Ker vloga za posamezne študijske programe že predvideva njihove nosilce, je svet med drugim imenoval tudi dodatne zunanje neodvisne strokovnjake, in sicer Jožeta Trontlja z ljubljanske medicinske fakultete, dekana ljubljanske fakultete za veterino Milana Pogačnika in enega predstavnika medicinske fakultete v Zagrebu. Člani sveta so imenovali še zunanje strokovnjake, ki bodo omenjeno vlogo še dodatno preučili.
Pri tem gre za obliko študija, ki je tako za slovenski prostor kot tudi v tujini velika novost. Gre za pristop, ki temelji na praktičnih primerih, kar pa zahteva bolj usposobljeni kader. Kot je znano, je predsednica sveta Andreja Kocijančič na julijski novinarski konferenci program ustanovitve medicinske fakultete pod okriljem mariborske univerze označila kot zelo svež in moderen, pa tudi zahteven, saj uvaja metode dela, ki jih niso vajeni niti študenti niti profesorji. Največjo oviro pa je videla v zagotovitvi primerne kadrovske zasedbe, saj program predvideva tutorski način študija, ki zahteva več kadrov kot klasični sistem.
Svet za visoko šolstvo Republike Slovenije je telo, ki svetuje vladi pri pripravi in spreminjanju visokošolske zakonodaje, sodeluje pri načrtovanju razvoja visokošolskega izobraževanja ter vzpodbuja in razvija sodelovanje med visokošolskimi zavodi. Sestavlja ga 15 članov, od katerih je 12 imenovanih s strani vlade, trije pa so člani po svojem položaju (rektorja obeh univerz in predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti).