Delovni naslov omizja je sicer meduniverzitetna mreža jadransko-jonske pobude za družbo, temelječo na znanju. Na okrogli mizi bodo udeleženci v glavnem razpravljali o študiju brez meja, novih tehnologijah v izobraževanju, centrih znanja in konkurenčnosti.
Slovenija je soustanoviteljica jadransko-jonske pobude, ki je bila na pobudo Italije formalno ustanovljena maja 2000 v Anconi. Poleg Italije in Slovenije so članice pobude tudi Albanija, Bosna in Hercegovina, Hrvaška ter Srbija in Črna gora. Slovenija sicer v obdobju od junija 2003 do junija 2004 predseduje jadransko-jonski pobudi.
Namen jadransko-jonske pobude je poglabljanje sodelovanja držav članic vzdolž Jadranskega in Jonskega morja, medtem ko je cilj, da postane celotna regija območje stabilnosti in večje blaginje. Vsebino aktivnosti sestavlja šest delovnih omizij, in sicer za boj proti organiziranemu kriminalu, za varstvo okolja in trajnostni razvoj, za gospodarstvo, turizem in mala ter srednja podjetja, za promet in pomorsko sodelovanje, za kulturo ter za izobraževanje in meduniverzitetno sodelovanje.