Slovenija

Milan Brglez: EU praviloma ne posega v dvostranske spore

Ljubljana, 02. 09. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
D.Z./E.P.
Komentarji
0

V zvezi z vse bolj zaostrenimi odnosi med Slovenijo in Hrvaško smo se v oddaji 24 ur pogovarjali z Milanom Brglezom, strokovnjakom za mednarodne odnose na Fakulteti za družbene vede.

Nekdanji hrvaški zunanji minister Mate Granić pravi, da smo dosegli najnižjo točko odnosov med državama. Se strinjate s tem mnenjem?

S tem mnenjem bi se lahko strinjal formalno-pravno, to pomeni najnižjo točko samih diplomatskih odnosov. Sicer pa so občasne krize o vseh odprtih, ne le vprašanjih o meji, stalno nastopale v odnosih med Slovenijo in Hrvaško. Odnosi s sosedo pa so vselej dobro torišče pridobivanja novih političnih točk tudi v predvolilnem boju bodisi v Sloveniji bodisi na Hrvaškem.

Kaj pomeni v diplomatskem jeziku začasen umik veleposlanika iz neke države? Kako oster je tak ukrep, kako ga razumejo v diplomaciji?

Gre že za kar oster ukrep, ker so možni tudi blažji ukrepi v obliki protestnih not, na zunanje ministrstvo se lahko pokliče veleposlanika, lahko se izrazi ustmen protest... Umik veleposlanika pa je težji ukrep in pomeni to, da v Zagrebu ostane začasni odpravnik poslov. Vprašanje pa je, kakšni pogoji bi morali biti izpolnjeni, da bi se ta veleposlanik vrnil.

Zdi se, da državi komunicirata le še preko medijev. Je ta tako imenovana javna diplomacija sploh primerna za reševanje tako delikatnih vprašanj?

Za reševanje takšnih vprašanj pravzaprav to ni primerna metoda. Edino, kar bi res spadalo v javno diplomacijo, je zniževanje pričakovanj obeh javnosti. To pomeni, da bi obe državi zniževali pričakovanja svojih javnosti in svoji javnosti pripravljali na nek kompromis. Konec koncev diplomatska pogajanja vedno predvidevajo to, da vsaka stran vsaj na neki točki popusti, običajno na tisti točki, ki zanjo ni tako pomembna, je pa za nasprotno stran vsaj simbolnega pomena.

Kaj sploh lahko naredi Slovenija, če se Hrvaška denimo pogodi z Italijo in razglasi izključno gospodarsko cono v Jadranu? Italijanski zunanji minister je sicer tovrstne namige zavrnil.

Menim, da je zelo malo verjetno, da bi se Hrvaška pogodila z Italijo, ne le zaradi tega, ker je Italija trenutno predsedujoča v EU ampak, ker ne zadeva le Hrvaške, pač pa tudi vse države, ki mejijo na Jadransko morje.

V zvezi z gospodarsko cono je naš zunanji minister znova pisal Evropski uniji, Kaj, če sploh kaj, lahko v takih primerih naredi Unija?

Evropska unija praviloma v dvostranske spore ne posega, lahko pa po diplomatski poti prispeva k temu, da se strani začneta pogovarjati. V skrajnem primeru, če se strani ne bosta pogovorili oziroma tega ne bosta uspeli rešiti dvostransko, bosta potrebovali tretjega, da bi se preko njega dogovorili za neko pravično in razumno rešitev tega problema.

Pričakujete v prihodnjih dneh nadaljnje zaostrovanje odnosov med državama?

Težko si predstavljam, kaj bi pomenilo še nadaljnje zaostrovanje odnosov, morda, da Hrvaška umakne svojega veleposlanika. Glede na trenutno odnose med državama je treba počakati do 16. septembra, da pride do srečanja na uradni ravni.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10