Slovenija

Microsoftove rešitve z uporabo močne kriptografije za slovenske finančne ustanove

Ljubljana, 20. 05. 1999 10.59 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Microsoft
Komentarji
0

<B>Slovenija se je pred kratkim po posredovanju slovenskega Microsofta uvrstila med tiste države, v katere ameriška administracija dovoljuje izvoz napredne 128-bitne kriptografske tehnologije. Že pred tem je slovenski Microsoft s posredovanjem pri ameriški vladi dosegel, da sta dve slovenski finančni ustanovi, SKB banka in Ljubljanska borza, pridobili dovoljenje za uporabo. Tako je zagotovljena najvišja varnost komitentom pri opravljanju storitev in finančnim ustanovam pri njihovem vsakodnevnem poslovanju. </B>

>>Uvrstitev Slovenije na seznam držav, v katere ZDA dovoljujejo izvoz močne kriptografske tehnologije, je velikega pomena za Slovenijo in njene finančne ustanove, saj je varnost ključno vprašanje sodobnega elektronskega poslovanja, še zlasti za finančne ustanove, ki vstopajo v internet,<< je dejal Marko Bohanec iz slovenskega Microsofta. >>Seveda je to tudi uspeh za slovenski Microsoft, ki si je za to ves čas prizadeval in bo zdaj v pomoč zainteresiranim finančnim ustanovam pri uvajanju Microsoftovih rešitev z močno kriptografijo. Dokaz za aktualnost tega področja je tudi zanimanje, ki so ga za to pokazali udeleženci nedavne Microsoftove 4. NT konference v Portotožu.<<

Finančne ustanove, informacijska tehnologija in internet

Finančne ustanove so že od nekdaj glavni uporabniki informacijske tehnologije, saj jim ta omogoča postavitev urejenega sistema poslovanja, kjer je zagotovljen stalen nadzor nad finančnimi sredstvi v najrazličnejših oblikah. Bančnega poslovanja si praktično ni mogoče več predstavljati brez robustnega informacijskega sistema, temelječega na preverjenih in dokazanih računalniških tehnologijah. Vendar je računalniška tehnologija v marsičem drugačna od ostalih, predvsem se pa izjemno hitro razvija. Tak razvoj prinaša izpopolnjene tehnologije, ki odpirajo nove, prej neslutene možnosti in poslovne izzive. Internet je morda še najbolj nazoren primer. In kje je povezava med finančnimi ustanovami in internetom?

Varnost ne le za najrazvitejše

Velike finančne ustanove opravljajo pomembne naloge v narodnogospodarskem pogledu in sledijo več ciljem v svojem poslanstvu. Seveda se medsebojno razlikujejo, vendar imajo kar nekaj stičnih točk, kot npr.: doseči čim boljše možnosti za naložbe, biti dobro obveščen, imeti čim večje število komitentov, zagotavljati varnost vlog in diskretnost. To pa so že področja, kjer imajo finančne ustanove kot ustanove posebnega pomena tudi posebne zahteve in kriterije pri uvajanju novih informacijskih rešitev. Če te zahteve povežemo z internetom, hitro pridemo do problematike zagotavljanja varnosti finančnih transakcij v internetu. Tehnologija, ki rešuje to problematiko, se imenuje močna kriptografija, natančneje in tehnično povedano, 128-bitna kriptografija. Zaradi tehnološke dovršenosti je bila dolgo le v domeni svetovnih velesil, ki so jo seveda hranile le zase. Prav internetno povezovanje sveta in interes kapitala pa sta povzročila, da se tudi na tem področju omejitve izven posvečenih držav počasi zmanjšujejo.

Prelomnica za Slovenijo

Ameriška vlada je na primer že sestavila seznam držav, katerih finančne ustanove imajo dostop do teh tehnologij dokaj poenostavljen. Slovenije doslej ni bilo na seznamu teh držav, torej je bil izvoz skoraj onemogočen. Pristojna ameriška vladna organizacija pa je na Microsoftovo prošnjo preučila prošnji dveh slovenskih ustanov za uporabo Microsoftovih rešitev z močno kriptografijo. Tako za SKB Banko kot za Ljubljansko borzo je bila prošnja ugodno rešena.

Po teh dveh ugodnih rešitvah je bila pri isti komisiji vložena prošnja za poenostavitev postopka pri pridobivanju močno kriptiranih rešitev za slovenske finančne ustanove, kar je bil tudi cilj prizadevanj slovenskega Microsofta. Ta cilj je zdaj dosežen, saj je ameriška administracija dovolila izvoz napredne 128-bitne kriptografske tehnologije v Slovenijo.

Slovenskim finančnim ustanovam so s tem na voljo zmogljive Microsoftove kriptografske rešitve, ki bodo bistveno prispevale k večji varnosti transakcij pri elektronskem finančnem poslovanju. Dogovarjanje o tem bo za zdaj potekalo prek slovenskega Microsofta

. Informacije o Microsoftovem izvozu močnih kriptiranih rešitev so na voljo na Micosoftovem spletnem mestu na naslovu: http://www.microsoft.com/exporting/Default.htm, splošne informacije o varnosti omrežnega operacijskega sistema Windows NT pa na naslovu: http://www.microsoft.com/security/default.asp.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10