Na Zavodu za zdravstveno varstvo Koper (ZZV Koper) so po sestanku z ministrom za zdravje Borutom Miklavčičem spremenili mnenje in sporočili, da raziskovalno delo zavoda ni bilo omejeno. Miklavčič pa je dejal, da sankcij proti direktorju zavoda Milanu Kreku zaenkrat ne bo uvedel.
Na podlagi raziskave bodo izboljšali notranji nadzor
Na sestanku, ki sta se ga je udeležila tudi direktor Zavoda Milan Krek in namestnik glavne zdravstvene inšpektorice Darko Mehikić so se dogovorili, da bodo na podlagi raziskave oblikovali izhodišča za izboljšanje notranjega nadzora nad ponudniki vodomatov. Tako se bo raziskava o kakovosti vode, ki jo opravlja ZZV Koper, nadaljevala. Uporabili jo bodo kot podlago pri pripravi skupnih izhodišč, ki bodo osnova za izboljšanje notranjega nadzora nad ponudniki vodomatov.
Mehikić je po sestanku dejal, da so se dogovorili za oblikovanje ustreznih izhodišč za nosilce dejavnosti, na podlagi katerih bodo potem vzpostavili in spremenili notranji nadzor. Izhodišča bodo pripravili strokovnjaki zavodov za zdravstveno varstvo in Inštituta za varovanje zdravja.
Zdravstveni inšpektorat bo takoj po sprejetju novih izhodišč opravil inšpekcijske nadzore in o tem obvestil javnost, je napovedal Mehikić.
Minister si je glede sankcij proti direktorju ZZV Koper premislil
Glede komunikacije med zdravstvenim inšpektoratom in Zavodom za zdravstveno varstvo Koper je minister ocenil, da je bila slaba z obeh strani. Vendar sankcij proti direktorju zavoda Milanu Kreku zaenkrat ne bo uvedel. Sicer pa je Krek dejal, da so na sestanku dosegli tisto, kar je pričakoval, da bodo torej strokovnjaki skupaj s politiki na podlagi konstruktivnega pogovora uredili, da bo voda kakovostna. Kot je dejal, imata z ministrom enake cilje, in sicer, da je zdravje ljudi v Sloveniji varno in da pijejo varno vodo. Morebitnih tožb s strani ponudnikov vodomatov pa Krek ne pričakuje.
Raziskava je pokazala preveliko število mikroorganizmov
Kot je znano, so na ZZV Koper opozorili, da voda iz vodomatov ne ustreza higienskim zahtevam. Mikrobiolog Gorazd Pretnar je namreč na območju Obale in Ljubljane vzel 20 vzorcev in pri vseh ugotovil večjo vsebnost mikroorganizmov od dovoljene. V ZZV Koper menijo, da je vzrok najverjetneje neustrezno vzdrževanje aparatov. V cevi vodomata lahko sicer neoporečna voda iz zaprte plastenke prinese mikroorganizme v dovoljenih koncentracijah.
Minister za zdravje Borut Miklavčič pa je po objavi rezultatov raziskave napovedal sankcije proti Zavodu za zdravstveno varstvo Koper, ker po njegovih besedah ta analize vode iz avtomatov ni opravil v skladu z veljavno zakonodajo in o rezultatih ni obvestil ministrstva in inšpektorata. Izjavil je, da pričakuje, da ''bodo tu zagotovo padli odškodninski zahtevki in to ni dobro za zdravstveni zavod''.
Vodja oddelka za sanitarno mikrobiologijo koprskega zavoda za zdravstveno varstvo Gorazd Pretnar, ki je raziskavo opravil, pa je premierju Borutu Pahorju predlagal, naj Miklavčiča razreši. Po njegovo je namreč z napovedjo o sankcijah posegel v svobodo raziskovalnega dela.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.