
Vodja poslanske skupine SNS Zmago Jelinčič je v pisni poslanski pobudi vladi poudaril, da bi bilo ob reševanju odprtih vprašanj s Hrvaško "nujno osvetliti nekatera dejstva, ki bi jih morala Slovenija upoštevati pri svojih izhodiščih". Tako je med drugim zahteval, da slovenski predstavniki ne smejo pod nobenim pogojem sprejeti ali začeti razprav na podlagi papirja, v katerem se omenja Savudrijska vala, pri tem pa gre za Piranski zaliv.
Kot je poudaril Jelinčič, so bila območja Reke in Istre vedno v slovenskih oz. avstrijskih rokah, Slovenci pa "smo namreč Istro z vojskovanjem z Benetkami že v šestnajstem stoletju vrnili pod svoje okrilje". Če se slovenska oblast odloči za arbitrarno reševanje sporov, mora ob tem izhajati "na edini zgodovinsko pravno veljavni in mednarodno nespremenjeni črti na Rečini", vsi ostali mednarodno pravni akti pa veljajo zgolj med državama Italijo in bivšo Jugoslavijo, je poudaril. Dodal je tudi, da "Medmurje nikoli ni bilo del Hrvaške", prav tako "Pleterske gore/Gorjanci/Žumberak nimajo prav nič opraviti s Hrvati in Hrvaško, prej nasprotno".
Načelo pravičnosti je po njegovi oceni popolno zamegljevanje in prikrojevanje pravih zgodovinskih dejstev. "Njegov namen je pravzaprav prozoren. Z njegovim poudarjanjem je prikrito kriminalno stališče, ki ignorira zgodovinska dejstva in upravičenost Slovenije do ozemeljske celovitosti." "Če bi Slovenija razgrnila popolnoma vsa zgodovinska dejstva in upravičenja, pri reševanju mejnega vprašanja ne bi bila potrebna nobena posebna 'pravičnost' sodišč ali arbitrov," je poudaril Jelinčič.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.