemilost morja.
Na ladji je tudi 30 žensk, a kot je dejal kapitan, intimni odnosi med posadko zaradi discipline niso dovoljeni. Je pa dodal, da se sam in tudi posadka zelo veselijo obiska Kopra, med drugim naj bi se spoznali tudi s slovenskimi vini. Ladjo so obiskali koprski župan Boris Popovič in osebje ameriškega veleposlaništva v Ljubljani.
Bojne ladje so ključnega pomena za prevlado na morju, zato si oglejte nekaj največjih in najmočnejših bojnih ladij na svetu v galeriji.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.