Slovenija

Mesec: Z elektronskim evidentiranjem ur želimo zaščititi delavce

Ljubljana, 04. 08. 2022 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
24UR ZVEČER, Tina Hojnik
Komentarji
165

Je odločitev, da beleženje prisotnosti zaposlenih na delu naredimo popolnoma elektronsko korak v pravo smer, kot pravijo na ministrstvu za delo, ali korak nazaj, saj čas diktira vse manj toge oblike dela, kot menijo delodajalci? Debata dviga vse več prahu. Predlogu so zdaj ne rekli tudi obrtniki in podjetniki. Na parket je idejo postavil minister Luka Mesec, češ da bi se na ta način izognili izkoriščanju delavcev, kot je nakazal primer podjetja Marinblu, kjer so delavci delali veliko dlje, kot določa zakonski delavnik. Da gre za idejo, ki nas vodi v preteklost in ki ne bo prispevala k večji zaščiti delavcev, pa pravi eden najuspešnejših slovenskih podjetnikov Jure Knez iz Dewesofta.

Več videovsebin
  • Iz 24UR ZVEČER: Elektronsko evidentiranje ur
    12:27
    Iz 24UR ZVEČER: Elektronsko evidentiranje ur
  • Iz 24UR ZVEČER: Odzivi na predlog o evidentiranju zaposlenih
    03:17
    Iz 24UR ZVEČER: Odzivi na predlog o evidentiranju zaposlenih

Da bi beleženje evidenc o prihodih, malicah in odhodih postalo izključno elektronsko, je ideja, stara že nekaj let, pravi Jakob Počivavšek  iz Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam. Na Ekonomsko-socialnem svetu (ESS) vsako leto obravnavajo poročila Inšpektorata za delo, težave v praksi pa so spodbudile razmislek o elektronski rešitvi. "Inšpektorat za delo je več let v svojih poročilih opozarjal da na podlagi obstoječe zakonodaje ne more vršiti učinkovitega nadzora nad evidentiranjem delovnega časa," pravi Počivalšek.

V Obrtno-podjetniški zbornici predlogu ostro nasprotujejo, prepričani so namreč, da prinaša dodatno birokracijo in stroške. "Če se primerjamo z drugimi evropskimi državami, ki so elektronsko razvitejše, nimajo niti v eni državi samo elektronskega evidentiranja, to pa z razlogom," pravi Blaž Cvar. Poleg tega pa predlog po njihovem ne sledi novim oblikam dela, saj obstaja veliko panog, "ki niso zgolj proizvodne hale, kjer se v vratarnici poštempljamo". "Imamo tudi dejavnosti, ki jih imamo na terenu, ki jih izvajamo na načine, kjer delodajalec naprav, ki beležijo elektronski delovni čas, nima pod nadzorom," dodaja Cvar.

Evidenca delovnega časa
Evidenca delovnega časa FOTO: Shutterstock

Na nasprotnem bregu pa so sindikati. Predlog je dobrodošel, ne uvaja nobenih revolucionarnih sprememb, evidentiranje je že danes obvezno. Priznavajo sicer, da ostaja še nekaj odprtih vprašanj, a predlog pozdravljajo, pravi Počivalšek. Do 27. avgusta je mogoče na portalu e-demokracija oddati svoj komentar na predstavljeni predlog, enako možnost pa bodo imeli do konca poletja tudi sindikati in delodajalci v okviru ESS.

Iskanje kompromisov in rešitev z javno razpravo

Kot je v oddaji 24UR ZVEČER medtem poudaril minister za delo Luka Mesec, "evidentiranje ni enako kot štempljanje". Zagotovil je, da nihče ne uvaja obveznega štempljanja, in poudaril, da ne gre za predlog njihove ekipe na ministrstvu. Pojasnil je, da se je s predlogom soočil pred tremi tedni na ESS. "Sindikati so zahtevali, da se ta zakon prestavi v parlamentarno proceduro, delodajalci so temu nasprotovali, ker so trdili, da ta zakon še ni usklajen, sam pa sem kot mediator posegel vmes in predlagal, da damo zakon do konca avgusta v javno razpravo. Obe strani pa sta se s tem strinjali," je pojasnil.

"Naše ministrstvo je skrbnik tega zakona. Zakon o evidencah delovnega časa že obstaja, delodajalci pa so obvezani po tem zakonu evidentirati delovni čas. Kar se zdaj uvaja, pa je digitalno evidentiranje, beleženje v aplikacijo in ne v beležko," je dejal. Kot je navedel, namreč ljudem pod trenutnim načinom beleženja pogosto izginjajo nadure, delavci delajo prekomerno, prav tako pa pogosto nimajo omogočenega predpisanega počitka.

Jure Knez iz Dewesofta mu je medtem odgovoril, da v takih primerih velja zakon velikih številk. "V Sloveniji imamo milijon zaposlenih. Če porabimo pet minut več časa za to, da bomo evidentirali delovni čas, potem je to pet milijonov minut, kar je 100.000 ur in več sto ljudi, ki bo vsak mesec oddajalo neka poročila," je navedel. Vse to pa bo, kot je izpostavil, tudi stalo dodaten denar.

Vendar pa, kot je dejal Mesec, niso tako daleč narazen, kot se morda zdi: "Nesmiselno je, da bi intelektualno delo ocenjeval po tem, koliko časa oseba presedi v pisarni. Nimajo pa vsi privilegija, da bi delali intelektualno. Še vedno imamo več tisoč proizvodnih delavcev, delavcev v gradbeništvu, v trgovinah in drugih, ki jim konec meseca izginjajo nadure, ki delajo prek časa, ki niso plačani za delo, ki ga opravijo. Tam si želimo narediti evidence bolj transparente, da jim ne bodo kršene delavske pravice in da bodo za delo, ki ga opravijo, tudi plačani."

A Knez ob tem poudarja, da ima vsak sistem luknje in da bo nekdo, ki bo želel kršiti zakonodajo, našel način, kako to delati navkljub digitalnim evidencam. Ob tem pa je še karikiral: "To je tako, kot če bi zaradi nekoga, ki na avtocesti vozi 250 kilometrov na uro, dali splošno omejitev 50 kilometrov na uro. Potrebno je najti načine, kako takšne ekstreme dejansko kaznovati in izničiti."

Javna razprava je sicer odprta do konca avgusta, minister pa je poudaril, da je v iskanju kompromisa. Ob tem pa je poudaril tudi, da njihov cilj ni zavoljo peščice kaznovati vse, temveč želijo najti rešitve, kako med poklici vzpostaviti smiselne rešitve.

Celoten pogovor si lahko pogledate v videu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (165)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

waga7
05. 08. 2022 09.48
+1
Najprej treba uredit plačo na ure ne na plačne razrede
User300173
04. 08. 2022 18.39
+2
Tu ni govora o pomembnem. Za vsako opravljeno uro gre v pokojninsko blagajno delavca in s tem tudi višina pokojnine. Nekatere moti, da ne bo več kuvert na roke? Čisti računi dolga ljubezen.. tako gre star pregovor. Kdor ni bil do sedaj pošten, bo navajal tudi otročje izgovore, samo da ni evidence. Beda
Danny Veliki
04. 08. 2022 18.00
-1
Ne vidim razloga, zakaj je nekaterim delodajalcem to problem. Naj predstavijo argumente.
Jure Slanovic
04. 08. 2022 17.43
+3
Spet buče...hahaha
pekoči paradižnik
04. 08. 2022 16.52
+6
Tisti, ki delavce pošteno plačujejo nimajo nobene težave z evidencami, tudi niso proti zakonski spremembi. Kdo so torej proti evidentiranju delovnega časa????? Tisti, ki delavce izkoriščajo, jim ne plačujejo prispevkov in opravljenega dela. Še še spomnimo, kakšen jok in stok je bil ob uvedbi davčnih blagajn. Zaradi povečanih stroškov in dodatnega dela so grozili z manjšo konkurenčno sposobnostjo gospodarstva in še mnoge bla, bla, bla....
pekoči paradižnik
04. 08. 2022 16.55
+1
Evidenca delovnega časa je osnovni podatek za pošteno plačilo delavca in bi morala biti v interesu delodajalca, ampak očitno jih večina ribari v kalnem, zato je pa Lukič na delavski posvetovalnici zasut s prijavami o kršitvah.
oježeš
04. 08. 2022 17.06
+2
Ja, je, ampak najtežje je narediti red v parlamentu. So pa lep zgled ostalim državljanom, samo, da se tega nočejo in ne želijo zavedati.
Uporabnik1531208
04. 08. 2022 16.22
-1
Ja pa kot da delodajalec ne more registriranje delovnega časa ponarejat al kaj? Tist delodajalec, ki delavce sili v suženjske razmere, jih lahko tud prisili, da se po 8 urah štempljajo, nato pa naprej delajo... Mesecu predlagam za začetek, da si prebere kakšno knjigo o Ekonomiji.
Litlmen
04. 08. 2022 16.08
+5
Mesec je podrepnik
Golob je car
04. 08. 2022 16.00
+5
Stemplat kot v stari jugi. Imajo levaki malce nostalgije
walter2
04. 08. 2022 18.52
-2
Pri Akrapoviču se moraš štemplat,ko greš na WC!A ima on tudi nostalgijo po jugi?
Poraz boli
04. 08. 2022 15.48
+3
Takšne kartice oz čipe naj da svojim podpornikom, brezposelnim lenuhom ala petkovi kolesarji, socialnim problemom in pa našim z žabjeka in kerinovega grma..Ne pa da kar talajo socialne podpore vsakem ki se mu ne da delat. Lukec--za delavni narod treba poskrbet..
Apostol1
04. 08. 2022 15.26
+1
Naj tole prilepim ............Minimalna plača je v 13 od 21 držav EU, ki jo imajo določeno, januarja znašala manj kot 1000 evrov, v šestih pa je presegla 1500 evrov. Najvišjo so prejemali Luksemburžani (2257 evrov), najnižjo pa Bolgari (332 evrov). V Sloveniji je znašala 1074 evrov bruto, kažejo podatki evropskega statističnega urada Eurostat.............. Torej gospodje delodajalci , po katerih državah se vi tule zgledujete , po tistih šestih z nad 1500€ ali bi se raje zgledovali po Bolgarih. Drugače povedano , če se boste zgledovali po tistih s 1500€ , tudi elektronsko evidentiranje ne bo potrebno , če pa vzamemo za vzorčni primer podjetje Marinblu , je pa elektronsko evidentiranje še kako potrebno , čeprav bi že modela Boris Šuštar in njegova žena morala biti evidentirana na Dobu , pa še kdo od podobnih delodajalcev. Bravo Luka Mesec , pošteni državljani te podpiramo in vedno te bomo.
User300173
04. 08. 2022 18.50
+1
Gorje
04. 08. 2022 14.30
+5
Za nekatere panoge je to nujno! Bi bilo prav zanimivo videti kakšni bojo potem dobički nekaterih firm. No tudi v BV SOFT zgodba ni tako romantična, kot jo novinarji prikazujejo.
tornadotex
04. 08. 2022 14.12
+4
Levaki so res še v srednjem veku,kmalu bodo prišli na dan z idejo o pobiranju desetine in obvezne oddaje...
User2313559
04. 08. 2022 15.08
+4
Desetina je bila prednost ti butel! Zdaj daješ 4x toliko
walter2
04. 08. 2022 18.56
+0
A si ti veleum kdaj delal v Nemčiji?Sam sem bil 4 leta v Krumbachu v firmi FAIST in tam je bilo štemplanje obveza!
piu
04. 08. 2022 14.06
+10
Lukec in lewaci zapravljajo čas in urejajo nepomembne pasje procesije samo zato, da bi pri volivcih pustili občutek, da nekaj delajo........
nikhrast
04. 08. 2022 13.12
+2
Problem je inšpekcija. Neverjetno da bi delodajalec goljufal, saj mu more inšpekcija takoj stopiti na prste. Delodajalec pa more gledati da se ure, pa nadure, pišejo pravilno, če je pa sindikat zraven, potem pa sploh ni problem, vse more biti dobro zapisano v pogodbi. No, lahko je to govoriti če delaš na financah v neki drugi državi kjer je red, zamudiš na banki plačanje davkov ali prispevkov za eno minuto, pa penali za 10%.
Dolar Kramp
04. 08. 2022 13.06
+0
biggbrader
04. 08. 2022 12.50
+11
Vsaka tajnica ima naštudirano "uro" za evidentiranje s strani izvajalca in lahko ročno spreminja vse podatke. Tako da, mesec, spet v prazno brcaš.
biggbrader
04. 08. 2022 12.47
+7
Kako bo ta zbral 100 pik ?
Oknaj 4
04. 08. 2022 12.11
+8
Take elektronske čipe naj Mesec da vsem brezposelnim kateri izkoriščajo državo zraven pa fušajo
Jernej Sekirnik
04. 08. 2022 11.52
+11
Vlada s e naj ukvarja resno s problematiko brezposelnosti, odkar ste gor, je vedno več brezposelnih!!! Iz dneva v dan!
Anatina
04. 08. 2022 11.30
+10
Že res, da ima dandanes vsak mulc pameten telefon, a če delavcu telefona ne plačuje delodajalec, od delavca ne more zahtevati, da na svoj telefon namesti aplikacijo za elektronsko evidentiranje delovnega časa. Jaz sicer evidentiram svoj delovni čas v aplikaciji delodajalca, ampak pametni telefon je last delodajalca, tudi račun zanj plačuje delodajalec.