Srednje medicinske sestre, ki so doslej lahko pobirale šive, delile zdravila in dajale injekcije, tega ne morejo delati več. Zakonsko bi to morale delati le diplomirane medicinske sestre, ki pa jih v državi ni dovolj. Zato so morali srednje sestre, ki so 12 let vsaj polovico delovnega časa opravljale delo diplomiranih sester, zaradi izkušenj in znanja zaposliti in plačati kot diplomirane.
Srednje medicinske sestre od prvega septembra tako ne smejo več snemati EKG-ja, dodajati infuzijskih tekočin z antibiotiki, biološkimi ali protibolečinskimi zdravili in podobno. Dela, ki so jih doslej opravljale, so zdaj le v domeni diplomiranih medicinskih sester.
Minister za zdravje: umaknili bomo določbo
Kot poroča RTV Slovenija, "v zdravniškem sindikatu pravijo, da nova ureditev povzroča številne organizacijske težave v bolnišnicah, ponižuje srednje medicinske sestre in ustvarja razmere, ki niso varne za bolnike".
Kot je za Odmeve zatrdil minister za zdravje Aleš Šabeder, bodo pripravili spremembe in del nalog vrnili srednjim medicinskim sestram. Umaknili bodo določbo, ki je določala, da ne smejo več opravljati nekaterih nalog, če so to delo opravljale manj kot 12 let: "Stvari, ki smo jih pri revidiranju dokumenta odkrili, da niso v redu določene in da ne odražajo realnega stanja na terenu, bomo spremenili." Pojasnil je, da je dokument kompetenc pripravil vrh zdravstvene nege: "Komu pa naj minister za zdravje verjame, če ne vrhu stroke?"
Zbornica zdravstvene in babiške nege: Populistične navedbe so neresnične
"Trditve Koordinacije zdravniških organizacij, da dokument Poklicne kompetence in aktivnosti izvajalcev v dejavnosti zdravstvene nege uničuje poklic srednje medicinske sestre, da povzroča kaos in onemogoča organizacijo dela, kakršna je bila pred sprejetjem tega dokumenta, so zavajajoče in polne neresnic, obenem pa grobo posegajo v avtonomijo stroke zdravstvene nege," pa pravijo v Zbornici zdravstvene in babiške nege Slovenije.
Kot pojasnjujejo, je dokument pripravljen skladno s tem, kaj se izvajalci zdravstvene nege zadnjih 15 let učijo na posamezni stopnji izobraževanja: "Zakon o zdravstveni dejavnosti nalaga zdravstvenim delavcem, da opravljajo delo v okviru svojih kompetenc in delokrogov, za morebitno preseganje kompetenc pa zaposleni nosijo tako strokovno kot odškodninsko in kazensko odgovornost. Zdravstveni delavci so namreč že bili kazensko odgovorni in obsojeni za kaznivo dejanje malomarnega zdravljenja ravno zaradi "samovoljnega" preseganja kompetenc. Tudi zato ne smemo dovoliti, da zaposleni presegajo kompetence, saj gre za njihovo pravno varnost."
Kot izpostavljajo, so "populistične navedbe, da srednja medicinska sestra od 17. avgusta 2019 naprej ne sme več izvajati posameznih aktivnosti, neresnične, saj teh aktivnosti ne bi smela opravljati že vse od leta 1981, ko se je spremenil izobraževalni sistem, ki jih za te aktivnosti ni več usposabljal. Preseganje kompetenc in njihovo nerazumevanje na strani zdravniškega ceha jasno kaže primer kompetence izpiranja ušes, ki jih v nekaterih javnih zavodih po naročilu zdravnika samostojno izvajajo celo tehniki zdravstvene nege, kljub temu da je to izključno kompetenca zdravnika".
Kot pravijo, rešitev zagotovo ni odprava dokumenta, ki na osnovi znanja, ki ga posamezni profili danes pridobijo v izobraževalnem procesu, jasno in na mednarodno primerljivi ravni ureja razmejitev del izvajalcev zdravstvene nege. Zbornica – Zveza že sedaj in bo tudi v prihodnosti pri reševanju problemov tvorno sodelovala.
Sprašujejo se, "ali so aktivnosti sindikata Fides, ki grobo posega v drugo avtonomno stroko, res skrb za stroko zdravstvene nege, za srednje medicinske sestre ali gre le za ohranitev razpolaganja z vrečo denarja, s katero so do sedaj finančno in pravno varstvo zagotavljali le svoji poklicni skupini. Ali gre samo za poizkus odstranitve ministra, ki se zaveda, da zdravstvene storitve izvajajo različne zdravstvene stroke in v središče postavlja pacienta in ne posameznih interesov".
Fides je v odzivu na te očitke odgovoril: ''Zdravstvena nega ni avtonomna stroka, temveč del zdravstvene obravnave bolnika, ki jo vodi zdravnik in zanjo tudi odgovarja. Potem ko je minister za zdravje priznal, da je dokument o kompetencah neustrezen, je reakcija zbornice zdravstvene nege samo beden poskus preusmerjanja pozornosti od dejanskih problemov, ki so jih povzročili zdravstveni negi – srednjim medicinskim sestram, bolnikom in zdravstvenemu sistemu. Reakcije FIDES-a in ostalih zdravniških organizacij ter številnih posameznikov tudi znotraj sestrskih vrst, so popolnoma logične in razumljive, saj neustrezna zdravstvena nega lahko bistveno vpliva na potek in zaključek zdravljenja.''
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.