Srečanja se udeležujejo najvišji uradniki in strokovnjaki s področja humanitarnega protiminskega delovanja iz 42 minsko onesnaženih držav ter ZN, gosti pa ga Mednarodna ustanova – fundacija za razminiranje in pomoč žrtvam min ITF.
Kot so sporočili iz ITF, srečanje ponuja priložnost za pregled dosežkov s področja odstranjevanja protipehotnih min ter eksplozivnih ostankov vojn, pa tudi priložnost za oceno možnosti za napredek pri razminiranju na osnovi uvajanja novih tehnologij in prizadevanj za postavitev nacionalnih struktur za upravljanje s programi s področja protiminskega delovanja.
Združeni narodi so leta 1997 oblikovali posebno službo za protiminsko delovanje (Unmas), ki je v svetovnem merilu odgovorna za usklajevanje vseh vidikov protiminske akcije, ki jo izvajajo ZN. Njena naloga je zagotovitev podpore v protiminskem delovanju za čimprejšnjo odpravo minske ogroženosti in posledic min v širšem družbenem pomenu, tako da bi posamezniki in skupnosti zaživele v varnem okolju in da bi se žrtve min lahko znova vključile v normalno življenje. Unmas združuje 14 različnih oddelkov, agencij ter programov, ki zagotavljajo tovrstno pomoč v 42 različnih minsko onesnaženih državah sveta.
Letna srečanja so bila doslej v Ženevi, letos pa so ga pripravili v Ljubljani kot poklon Združenih narodov delu Slovenije in ITF na področju protiminskega delovanja ob njegovi deseti obletnici. V sodelovanju z minsko ogroženo državo v JV Evropi, ki služi kot model pri povezovanju in regijskemu pristopu, pa je Unmas zaupal izvedbo druge polovice letošnjega srečanja hrvaškemu centru za razminiranje CRO MAC, tako da se bo od srede do petka nadaljevalo v Šibeniku.
Sporočilo sestanka vsem minsko ogroženim državam je, da je za uspešno rešitev težave potrebna tudi močna podpora lokalnih, predvsem pa nacionalnih oblasti, so še sporočili iz ITF.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.