
Mednarodni praznik dela, 1. maj, v Sloveniji obeležujemo tudi 2. maja, ki je prav tako dela prost dan. Za praznik dela sicer nikjer v EU razen v Sloveniji nimajo dveh dela prostih dni. Leta 2012 je takratna vlada ob ukinitvi 2. januarja kot dela prostega dneva v predlogu zakona za uravnoteženje javnih financ predlagala tudi ukinitev dvodnevnega praznovanja praznika dela. Vendar so sindikati nasprotovali predlogu, tako da je bil kot dela prost dan ukinjen le 2. januar, medtem ko je 2. maj ostal.
Sindikati so letos poudarili, da je praznik dela velik praznik tudi zaradi razmer, v katerih smo. Opozarjajo, da je nespoštovanje delovne zakonodaje nesprejemljivo, nadzor nad njenim izvajanjem pa nezadosten.
Predsednik republike Borut Pahor je ob prazniku dela kot poseben problem izpostavil poglabljanje socialnih razlik in socialno neenakost, ki je po njegovem mnenju najmočnejši sprožilec nemirov. Predsednica vlade Alenka Bratušek pa je poudarila, da se je treba boriti za Slovenijo solidarnosti in pravičnosti, kar pomeni tudi, da morajo delo dobiti tudi tisti, ki ga nimajo.
KOMENTARJI (436)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.