Slovenija

Milijonske napake celjske občine

Ljubljana/Celje, 20. 04. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Računsko sodišče je izreklo negativno mnenje o poslovanju Mestne občine Celje v letu 2003.

Stavba Mestne občine Celje
Stavba Mestne občine Celje FOTO: POP TV
Celjski župan Bojan Šrot je na novinarski konferenci pojasnil ugotovitve računskega sodišča. Poudaril je, da je bilo delo občinske uprave zakonito, nekateri očitki računskega sodišča pa so posledica "šlamparije" v občinski upravi. Šrot je povedal, da so večino očitanih napak že odpravili, negativno mnenje sodišča pa so pričakovali, saj jim je to bilo povedano na usklajevalnem sestanku v Ljubljani. Kljub negativnem mnenju celjski župan ne pričakuje posebnih ukrepov sodišča.

Kot je pojasnil namestnik predsednika računskega sodišča Tomaž Vesel, je namreč računsko sodišče pri izkazih o zaključnem računu proračuna celjske občine ugotovilo za preko 204 milijonov tolarjev napak na različnih bilančnih postavkah, pri delu o pravilnosti poslovanja pa za več kot 612 milijonov tolarjev nepravilnosti.

Računsko sodišče je odkrilo številne nepravilnosti, zlasti vezane na odhodke, ki so vezani na razpolaganje s stvarnim in finančnim premoženjem občine, in na oddajo javnih naročil. Ugotovili so še nepravilnosti pri odhodkih, vezane na spoštovanje delovno-pravne zakonodaje, predvsem pri zaposlovanju javnih uslužbencev, na problem zadolževanja in problem podeljevanja transferjev v občini, je povedal Vesel.

Sumljiva predaja hale A v Golovcu in nakup kina Dom

Med drugim je pojasnil, da so v zvezi z dvema posloma občine zaradi suma kaznivega dejanja pridobljeno dokumentacijo predali kriminalistom. Gre za prodajo hale A v kompleksu Golovec, ki jo je celjska občina prodala za 700 milijonov tolarjev, pri vodenju postopka prodaje pa so po Veselovih besedah odkrili kar nekaj nepravilnosti. Kot je pojasnil vrhovni državni revizor Jorg Kristijan Petrovič, je občina halo najprej prodala, nato pa jo je preko podjetja, ki je v njeni 100-odstotni lasti, kupila nazaj na lizing.

Računsko sodišče je del dokumentacije poslalo tudi kriminalistom
Računsko sodišče je del dokumentacije poslalo tudi kriminalistom FOTO: Dare Čekeliš

Skupaj s stroški lizinga in izvedbo celotnega posla je ta znesek presegel milijardo tolarjev, poroštvo za ta posel pa je sicer podpisal tudi celjski župan Bojan Šrot, pravi Vesel. "Takšno ravnanje in okoliščine so računsko sodišče navedli na to, da pri tem poslu mogoče obstajajo znaki kaznivega dejanja," zato so podali naznanilo kriminalistični službi. Kot je pojasnil Petrovič, gre pri podobnih poslih za zadolževanje občin, "izvirni problem pa tiči v poslovnem zadolževanju, saj gre za neurejeno področje, na kar je računsko sodišče že opozarjalo".

Na celjski občini morajo v 90 dneh pripraviti odzivno poročilo, v katerem morajo izkazati ukrepe za izboljšave, da do nepravilnosti več ne bi prihajalo.


Drug primer, ko so kriminalistični službi naznanili sum kaznivega dejanja, pa se nanaša na sklenitev menjalnih pogodb v nasprotju s predpisi. Gre za sklop menjalnih pogodb med občino in določenim podjetjem, pri poslu pa je občina menjala nekatere nepremičnine. Po besedah Vesela gre med drugim za nakup poslovne stavbe Kina Dom v Celju.

Notranja kontrola ni opravila svoje naloge

Sodišče je ugotovilo še vrsto drugih nepravilnosti, v zvezi s celjsko občino, ki je po višini proračuna med občinami na tretjem mestu (takoj za Ljubljano in Mariborom), pa je predsednik računskega sodišča Igor Šoltes dodal, da notranja kontrola ni opravila svoje vloge. Na to po Veselovih besedah kaže tudi dejstvo, da notranji revizor od občinske finančne službe za omenjeno obdobje ni zahteval nobenih dokumentov, niti ni z njo sodeloval. Kot sta še pojasnila, predstavlja po dosedanjih izkušnjah notranja kontrola problem pri vseh občinah.

SORODNI ČLANKI

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1