Slovenija

'Otrokom nalagamo vse več obveznosti, primanjkuje pa jim časa za igro'

Ljubljana , 20. 05. 2025 10.14 | Posodobljeno pred 30 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Sodoben način življenja, ki v ospredje postavlja posameznika, njegove uspehe v šoli ali pri prostočasnih dejavnostih, ter visoke zahteve staršev in družbe so le nekateri od vzrokov, da so duševne stiske med otroki in mladostniki v porastu. "Otroci rabijo priložnost, da so samo otroci, da se samo igrajo, se učijo osnovnih življenjskih veščin, ne pa da so vključeni v mnoge aktivnosti, kjer jim iz dneva v dan nalagajo nove zahteve," poudarja psihologinja Meta Jerala Kegljevič. Zahtevnost procesa odraščanja se kaže tudi v vse kasnejšem osamosvajanju mladih, ki identiteto gradijo tudi do 30. leta in dlje.

Skupni imenovalec vseh duševnih težav je predvsem pomanjkanje občutka povezanosti in pripadnosti, opaža Meta Jerala Kegljevič, specializantka klinične psihologije v ZD Ljubljana, ki je šest let delala tudi kot športna psihologinja. V ambulantah najpogosteje obravnavajo anksiozne, depresivne in vedenjske težave, ki so v zadnjem desetletju vse bolj pogoste, kot tudi različne razvojno-nevrološke motnje.

Trend je po njenem mnenju odraz širše družbe in načina življenja, kjer družba v ospredje postavlja posameznika in njegove sposobnosti, ne pa solidarnosti z drugimi. "Otrokom in mladostnikom nalagamo vse več obveznosti in aktivnosti, zmanjka jim prostega časa in priložnosti za preizkušanje socialnih norm in pravil ter časa, da samo so." Številne aktivnosti, kot so šport, obšolske dejavnosti in krožki, ki so na voljo otrokom, jim ne nujno pomenijo tudi sprostitve, poudarja Jerala Kegljevičeva. "Otroci rabijo priložnost, da so samo otroci, da se samo igrajo, ne pa da so vključeni v mnoge aktivnosti, kjer jim iz dneva v dan nalagajo nove zahteve, s katerimi imajo nato težave, da jih dosežejo."

Tudi šolski programi so po njenem mnenju vse obsežnejši. "Pričakujemo, da otroci vse več znajo in potem jim zmanjka časa za učenje osnovnih življenjskih veščin in pristnih socialnih izkušenj, ki še posebej v obdobju mladostništva predstavljajo pomemben dejavnik razvoja čustvene regulacije," stanje ocenjuje Jerala Kegljevičeva. Otroci in mladostniki imajo torej danes težave pri prilagajanju na svet, kar se odraža tudi v vse kasnejšem osamosvajanju posameznikov od primarne družine in podaljšanem procesu gradnje identitete, ki lahko traja tudi do 30. leta ali celo dlje. 

Vse več nalog in zahtev imajo otroci tudi v šoli, dejavnosti po šoli mnogim niso več del sprostitve.
Vse več nalog in zahtev imajo otroci tudi v šoli, dejavnosti po šoli mnogim niso več del sprostitve. FOTO: Shutterstock

Stanje vseeno ni tako črnogledo, še opozarja klinična psihologinja, a dejstvo je, da imajo posamezniki z genetskimi predispozicijami za razvoj duševnih motenj, slabšim podpornim okoljem ali celo obojim več težav pri prilagajanju na izzive. 

'Občutek imamo, da če nekdo ne bo najboljši, ne bo mogel uspeti'

Pri reševanju takih stisk je treba poiskati strokovno pomoč, ob tem pa Jerala Kegljevičeva izpostavlja še preventivo, h kateri lahko prispeva celotna družba. "Imamo vse več stisk, ki izhajajo iz načina življenja in družbenih pričakovanj. Tu lahko vsak posameznik nekaj naredi že s tem, da je pozoren na ljudi, s katerimi biva, več pozornosti nameni njihovemu počutju, se pozanima, kako gre ljudem v širši okolici."

Na področju otrok in mladostnikov pa naj starši in družba znižajo pričakovanja. "Vse bolj poudarjamo, kaj vse morajo znati otroci, kakšne ocene morajo imeti, kaj je dovolj dobro, da bo otrok lahko preživel, saj je svet postal res zahteven. Občutek imamo, da če nekdo ne bo najboljši, ne bo mogel uspeti in kakovostno živeti. Kar v resnici ni res," še poudarja Jerala Kegljevičeva in dodaja, da ob porastu duševnih motenj zdravstvo ne more prevzemati celotne odgovornosti za trenutno situacijo.

So res kriva družbena omrežja?

Razlaganje današnjega stanja samo s pomočjo družbenih omrežij ni dovolj, priznava sogovornica. "Si jih pa lahko razlagamo kot simptom in vzdrževalne dejavnike vse bolj izolirane družbe, kjer se vsi ukvarjamo s sabo, precej manj pa s tem, kaj se dogaja v okolju."

Čeprav družbena omrežja predstavljajo dodatne pasti v razvoju otrok in mladostnikov, psihologinja poudarja predvsem pomen primerne rabe družbenih omrežij. "Mlajši kot so otroci, več omejitev, nadzora in pogovorov potrebujejo. Družbena omrežja so zamenjala del druženja. Da se fizično naši možgani razvijejo, potrebujemo fizično izkušnjo, frustracije in pozitivne izkušnje, ki jih doživimo, ko se koga razveselimo ali ko se s kom lahko veselimo."

Bi v šolah morali prepovedati telefone? "Mlajši kot so otroci, več omejitev, nadzora in pogovorov potrebujejo," pojasnjuje psihologinja.
Bi v šolah morali prepovedati telefone? "Mlajši kot so otroci, več omejitev, nadzora in pogovorov potrebujejo," pojasnjuje psihologinja. FOTO: Shutterstock

Bi morali telefone v šolah prepovedati? Po mnenju Jerala Kegljevičeve bi bilo popolnoma ustrezno in odgovorno s strani odraslih, da postavijo jasne okvire in meje. "Uporaba telefonov ne more biti prepuščena otrokom, ki še nimajo razvitega abstraktnega razmišljanja in kritičnega mišljenja, s katerim bi lahko sami predvidevali posledice prekomerne uporabe."

'Čakalne dobe so nedopustne'

V Sloveniji, tako kot v preostalem zahodnem svetu, je diagnosticiranih in obravnavanih duševnih motenj vse več. Ob tem si v Centru za duševno zdravje otrok in mladostnikov sicer prizadevajo, da so čim bolj aktivni in da urgentnim primerom pomagajo čim prej. Pozdravljajo in izvajajo tudi preventivne programe, kot je Cool kids, ki je namenjen strokovnim delavcem v šolstvu, zdravstvu in socialnem varstvu, ki se pri delu srečujejo z otroki in mladostniki z anksioznostjo. 

Pri obravnavi otrok in mladostnikov sicer sodeluje širši multidisciplinarni tim, od specialistov otroške in mladostniške psihiatrije, delovnih terapevtov, pedopsihiatrov, socialnih delavcev in vzgojno izobraževalne ustanove, zato so ob tem do predloga zakona o psihoterapevtski dejavnosti kritični. "Za podrobno oceno posameznikovih težav je treba poznati in raziskati sprožilne, predispozicijske, vzdrževalne in varovalne dejavnike, s katerimi lahko ocenimo stopnje ogroženosti posameznika in razumemo njegove težave. Od tu dalje se odločamo o metodah zdravljenja, ki še posebej na področju dela z otroki in mladostniki ne temeljijo zgolj na psihoterapiji." Ob tem priznava, da so čakalne dobe nedopustne, da pa se stanje ureja z vzpostavitvijo duševnih centrov, odobrenih je bilo tudi več specializacij, tako za klinično psihologijo kot tudi za specialiste otroške in mladostniške psihiatrije.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
KOMENTARJI (46)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Apostol1
20. 05. 2025 19.16
+4
Že nekajkrat sem omenil , da šole na Japonskem ne zaposlujejo snažilk , ker to delo je ena od zadolžitev otrok. Če učitelj manjka potem uro vodi najboljši učenec in še veliko je takih stvari , ki pozitivno vplivajo na otroke in če bi začeli s tem , da vsaj začnejo otroci pomagat snažilkam bi bil kar dober začetek nečesa kar bi vodilo v kvalitetnejše življenje naših otrok.
muceli
20. 05. 2025 18.53
+4
Naši otroci so se znašli v svetu, ki ni ljudem prijazen. Ne nam in ne našim otrokom. Da je ta svet tak, smo krivi mi vsi. Preveč zahtev, ki so usmerjene samo v rezultat, sama pot do tega rezultata pa sploh ni več pomembna. Otrok "mora" imeti dobre ocene, pa čeprav do teh pride s pomočjo staršev (in njih odvetnikov), najav ustnega ocenjevanja, raznih odločb in statusov .... znanje in lasten otrokov trud niso več pomembni, pomembne so zgolj ocene. Potem razni krožki, popoldanske aktivnosti ... tu so potem trenerji namesto čas preživet s starši in seveda zopet želeni rezultati, priznanja, medalje. Otroke se usmerja v tehnologijo, čeprav nazadnje le to uporabljajo povečini za zabavo in neumnosti. Raznih programskih orodij pa niti ne znajo niti ne želijo uporabljat in telefoni so jim zgolj statusni simbol in igrača. Otroci se več ne družijo, saj jim telefon okupira ves prosti čas in odžira vso željo po druženju. Odvzeta jim je možnost prave socializacije (na ulici) in samostojno reševanje konfliktov. Žal pokojni Bogdan Žorž je zapisal v eni od svojih knjig: "otrokom mora biti najprej silno dolgčas, ta dolgčas pa v njih vzpodbudi željo po druženju in igri" ... s telefonom v roki pa našim otrokom pač ni nikoli dolgčas. Potem so tu samo otrokove potrebe in pravice. Nikjer ni govora o dolžnostih in delu, oziroma pomoči pri hišnih opravilih. Pa permisivna vzgoja ... mladostnik brez jasno postavljenih mej in vnaprej določenih kazni za prestope teh mej, so oropani za lepe življenjske izkušnje. Ni bistvo v tem, da nikoli nič ne ušpičijo, bistvo je v tem, da sprejmejo odgovornost za svoja dejanja in za to odgovarjajo. Pa izobrazba ... danes je povsod govora samo o izobrazbi. Ni omembe znanja, še manj pa dela. In kar naenkrat imamo obilico mladih, pa tudi manj mladih, ki jim je vodilo v življenju zgolj lastno dobro počutje, lagodno življenje in če že - lahko in zelo dobro plačano delo. Na ta način čez deset let ne bomo več imeli kuharjev, vodovodarjev, varilcev, voznikov, medicinskih sester, policistov, vojakov ... brez teh profilov pa nobena družba in država ne deluje. Lahko bi pisal še in še, ampak bistvo tega zapisa je, da smo dobesedno "obglavili" naše otroke. Mi sami, "strokovnjaki", družba in nenazadnje država. Sam ne morem spremenit ne družbe, ne države, ne šolskega sistema ... lahko pa pravilno vzgajam moje otroke. Pa lep dan vsem skupaj in veliko uspeha z vašimi najmlajšimi.
kr en 123
20. 05. 2025 17.57
+4
Mene ni nihče nikoli za ocene vprašal, razen pri vpisu v srednjo šolo... v službi nikoli... ko sem podjetje odpiral tudi ne..
zdravilozavse
20. 05. 2025 18.21
+3
Ja, saj o tem sem ravno govoril,morda nisem bil pravilno razumljen!Tudi pri vpisu v srednjo šolo te ne bi bilo treba vprašati za oceno so vse zapisane in jih samo pogledaš.Mene so vedno vprašali kaj znam,ocene so itak videli!Ko si odpiral podjetje so tudi videli kakšno šolo imaš narejeno brez, da te vprašajo.Je pa od tebe odvisno koliko znaš, da boš peljal svoje podjetje.Tudi,če boš koga zaposlil te bo verjetno zanimalo kaj kandidat zna?Predvsem bi morali na prvo mesto postavljati znanje in ne samo izobrazbo, potem se pa čudimo, da gre zdravstveni kader v trgovinsko dejavnost, pa policisti v varnostne službe itd.....
kr en 123
20. 05. 2025 19.27
+1
Niso me vprašali za ocene, ker so jih videli, ko sem podjetje odpiral... in bi videli, da sem imel 2 in3, namesto čiste 5 in bi mi rekli, ti pa ne moreš odpreti podjetja, ker si imel v 3 letniku zgodovino 2... koga briga, važno, da si šolanje končal, od tam naprej pa samo znanje šteje.. lahko imaš vse 5, pa se ne znaš obrnit, si oplel...
zdravilozavse
20. 05. 2025 17.50
+5
Današnji šolski sistem ni zgrajen za znanje ampak za ocene.Nikogar ne zanima kaj si znal v 3.5.6. 8 ali 9.razredu,vsak bo pogledal samo ocene.V veliki večini je tako tudi kasneje v izobraževanju in zaposlovanju predvsem v javnem sektorju.V življenju je ogromno primerov, ko ljudje z fakulteto in doktoratom ne znajo zamenjati niti žarnice,čeprav se tudi te počasi umikajo!Nedolgo nazaj so v VB delali raziskavo in ugotovili,da mlajši zaradi neznanja zamenjave žarnice raje pokličejo in plačajo serviserja,kar je zaskrbljujoče. Kar pa se izobraževanja v OŠ tiče pa je predvsem krivda ministrstva in vlade, zakaj?V programe se gradivo samo dodaja in ne odvzema,zato se tudi pojavljajo težave,ker otroci ne morejo biti več otroci kot pravi psihologinja, otroci enostavno ne morejo več predelati vsega,če se dosledno ne posvečajo učenju snovi,ki ji ni mesta v programu OŠ!Že ime pove vse OŠ pomeni osnovno izobraževanje in izobrazbo!Ker tega ni in je v izob.programu na kupe smeti, je posledično potrebno tudi več učiteljev in že smo pri naslednji težavi, da jih je premalo.Da se razumemo zadeve niso od včeraj in se vlečejo že leta,enako je z uveljavljanjem reda v šolah predvsem mislim na pravice in dolžnosti!Omenil sem ministrstvo in Vlado samo iz razloga ker ima veliko večino in lahko ukrepa, pa tega ne stori iz več razlogov noče, ne zna ali pa so pritiski lobijev tiskanja učbenikov premočan.V sake primeru si jamo kopljemo sami.
TEDYC
20. 05. 2025 17.48
+0
Naša vlada želi čim bolj obremeniti starše in razbremeniti učitelje. basta
muceli
20. 05. 2025 18.56
+1
Razbremenjuje se jih z samim učenjem, po drugi strani pa se jim nalaga obilica birokratskega in nepotrebnega dela, zato pa vedno bolj primanjkuje učiteljev.
Skunk Works
20. 05. 2025 16.27
+8
Poiščite si v kleteh, shrambah, prijateljih, starših, če najdete, reklame, ki jih pošiljajo Spar, Tuš, Hofer, Lidl, Jager itd.., iz leta 2020 ali 2021, ter primerjajte cene z današnjimi. Prepričajte se sami. Jaz sem jih našel in pregledal…Videli boste, da se je povprečno do danes vse podražilo za nekje 100%...100%...Sedaj pa se spodaj (razen visokih funkcionarjev) javite vsi tisti, ki se vam je v tem času plača ali penzija dvignila za 100%.....TO JE PRAVA SLIKA TE OBLASTI!!!!...Preden dajete minuse, bodite pošteni in se prepričajte sami….
Truth
20. 05. 2025 16.22
+5
Vsem sistem nalaga vse več obveznosti.......
kr en 123
20. 05. 2025 15.29
+8
Pa brez zamere, ampak večina učiteljev je prav pošteno zahojenih... a imajo se za najpametnejše...
BBcc
20. 05. 2025 17.47
+6
kr en 123
20. 05. 2025 15.07
+7
Jaz otrokom razlagam, da je pomembno znanje in ne ocene.. nič ti ne koristi napiflana 5, če snovi ne razumeš.. in čez en teden ne veš več, kaj si se napiflal... treba je znati zadevo in pika...
Claus
20. 05. 2025 15.04
+10
To kr se dogaja v OŠ imamo dva fenomena. Na eni strani učitelje katerim je bila odvzeta vsakršna avtoriteta in starše, ki lahko z odvetnikom grozijo po mili volji, na drugi strani pa učence, ki so zaradi balasta snovi in količine popolnoma zasovražili šolo. Učenje na pamet enormnih količin ne prinaša nobenega znanja.
kr en 123
20. 05. 2025 15.04
+6
Pa še jim bodo dodali predmete v oš, da bi pa kaj oklestili, to pa ne... vidim pri svojih mulcih, da so bolj obremenjeni s šolo, kot smo bili mi...
inside1
20. 05. 2025 14.32
+3
ja telefoni in pa slabi odnosi v šoli. vse več psihičnega nadlegovanja itd...razredničarji si raje zatiskajo oči, kot pa da bi kaj ukrepali....noben ni nič opazil ali videl...prav tako svetovalke ne...samo da je plača vsak mesec in čimmanj dela....
mmickica
20. 05. 2025 13.16
+9
Ce bi uvitelji znali zanimivo podajati snov, bi bila sola bolj zanimiva, pouk pa igra in doma ne bi bilo potrebno utrjevanje snovi, vsaj vecini ne. Ker pa je ucitelj lahko vsak, ki naredi faks, je tako kot je. Pa tudi starsi, ki ne znajo biti sprosceni in delajo dramo in paniko iz sole, so veliko krivi. Otrok rad sprejema nova znanja ni problem v kolicini, le navdusiti ga je potrebno za to, ne pa da ga s svojimi strahovi in frustracijami odvracamo od tega.
mamma
20. 05. 2025 13.04
+6
Otrokom manjka mentorjev, ucitelji sploh niso kreativni, ne da se jim delat, ne znajo pokazati zanimanja, ne znajo individualno tretirati otrok...sola, sola, sola...to je poraz v Slo. S solo se pa vse zacne- edukacija, prijatelji, custva, samospoznanje...
Ici
20. 05. 2025 12.29
+6
Otroci v osnovni šoli niso preobremenjeni, ampak od "visenja" na mobilnih telefonih in računalnikih čustveno invalidni in povsem nezainteresirani za socialno interakcijo.
Claus
20. 05. 2025 15.05
+5
drži da visijo na telefonih, je pa res, da imajo snovi precej več kot smo jo imeli starši.
Julijann
20. 05. 2025 12.28
+11
V OŠ jih piflajo s pol nepomembnih stvari, potem jih še starši vozijo na tisoč in eden krožek, potem pa niti na vasi več ne vidim igranja zunaj. Nobenega zanimanja, da bi se podili po kakšni senci , se šli partizane in Nemce ...nič, nikjer nobenega, niti na igrišču, da bi žogo metali na koš, igrali badmington .
mmickica
20. 05. 2025 13.18
+1
Ne, ker so raje na telefonih in ne pri domacih nalogah.
travc
20. 05. 2025 12.14
+1
Se strinjam.Enostavno so preobremenjeni.
InaB
20. 05. 2025 19.22
PomisliNaSonce
20. 05. 2025 11.49
-3
Baje da je vse več dečkov podobnih podhranjenim malim nedoraslim punčkam, in vse več deklic konkretnim fantovskim hrustom. Vseeno pa povprečje bogo. Komej sedijo za zimo, kaj šele da bi dohajali vse kar se jim sili v glavo :)
orehek
20. 05. 2025 11.24
+8
začenši z mega obsežnim šolskim programom, kjer je tako veliko nalog, raznih projektov, plakatov, knjig,...da se z nalogo ukvarja cela družina med tednom in vikendom!!!
Mclaren
20. 05. 2025 11.40
-2
A je bolje, da je cela familija na telefonih čez vikend?
mamma
20. 05. 2025 13.05
+2
InaB
20. 05. 2025 19.23
s telefoni pa niso preobremenjeni ?????? Vzemite jim telefone
Gašper15
20. 05. 2025 11.10
+1
Starši živite svoje sanje preko otrok posledice so pa hude