Mikrobiologinjo so na NLZOH odpustili aprila 2021. Očitali so ji štiri hujše kršitve pogodbenih ali drugih obveznosti iz delovnega razmerja, pri čemer so trije očitki temeljili na izsledkih detektivskega nadzora. Med drugim naj bi dvakrat zapustila službene prostore, pri čemer svojega izhoda naj ne bi evidentirala skladno s pravilnikom in navodili delodajalca. Marca 2021 naj bi tudi prikazovala, da je svoje delo ves čas evidentirane prisotnosti opravljala v nevarnih pogojih dela, s čimer naj bi neresnično prikazovala, da je za ves delovni čas upravičena do dodatka za delo v rizičnih razmerah.
Prvostopenjsko sodišče je zaključilo, da nobeden izmed štirih očitkov ni utemeljen, zato je odločilo, da mora NLZOH mikrobiologinji plačati reparacijo in premijo za dodatno pokojninsko zavarovanje (delno) ter razliko v plači v času prepovedi opravljanja dela. NLZOH se je na sodbo pritožil na višje sodišče in uspel.
Višje sodišče je o očitani kršitvi v zvezi z izplačilom dodatka za delo v rizičnih razmerah ugotovilo, da ravnanje Metke Paragi ustreza standardu hujše kršitve pogodbenih in drugih obveznosti iz delovnega razmerja. Z neresničnim poročanjem o obsegu opravljenega dela v visoko rizičnih razmerah je po mnenju višjih sodnikov tudi huje kršila dolžnosti vestnega opravljanja dela, upoštevanja delodajalčevih navodil ter prepoved škodljivega ravnanja, sodbo povzema Delo.
Vseskozi opozarjala na nepravilnosti pri dobavi hitrih testov
Kot smo poročali, je Paragijeva med epidemijo opozarjala na nepravilnosti pri dobavi hitrih testov. Tako kot se je dogajalo skozi celotno epidemijo, je bila tudi tu kompetentna stroka odrinjena, je zatrjevala. "Kar je bil Fafangel za epidemiologijo, sem bila jaz za mikrobiologijo. Zdaj sem pa doma, na zavodu za zaposlovanje. Po 30 letih dela sem dobila izredno odpoved, brez ene strokovne napake, brez opomina. Tisti, ki so med epidemijo na našem inštitutu dokazano naredili napake, niso bili klicani niti na zagovor in so še vedno zaposleni." Kot je povedala, se je to zgodilo kmalu po tem, ko je opozorila na nepravilnosti. "Imela sem zelo odgovorno nacionalno funkcijo in tudi zato sem direktorici kljubovala. Sem človek, ki živi za stroko. Sem pa vedela, kaj me čaka, zato sem vse dokumentirala in shranjevala," je pojasnjevala v naših oddajah.
Okliščine preiskave večmilijonske nabave hitrih testov je izvajal tudi NPU. Paragijeva je vztrajala, da so pri sklepanju posla ignorirali stroko ter opozorila na odločitev WHO, da teste, ki jih je državi dobavilo podjetje Majbert Pharm, uvrsti na črno listo.
KOMENTARJI (94)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.