Na konferenci bo sicer svoje videnje človekovih pravic v procesih demokratizacije v svetu z različnih zornih kotov predstavilo več kot 25 strokovnjakov iz 13 držav. Poleg slovenskih strokovnjakov bodo sodelovali znanstveniki iz Avstrije, Francije, Islandije, Južne Koreje, Kitajske, Madžarske, Nizozemske, Rusije, Španije, Turčije, ZDA in Združenega kraljestva.
V referatih na konferenci se bodo udeleženci dotaknili ameriške zunanje politike in njene podpore demokraciji; korenin ustavnih pravic in meje pravice do zasebnosti v zgodnji ameriški zakonodaji; ameriške levice, ameriške moči in človekovih pravic na primeru Balkana; demokratičnega državljanstva in proporcionalnega volilnega sistema v državah z visoko stopnjo konfliktnosti med etničnimi skupinami; človekovih pravic v povojni Bosni; povezave trga, etničnega nacionalizma in človekovih pravic v procesu demokratizacije; globalizacije, vojnih politik po hladni vojni in evromediteranskega partnerstva; človekovih pravic Romov v Vzhodni Evropi; antropološkega vidika človekovih pravic beguncev v Sloveniji; političnega sistema in človekovih pravic v Sloveniji .... in glavnih dilem mednarodne razprave o človekovih pravicah.
Udeležencem bo prvi dan konference sprejem pripravila ljubljanska županja Vika Potočnik, pred zaključkom pa jih bo gostil tudi predsednik države Milan Kučan.