Vodstvo Zveze študentskih klubov Slovenije (Škis) naj bi svojim članom skoraj eno leto molčalo, da je 11. maja lani med prevozom denarja z večjega študentskega dogodka izginilo približno 70.000 evrov denarja, ki so ga zaslužili.
Kot so nam potrdili na PU Ljubljana, so ljubljanski policisti v zvezi z zadevo konec avgusta 2018 na Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani podali kazensko ovadbo zoper neznanega storilca za kaznivo dejanje tatvine po členu 204/I. Iz Okrožnega državnega tožilstva pa so sporočili: "Potrjujemo, da smo na Okrožnem državnem tožilstvu v Ljubljani dne 3.9.2018 od PP Ljubljana Bežigrad prejeli kazensko ovadbo zoper neznanega storilca zaradi kaznivega dejanja tatvine. Storilec je še vedno neznan, zato se zadeva še vedno nahaja v fazi predkazenskega postopka, zaradi česar vam drugih zaprošenih informacij ne moremo posredovati."
Policiji krajo prijavili šele po petih dneh
A celotna zadeva se tu še malce bolj zaplete - policija je namreč potrdila, da so prijavo prejeli 16. maja oziroma šele peti dan po kraji. Medtem ko so pri Škisu v današnji izjavi za javnost zapisali, da so 'neljubi dogodek', ki se je zgodil v noči iz 10. na 11. maj 2018, "nemudoma prijavili policiji": "Takoj, ko je bilo ugotovljeno, da manjka del sredstev iz gostinske dejavnosti Škisove tržnice 2018, je bila s tem seznanjena organizacijska ekipa Škisove tržnice 2018, Glavni odbor Zveze ŠKIS in Nadzorna komisija Zveze ŠKIS. Ob tem so bili obveščeni tudi policija in DURS".
Neuradno pa so izginotje 70.000 evrov skrivali tudi pred svojimi člani ter ga celo zatajili v finančnih poročilih - omenjenih 70.000 evrov naj bi preprosto sanirali, iz poročila projekta pa naj bi ta znesek kar izključili.
Pri Zvezi Škis so v izjavi zapisali še, da so o kraji molčali z namenom, da informacije "zadržijo v obvladljivem krogu ljudi", saj so želeli preprečiti širjenje dezinformacij in govoric, ki bi ovirale preiskavo, kar jim je svetovala policija.
Na koncu pa dodajajo, da so "v dneh, ko so študentske pravice na prepihu, očitno tudi kriminalna dejanja, ki so se zgodila, kljub visokim varnostnim standardom, priročen razlog, da se po znanem ključu najprej nekoga diskreditira, nato se ga skuša še ukiniti".
Kje in kdaj je izginil denar?
Po naših neuradnih, a zanesljivih informacijah je denar izginil na poti od dogodka do lokacije, kjer so prešteli denar. Na dan dogodka ob 2. uri ponoči so ob nadzoru varnostnih služb in kamer pobirali denar, zaslužen na dogodku.
Kot smo izvedeli v uredništvu, so denar zapakirali v bančne vreče, v vsako največ 3.000 evrov, in vsako opremili z listkom, ki je omogočal sledljivost. Na njem je bila informacija, kdo je denar oddal, kdo ga je sprejel in koliko denarja je bilo zares v posamezni vreči. Nato so v kombi, ob nadzoru varnostnih služb, naložili bančne vreče in jih odpeljali do lokacije, kjer so denar prešteli, med štetjem pa se je izgubila sledljivost za njim. Ko so ugotovili, da manjka 70. 667, 70 evra, je bilo že prepozno.
Nenavadno v tej zgodbi je tudi, da denar ni bil nikoli samo z eno osebo, ampak sta bili v stiku z gotovino v vsakem trenutku vsaj dve osebi.
Škisova tržnica je prireditev, razvita iz javnih sredstev, zato je dejanje vodstva Zveze Škis še toliko bolj neodgovorno. Ob tem velja omeniti, da bo prihajajočo Škisovo tržnico po vsej verjetnosti vodila večinoma ista ekipa kot lansko, ki jo je zaznamovala kraja. O dogodku je prvi poročal Svet24.si.
KOMENTARJI (279)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.