Slovenija

Mimo (ne)strpnosti postsocialističnih medijev

Ljubljana, 08. 09. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Radio Študent je pripravil delavnico na temo Strpnost v medijih v postsocialistični tranziciji. V prostorih in etru radia se v luči strpnosti in solidarnosti družijo in ustvarjajo program ljudje iz radijskih postaj z območja nekdanje Jugoslavije.

Ozaveščanje in spodbujanje strpnosti, solidarnosti, spoštovanje drugačnosti in človekovih pravic je že 32 let eden osnovnih zaščitnih znakov Radia Študent (RŠ). Že vrsto let je problematika nestrpnosti in nespoštovanja drugega in drugačnega med temeljnimi vprašanji, ki posegajo v medčloveške odnose v Sloveniji. Z nameni spodbuditi razpravo o teh vprašanjih - spomnimo se le rednega odpora lokalnega prebivalstva do domov za "ilegalce", tradicionalne nestrpnosti do Romov, "čefurjev" - in o različnih izkušnjah z njihovim reševanjem se je RŠ ob pomoči Urada RS za mladino odločil pripraviti srečanje/delavnico/posvet s temo Strpnost v medijih v postsocialistični tranziciji. "Mediji so s svojim nestrpnim odnosom do drugačnih, do tistih, ki so na drugi strani meje ali so druge religije, zaslužni, da se v teh prostorih nekaj dogaja, saj so bili transmisija nestrpnosti. Mi bomo pa ravno obratno skušali izmenjati informacije, izkušnje, kako v svojih okoljih, torej v neposrednih okoljih ustvarjanja občil, vzpostaviti atmosfero humanosti in solidarnosti," je za 24ur več delavnici/srečanju/posvetu na Radiu Študent povedal Peter Barbarič, tamkajšnji odgovorni urednik.

Med celodnevnim srečanjem radijskih postaj z območja nekdanje Jugoslavije, ki se je odvijalo v prostorih RŠ-a, bodo govorili tudi o možnostih krepitve med-radijskega sodelovanja. Na srečanju bodo ob sodelavcih RŠ sodelovali tudi mladi neodvisni novinarji in strokovnjaki na področju elektronskih medijev, med njimi tudi deset predstavnikov članov mreže Crossradio Mostogradnja, in sicer iz Zagreba, Beograda, Sarajeva, Zrenjanina, Novega Sada in Mostarja.

Leta 1989, še v okviru nekdanje SFRJ, je bil Radio Študent skupaj s sorodnima neodvisnima radijskima postajama, zagrebško 101 in prav ob tej priložnosti spočeto beograjsko B-92, ter mladinskim programom Radia Sarajevo pobudnik "radijskega mosta". Ta naj bi skrbel za boljšo povezanost in izmenjavo informacij in programov, kar naj bi prispevalo k bolj vsestranski informiranosti poslušalcev omenjenih radijskih postaj. Leta 1992, z začetkom vojne na Hrvaškem in razpadom jugoslovanskega telekomunikacijskega sistema, so se začele vezi med akterji "mostu" trgati.

Po dobrih desetih letih in občasnih skupnih projektih z radijskimi postajami iz nekdanjega jugoslovanskega prostora (Radio Zid, Sarajevo, BIH, Radio B2-92, Beograd, Srbija) se je na RŠ ponovno izkristalizirala potreba po kontinuiranem sodelovanju z radijskimi postajami iz nekdanjega jugoslovanskega prostora, ki jih zaznamuje podobna usmeritev: ob neodvisnosti programa od trenutnih centrov politične moči in alternativnosti programskih rešitev tudi pretežno politično neodvisno kadrovsko zaledje. In tako je nastala tudi mreža Crossradio Mostogradnja, mreža neodvisnih radijskih postaj z območja nekdanje Jugoslavije, ki jo finančno in idejno podpira tudi tukajšnje Veleposlaništvo ZDA.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10