Na prireditvi v parku Zvezda, na kateri so obeležili tudi 10. obletnico mednarodnega leta družine, je spregovorila tudi ljubljanska županja Danica Simšič. "Tudi mesto Ljubljana diha kot vsaka družina, čeprav včasih ne najdemo skupnega jezika z vsemi njegovimi predstavniki, vseeno pa je najpomembneje, da na koncu vedno najdemo skupni jezik in prave rešitve v korist vseh prebivalcev glavnega mesta," je na prireditvi poudarila ljubljanska županja Danica Simšič. Simšičeva je v kratkem nagovoru tudi izrazila veselje, da se je na prireditvi zbralo toliko otrok in staršev, zahvalila pa se je tudi organizatorjem, da so pripravili tako lepo in pestro prireditev.
Na prireditvi, na kateri so obeležili tudi 10. obletnico mednarodnega leta družine, so organizatorji pripravili številne ustvarjalne delavnice za otroke ter kulturno-zabavni program.
Minister Dimovski, ki je častni pokrovitelj Zveze družin pri ZPMS, je v poslanici ob tem dnevu vsem staršem in njihovim otrokom zaželel, da bi jim družina predstavljala okolje varnosti, topline in povezanosti. Družina kot temeljna socialna institucija potrebuje ustrezno podporo pri prilagajanju zunanjim razmeram družbe, v kateri je integrirana. Vse članice ZN priznavajo pomen in vlogo družine v družbi, pa tudi potrebo po varstvu s strani države, zato je naša odgovornost, da so aktivnosti na nacionalni ravni usmerjene v dobrobit prihodnjih generacij ter da se ustvarjajo pogoji za kakovostnejše življenje vse obsežnejše plejade družinskih oblik, meni minister.
Slovenija je od sprejetja resolucije o temeljih oblikovanja družinske politike leta 1993 uresničila večino zastavljenih ciljev s področja družinskega varstva. Z zakonom o starševskem varstvu in družinskih prejemkih pa smo dobili enega najnaprednejših in kar zadeva pravice staršev in otrok, enega najboljših sistemov v Evropi.
Med drugim je bil sprejet zakon o izvajanju rejniške dejavnosti, katerega glavni cilj je zagotovitev kakovostnega izvajanja rejništva ter sistemska ureditev področja, noveliran pa je bil tudi temeljni zakon z družinskega področja - zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih. Ta med drugim prenaša določene pristojnosti odločanja s centrov za socialno delo na sodišča ter tako omogoča večji poudarek strokovnosti delovanja centrov. Zakon postavlja v ospredje otrokovo korist v čustvenem, psihosocialnem in materialnem smislu, zato morajo biti vse dejavnosti in postopki v zvezi z otrokom usmerjeni izključno v njegovo dobrobit. Posebno skrb materinstvu namenja tudi zakon o delovnih razmerjih, medtem ko je izplačevanje nadomestil preživnin omogočeno z zakonom o Jamstvenem in preživninskem skladu RS. Sicer na ministrstvu za delo pripravljajo nacionalni razvojni program za izboljšanje položaja otroka v Sloveniji za obdobje od 2003 do 2013 ter zakon o preprečevanja nasilja v družini.