Na dogajanje je v soboto opozoril blog Uporabna stran, ki je na Twitterju objavil fotografijo police z mlekom v eni od Mercatorjevih poslovalnic in opozoril, da kupci ne morejo kupiti navadnega Alpskega mleka. "A to je zdaj nekaj novega, da navadnega Alpskega mleka Ljubljanskih mlekarn v Mercatorju pravzaprav ni?" piše v tvitu.
Na objavo so se kaj kmalu odzvale Ljubljanske mlekarne, ki so pojasnile, da so minuli ponedeljek ustavili dobavo Mercatorju. "V ponedeljek smo ustavili dobavo, saj partner ni sprejel že začetek novembra napovedanega dviga veleprodajnih cen, ceno izdelka na polici pa kljub temu dvignil," so zapisali. Glede na to, da je dobavna cena ostala enaka, lahko sklepamo, da je trgovec dvignil svojo maržo.
V Ljubljanskih mlekarnah so dodali, da je bil njihov dvig veleprodajnih cen manjši od rasti vhodnih stroškov, torej surovega mleka, embalaže, sestavin, energentov in dela. Pripisali so, da verjamejo, da bodo dosegli dogovor, in pripomnili, da so njihovi izdelki na voljo pri vseh ostalih trgovcih.
Proizvajalci živil zaradi naraščajočih stroškov surovin, energentov in delovne sile večinoma dražijo svoje izdelke. Cene živil in brezalkoholnih pijač so se v zadnjem letu dvignile za skoraj 20 odstotkov. Postopek poteka tako, da morajo proizvajalci trgovcem poslati zahtevek za dvig cene, sledi pa pogajanje. Mercator je ta zahtevek zavrnil, toda, kot že omenjeno, ceno izdelka vseeno dvignil.
Mercator: Celo preteklo leto smo pomembno zmanjševali svojo maržo
Iz Mercatorja medtem pojasnjujejo, da jim je francoska multinacionalka Lactalis v zadnjem letu poslala kar 20 različnih cenikov oziroma zahtevkov za dvig cen svojih izdelkov, pri čemer so povišanja cen dosegala rasti tudi do 74 odstotkov na letnem nivoju. "Vse zahtevke po povišanju cen so vedno podkrepili tudi z grožnjo o zaustavitvi dobave blaga," so dodali.
Mercator je sprejel 19 od 20 zahtevanih povišanj cen. "Pri čemer vseh povišanj nismo neposredno prenašali na povišanje maloprodajnih cen, ker smo želeli zagotavljati dostopnost izdelkov in predvsem vzdrževati konkurenčne cene za kupce," so zapisali v sporočilu za javnost in dodali, da je Mercator zato celo preteklo leto pomembno zmanjševal svojo maržo in na maloprodajne cene ni prenesel kar 19,6 odstotka zahtev za višanje cene.
"Pri zadnjem zahtevanem povišanju cen pa smo ocenili, da je povišanje resnično neutemeljeno, predvsem tudi zaradi umirjanja oz. padanja cen osnovne surovine in tudi zato, ker noben drug proizvajalec mlečnih izdelkov v Sloveniji ni najavljal oziroma zahteval povišanja cen," so pojasnili. Prav tako so prepričani, da bi veljalo preveriti, ali je tovrstno izsiljevanje za povišanje cen z grožnjami in dejansko prekinitvijo dobav skladno s slovensko zakonodajo. "Predvsem glede na to, da ima multinacionalka Lactalis oz. Ljubljanske mlekarne prevladujoč tržni položaj na slovenskem trgu," opozarjajo.
"Poteze Lactalisa v zadnjem času bistveno odstopajo od dolgoletnih strokovnih in tržnih zakonitosti"
In čeprav so Ljubljanske mlekarne zapisale, da verjamejo, da bodo dosegli dogovor, Mercator poudarja, da Lactalis po prekinitvi dobave "nikakor ni želel ali poskušal doseči dogovora". "Lahko pa zatrdimo, da poteze Lactalisa v zadnjem času bistveno odstopajo od dolgoletnih uveljavljenih, strokovnih in tržnih zakonitosti, ki veljajo v poslovnem okolju," so še bili ostri.
"Sicer pa smo v Mercatorju že izvedli vrsto ukrepov, da bomo v najkrajšem času svojim kupcem zagotovili tudi izdelke Ljubljanskih mlekarn po konkurenčnih cenah," so sklenili.
Kuhar: Njihova naloga je, da za to kar proizvajajo, iztržijo največ
Agrarni ekonomist Aleš Kuhar iz Biotehniške fakultete je pojasnil, da je za dvig cen zdaj ponekod kriva še dražja delovna sila, tudi dvig minimalne plače. Kot pravi, pa je primarna naloga proizvajalca, da za to kar proizvaja, iztrži največ. "Če je družba kar naenkrat sprejela ta inflacijska pričakovanja, seveda to pomeni uresničevanje presežne podražitve, večje kot bi dejansko bilo stroškovnih pritiskov v verigi," je dejal.
Cena mleka Ljubljanskih mlekarn je šla, po podatkih primerjalnika cen živil, od septembra lani precej navzgor. Za približno 20 centov je liter dražji pri vseh trgovcih, a najvišjo ceno vseskozi beleži ravno Mercator. Ob tem je sicer treba poudariti, da je mleko njihove lastne znamke med najcenejšimi nasploh.
"Imamo fenomen strašne rasti cen surovega mleka v Evropi," je poudaril Kuhar in pojasnil, da so v tem letnem času podražitve sicer običajne, ker je pozimi mleka manj, a da je tokratni nihaj izjemno visok.
KOMENTARJI (218)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.