
Tudi v slovenskem Amnesty International (AIS) zbirajo podpise pod peticijo v podporo sprejetju učinkovite mednarodne pogodbe o trgovini z orožjem, ki bi določila standarde glede uvoza, izvoza in transferjev orožja. Kot sporočajo, je zelo pomembno, da se v pogodbo vključi tako imenovano zlato pravilo. ''Orožje se ne sme prodajati v države oziroma tistim, za katere je verjetno, da ga bodo uporabili za hude kršitve mednarodnega prava človekovih pravic in humanitarnega prava. To pravilo bi bilo mogoče udejanjati z obvezno oceno tveganja pred odobritvijo dobav orožja,'' menijo v AIS.
Kot navajajo, vsak dan za posledicami oboroženih spopadov in oboroženega nasilja umre okoli 1500 ljudi, na letni ravni je ta številka pol milijona. Vsako leto je izdelanih 12 milijard nabojev; zaradi oboroženih spopadov je moralo z domov zbežati 26 milijonov ljudi; najmanj 55 oboroženih skupin in vladnih sil uporablja otroke vojake; posilstva in spolno nasilje so široko razširjeni na območjih oboroženih konfliktov. Civilisti nosijo ogromno težo hudih posledic tega, da je orožje na voljo preveč zlahka, pravijo v organizaciji, ki je v ta namen v Ljubljani pripravila akcijo zbiranja podpisov pod peticijo, ki jo bodo predali Združenim narodom, ki bodo julija na posebni konferenci odločali o sprejetju te mednarodne pogodbe.
Med drugim so ljudi prepričevali z dejstvom, zapisanim na pravih sadežih, da je mednarodno celo trgovina z bananami bolj regulirana kot trgovina z orožjem. Trenutno imajo zbranih 765 podpisov.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.