Izidi javnomnenjske raziskave Mediana kažejo, da delo vlade podpira 43,7 odstotka vprašanih – podpora ji je tako v primerjavi s septembrom padla za kar šest odstotnih točk, medtem ko jo je še avgusta podpiralo več kot 50 odstotkov vseh vprašanih. Javnomnenjska podpora vladi je tako na ravni novembra 2018, ko je vlado podpiralo 42,9 odstotkov vprašanih. Da dela vlade ne podpira, pravi 39,7 odstotka, medtem ko je dobrih 16 odstotkov neopredeljenih.
LMŠ največ podpore, tesno za petami SDS
Najbolj priljubljena med strankami ostaja LMŠ, ki bi jo, če bi bile volitve to nedeljo, podprlo 15,8 odstotka vprašanih. Zelo se ji je približala stranka SDS, od prejšnjega meseca ji je zrasla za slabo odstotno točko - svoj glas bi ji namenilo 15,7 odstotkov volivcev. Očitno se ji ostri napadi na vlado pri volivcih za zdaj obrestujejo.
Sledi jima Levica s 7,2 odstotka podpore, SD s 5,4 odstotka in NSi s petimi odstotki podpore vprašanih. Tri odstotke glasov bi prejela SNS, nekoliko manj pa koalicijski DeSUS. Dva odstotka ali manj bi volivci na volitvah namenili SAB, SMC, Piratski stranki in SLS.
Najbolj priljubljen ostaja Borut Pahor
Desetim najbolje uvrščenim na lestvici najbolj priljubljenih politikov, z izjemo Janeza Lenarčiča, se je podpora od prejšnjega meseca zmanjšala. Predsednik republike Borut Pahor ostaja na vrhu, sledi mu premier Marjan Šarec, na tretjem mestu se je znašel evropski komisar Lenarčič.
Sledijo slovenski poslanci v Evropskem parlamentu Tanja Fajon, Milan Brglez in Ljudmila Novak. Občuten je tudi padec podpore za zdravstvenega ministra Aleša Šabedra ter Mateja Tonina, ki mu vodenje najbolj Knovsa očitno ne prinaša dodatnih točk priljubljenosti.
KOMENTARJI (428)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.