Da so se medvedi in volkovi zaradi zanemarjanja te problematike v zadnjih letih namnožili, je še včeraj priznal okoljski minister Simon Zajc, ko je sestankoval s ključnimi deležniki problematike zveri, ki v zadnjih mesecih vse bolj pesti Slovenijo.
Po napadu medveda na starejšo žensko v naselju Vrh nad Želimljami in številnih napadih volkov je vlada sprejela interventni zakon, ki med drugim predvideva odstrel 200 medvedov in 11 volkov. Sledile so številne kritike na račun izvajanja zakona, kmetje so v Velikih Laščah pripravili protestni shod, zahtevajo tudi odstop ministra, kar pa ta zavrača.
Zdaj pa iz Ajdovščine, natančneje iz Podkraja, poročajo o novem napadu medvedke. 67-letni lovec Silvo Benčina se je v torek sprehajal po gozdni poti Podkraj–Bukovje, po nekajminutni hoji pa se je usedel pod drevo. In nato približno deset metrov proč zagledal medvedko. Ta naj bi bila težka okoli 150 kilogramov, poleg sebe pa je imela mladiča.
V tistem trenutku je medvedka pritekla do lovca, ga ugriznila v desno nogo ter ga popraskala po glavi in telesu.
Lovec je medvedko z mladičem s kričanjem pregnal in na urgenci poiskal prvo pomoč, še sporočajo s PU Nova Gorica. Po nudeni prvi pomoči so 67-letnika odpustili v domačo oskrbo.
'Gre za ustaljen vzorec obnašanja medvedke z mladiči, ki je ogrožena'
O napadu sta bili obveščeni tudi intervencijska skupina Zavoda za gozdove in pristojna lovska družina. Iz Zavoda za gozdove so sporočili, da menijo, da ni razloga za izredni odstrel medvedke. Po analizi dogodka so namreč ugotovili, da gre za nesrečno naključje, saj se je lovec znašel med medvedkom in mladičem. "Vse kaže, da ne gre za medvedko, ki bi bila posebej agresivna, ampak samo kaže ustaljen vzorec obnašanja medvedke z mladiči, ki je ogrožena. Dogodek se je zgodil v strnjenem gozdu zunaj naselja in v ožjem območju medveda," so sporočili iz Zavoda. Dodajajo, da s številčnostjo medvedov narašča tudi možnost srečanj s človekom, ta srečanja pa se lahko potencialno nesrečno končajo.
Po podatkih Ministrstva za okolje in prostor so v okviru interventnega zakona do sedaj odstranili 75 medvedov. "Preden je Upravno sodišče ustavilo redni odstrel je bil v letu 2019 po Odloku o odvzemu rjavega medveda za leto 2018/2019 odvzet en medved, 6 medvedov je bilo ustreljenih po izredni ustni odločbi ARSO (problematične živali)," še sporočajo.
AniMa: Razlogi za približevanje zveri naseljem so pretiran odstrel srnjadi in preveč intenzivno krmljenje
Društvo za dobrobit živali AniMa je medtem zbiralo podpise proti odstrelu medvedov in volkov, do sedaj so jih zbrali že 13.462, v petek ob 10. uri pa jih bodo predali okoljskemu ministru "po tednih in tednih čakanja na termin za sestanek z ministrom za okolje, ki ga sicer nenehno oblegajo rejci in lovci," so v društvu zapisali v izjavi za javnost.
S predajo podpisov želijo doseči, da se "prisluhne glasu razuma glede sobivanja človeka z medvedom in volkom". Opozarjajo, da so potrebni dolgoročni ukrepi, Slovenija pa da mora ohraniti svojo populacijo zveri, ki je "ključna za ohranjanje naravnega ravnovesja". Trdijo tudi, da lovci v to ravnovesje preveč posegajo, ceno pa da plačujejo kmetje, ki so pred časom zahtevali odstrel srnjadi zaradi povzročanja škode na poljščinah. "Zato je potrebno znatno omejiti in bolje nadzorovati odstrel srnjadi ter pogojiti subvencioniranje reje živali na območjih volka in medveda z izvajanjem zaščitnih ukrepov."
AniMa dejanske razloge za približevanje zveri človeškim naseljem vidi v preveč intenzivnem krmljenju, s katerim si lovci "zagotavljajo dobičkonosen trofejni lov zveri in pretiran odstrel srnjadi, ki je glavna hrana zveri". "Rejci drobnice, ki je najbolj ogrožena, zahtevajo iztrebljenje medveda in volka, zaščitne ukrepe, ki jih že leta zagotavlja država (ograje, pastirski psi, subvencije itd.), pa zavračajo. Tradicionalno vpliven kmečki sindikat spretno izkorišča podporo konservativnih strank in strahuje vlado, sredinske in leve stranke pa molčijo," so ostri v društvu za dobrobit živali.
Trdijo tudi, da "stalna prisotnost stališč rejcev in lovcev do tega problema v nekaterih medijih, ki širijo histerijo z grozljivimi fotografijami razmesarjenih živali, namesto da bi z objektivnim poročanjem prispevali k boljši informativnosti, vzbuja vtis, da slovenska javnost tiho podpira odstrel 20 odstotkov populacije zveri ali da ji ni mar". AniMa pravi, da je situacija ravno nasprotna, saj je že ob uveljavitvi interventnega zakona 20 društev za zaščito živali podpisalo protestno pismo Evropski komisiji in Evropskemu parlamentu, ki ti instituciji obvešča, da Slovenija z odstrelom krši evropsko Direktivo o habitatih. Evropska komisija naj bi preučila položaj.
Vlado AniMa tako poziva, "naj ne bo talka maloštevilne interesne skupine, ki zahteva nasilne rešitve tukaj in zdaj, brez misli na dolgoročne posledice". "Odstrel žalostno ponazarja bistvo sodobnega odnosa človeka do narave: instantni nasilni posegi za današnjo korist, jutrišnje posledice pa v tako zapletenem sistemu, kot je narava, niso predvidljive in se izkazujejo za večjo škodo od tiste, ki se jo na hitro preprečuje."
KOMENTARJI (674)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.