Predlog župana Zorana Jankovića o črtanju odloka o cestnoprometni ureditvi, ki je določal 200 evrov visoko globo za parkiranje na bankini, so danes podprli mestni svetniki. To uskladitev z zakonom o varnosti cestnega prometa je zahtevalo ministrstvo. Nekatere druge globe za nepravilno parkiranje pa kljub nestrinjanju opozicije ostajajo 200 evrov.
Prav tako bodo iz odloka, spremembe so sprejeli po hitrem postopku, črtali člen, ki predvideva neposreden nadzor prometa s strani mestnih redarjev. Po mnenju ministrstva je namreč tudi ta določba neskladna z zakonom.
Globa v višini 200 evrov, ki jo je za parkiranje na bankini določal lani sprejeti občinski odlok, je bila neskladna z zakonom, saj ta za parkiranje na prometni javni površini, ki ni namenjena prometu vozil, predpisuje globo 40 evrov. Občinski odlok sicer določa 200 evrov globe tudi za parkiranje na površini za kolesarje, na avtobusni postaji ter v parku in drugi javni zeleni površini. Kljub nestrinjanju opozicijskih svetnikov bodo takšne globe, ki po mnenju ministrstva niso sporne, v zakonu ostale.
Kot je v zvezi s tem dejal Jožef Kunič (LDS), so tako visoke globe sicer v skladu z zakonom, vendar rušijo sistem kaznovanja, ki za težje prekrške vedno predpisuje višje sankcije. "Mi pa za lažje prekrške predpisujemo višje kazni," poudarja svetnik.
Parkiranje na avtobusni postaji po 8. uri zvečer, ko avtobus pripelje le vsako uro, po njegovih besedah bistveno manj ogroža promet kot parkiranje na postajališču mestnega prometa, kjer avtobusi ustavljajo pogosteje, kazen pa je višja. V Ljubljani so sicer za napačno parkiranje potrebne višje kazni, meni Kunič. Ob tem je predlagal, naj da občina na ministrstvo pobudo, da se celoten sistem kazni prilagodi potrebam mest.
V treh mesecih izrečeno 142 glob
Miha Jazbinšek (Zeleni Slovenije) je ob tem izpostavil, da je bila v treh mesecih za parkiranje na bankini izrečena samo ena globa, na površinah za kolesarje nobena, v parkih in drugih javnih zelenih površinah manj kot ena globa na dan, na avtobusni postaji pa osem glob.
Črtanje določbe o parkiranju na bankini zaradi ene izrečene globe je po njegovih besedah "absurdno dejstvo", da pa se ohranjajo določbe, kjer se globe prav tako ne izrekajo, pa je tudi "brezpredmetno". Kot navaja, se za odlokom skriva to, da občina izreka globe na privatnih zemljiščih, travnikih in v stanovanjskih soseskah, kar ne spada v pristojnosti cestnoprometne ureditve. Tu je bilo po njegovih besedah v zadnjih treh mesecih izrečenih 142 glob.
"Če korenček ne deluje, je potrebna palica," pa nasprotno meni Andrej Rus (Lista Zorana Jankovića). Po njegovih besedah je treba doseči, "da nam ne bo več samoumevno, da zapeljemo na pločnik". Glede korenčka in palice se je strinjal tudi Gregor Gomišček (SDS), ki pa poudarja, da mora biti palica sorazmerna s prekrškom, torej v okviru kazenskega kriterija.
Kot meni Janković, v predvolilnem obdobju stranke tekmujejo, katera bo dala več popusta kršiteljem in tako dobila še kakšen glas več na volitvah. Ob tem je spomnil, da je bila v razpravi ob sprejemu odloka lani enotna odločitev, da poskušajo vse kršitelje opozoriti z visokimi kaznimi. Po njegovih besedah so ministrstvu tudi predlagali, da bi za Ljubljano določili poseben predpis glede glob za nepravilno parkiranje.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.