V Odboru za pravično in solidarno družbo, ki samo sebe opisuje kot neformalno civilno združenje zainteresiranih ter zaskrbljenih državljank in državljanov, protestirajo zaradi odločbe ustavnega sodišča, ki je prepovedalo referenduma o državnem holdingu in slabi banki, in sicer z utemeljitvijo, da bi z uveljavitvijo obeh zakonov nastale protiustavne posledice. Po obrazložitvi ustavnega sodišča ima nemoteno zagotavljanje funkcij države v danih okoliščinah ekonomske krize prednost pred pravico zahtevati razpis zakonodajnega referenduma.
V odboru, ki ga med drugim sestavljajo Jože Pirjevec, Darko Štrajn, Dušan Keber, Niko Toš, Matevž Krivic, Rudi Rizman, Aleš Gulič, Renata Salecl, Vlado Miheljak, Spomenka Hribar, Aleš Črnič in Matjaž Hanžek, menijo, da je ustavno sodišče ljudstvu, ki je po ustavi nosilec oblasti, odvzelo ustavno pravico do zakonodajnega referenduma.
Dodali so, da ustavno sodišče odloča o ustavnosti predpisov, ne pa o primernosti odločitev zakonodajalca. ''Ni sprejemljivo, da je ustavno sodišče namesto o ustavnosti odločalo o primernosti zakonov. Med dvema možnima rešitvama (med rešitvijo pobudnikov referenduma in rešitvijo vlade) je podprlo rešitev vlade, namesto da bi izbiro med obema rešitvama prepustilo ljudstvu, ki bo nosilo posledice te rešitve,'' še menijo v odboru.
KOMENTARJI (239)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.