Mercator je od aprila letos pod okriljem hrvaške skupine Fortenova. Takrat so bile namreč nanjo prenesene delnice s propadlega Agrokorja, ki je slovenskega trgovca kupil leta 2014. Fortenova je po septembrski skupščini, ki je potrdila 5,97 milijona evrov dokapitalizacije s pretvorbo dela terjatev Fortenove v kapital, lastnica 90,005-odstotnega deleža v Mercatorju, pred tem je imela v lasti 89,11 odstotka Mercatorja. Fortenova bo tako za iztisnitev manjšinskih delničarjev, ki imajo skupaj v lasti 621.251 Mercatorjevih delnic, odštela nekaj manj kot 22,4 milijona evrov.
Odpravnina v višini 36 evrov na delnico je po mnenju Vseslovenskega združenja malih delničarjev (VZMD), ki je skupščini predlagal 204,33 evra odpravnine na delnico, bistveno prenizka oz. je bistveno prenizka ocenjena vrednost posamezne delnice. Tržna vrednost je namreč višja – na Ljubljanski borzi je Mercatorjeva delnica vredna 40 evrov, je pojasnil Švencbir.
VZMD oz. delničarji, ki jih zastopa Švencbir, ocenjujejo, da je Mercator vreden med dobrih 800 milijonov evrov in slabo milijardo evrov. Ob tem je odvetnik spomnil, da je Agrokor leta 2018 v letnem poročilu vrednost Mercatorja ocenil na 820 milijonov evrov. Pri takšni vrednosti bi morala biti višina denarne odpravnine, ki jo ponuja Mercator, več kot 200 evrov po posamezni delnici. Kot je dejal Švencbir, čez palec to pomeni nekajdesetmilijonsko oškodovanje malih delničarjev in tudi prihodkov države, ker Fortenova ne bo plačala davka od dobička, saj je registrirana na Nizozemskem.
VZMD bo tako zdaj po njegovih pojasnilih vložil izpodbojno tožbo in sodno preveritev višine primerne denarne odpravnine. To bodo storili v 30 dneh. Izpodbojne tožbe je sicer po Švencbirjevih besedah napovedalo še nekaj drugih manjšinskih delničarjev. Z iztisnitvijo manjšinskih delničarjev se lahko Mercator umakne z borze in proda. "Prepričani smo, da že imajo kupca, kupnina pa lahko ostane skrivnost," je dejal Švencbir. VZMD je sicer zaradi dokapitalizacije Mercatorja vložil izpodbojno tožbo ter pritožbi zoper sklep sodnega registra in vloženi registrski zapori. Sodišče o tem še ni odločilo, v VZMD pa odločitev pričakujejo relativno kmalu.
"Če s to tožbo uspemo, potem sploh ni pogojev za današnjo iztisnitev manjšinskih delničarjev," je še povedal Švencbir. Ravno s septembrsko dokapitalizacijo je namreč Fortenova presegla 90-odstotni prag, ki je potreben za iztisnitev.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.